# lillebrors frukost...
Author: [Borttaget]

Det sätter sig en stor betongklump i magen på mig när jag ser hans frukost...

2 st hårdbrödmackor +  MARGARIN (De har varit duktiga och köpt bregott men hon fick nog spatt och ville "trotsa" mig och köpte margarin i veckan.)  

1 skål havregrynsgröt med sylt.

Min mor lever i sin egen glaskupa och går ej att nå.

![Ledsen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-frown.gif)

## Comment 1
Author: magma

...kan du inte sätta "ät dig ner i vikt" av SSS i händerna på din mor- eller lägga den lite diskret på hennes nattduksbord?

Eller skriva ut lite info från Gunnar Lindgrens hemsida, om hur man tillverkar margarin och vilka gifter det finns i margarin efter tillverkning och kemisk rening?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Hon har fått den boken i julklapp, hon vägrar. Jag har bett henne läsa ett endaste kapitell. Det går ej. Jag har väl en sådär 5 andra böcker som också säger samma sak men hon går ej tala med.

Jag har skrivit ut åtskilliga texter från nätet men det räcker tydligen inte. Hon har bestämt sig.  

Det är omöjligt att vara PROFET I SIN EGEN STAD. 

NÅGOT FRUSTRERANDE.

## Comment 3
Author: hemul

Äsch, indoktrinera lillebror istället. En unge som ständigt tjatar "Jag VILL ha smöööör, mamma! Jag vill inte blir sjuk av margarinet. Snyft-snyft." är mycket effektivare än en glennart med stenciler. ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 4
Author: magma

\*haha\* "En Glennart med stenciler", kul formulerat..! ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

Nu vet jag ju inte hur gammal" lillebror" är? Det hänger lite på hur gammal han är, hur mycket ni kan konspirera;) Man vill kanske inte hota en femåring med margarindöden...

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Hmm det kan nog faktiskt vara en idé. :P

Ska testa...

Lillebror är för övrigt snart 15 år så han kan faktiskt använda huvvet om han bara vill!

## Comment 6
Author: magma

Aah, på'n bara! Varför läser inte han SSS istället för mamma, om nu "lillebror" vill och behöver gå ned i vikt dvs? Självklart bör man äta för hälsan rent almänt i första hand, men om han är överviktig kan det ju vara en sporre att ta till sig kunskap.

## Comment 7
Author: Gittan-Xyz

Synd, för har man läst en sida ur Sten Stures bok är man fast. Han skriver så jättetrevligt! Själv började jag läsa den för nöjes skull, sen blev jag helt indoktrinerad.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Lillebror behöver inte gå ner i vikt. Men det handlar inte om det. Det handlar om att må bra, och det tror jag är fysiskt omöjligt för en människa om man äter margarin.

## Comment 9
Author: folke

Det går inte att omvända någon som är fast besluten att inte omvändas...

Lägg energin på nåt som kan ge resultat istället !   ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 10
Author: Pasi

Magma - "hota en femåring med margarindöden..." \*ASG\*![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 11
Author: Gittan-Xyz

Nej, allting handlar inte om vikt. Nummer ett är ju faktiskt att ha hälsan och må bra. Stackars fröken i skolan med ungar som fått sylt och annat skräp till frukost!

## Comment 12
Author: Piltson

Glennart, den där frukosten för lillebror verkar hämtad från Rössners "Bruksanvisning för bantare". Dålig frukost. Vi har kommenterat den i förrgår och lanserat en bättre frukost idag. Se på adress

[http://blogg.passagen.se/fetsmart/comments/Weblog/r%C3%B6ssnerkommentaren\_del\_3#comments](http://blogg.passagen.se/fetsmart/comments/Weblog/r%C3%B6ssnerkommentaren_del_3#comments)

och dra nedåt så långt det går!

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Jäklar lillebror hade ju nästan fått in frukosten perfekt enligt rössners modell! Inte illa pinkat.

## Comment 14
Author: Anterrabae

kan du inte sätta lars-erik litzfelts bok fettskrämd i öronen på lillebror ellrt kanske mamma... Jag skulle gissa på att det är lillebror du ska satsa på.

Den finns att köpa som mp3-bok. Jag fick den av min man då jag är synskadad och har stora svårigheter med att läsa... (har stora bokstäver på datorn)

Den är roligt skriven och han som läser in den får till poängerna så den är väldigt fyndigt inläst om man kan säga så.. jag skrattade en hel del när jag lyssnade..

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Fettskrämd har jag streamad från bibblan, jag har datorn i samma rum som lillebror så jag ska försöka manipulera hans hjärna genom att lyssna genom att spela upp via högtalare. ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 16
Author: Monsun

Glennart - lillebror kommer att se när det händer grejor med dig.Låt böckerna ligga framme, datorn på med lämplig text på skärmen och han kommer att ta det till sig - jag lovar! Tjat däremot kommer att få motsatt verkan (tro mig jag har tre tonåringar hemma)

## Comment 17
Author: magma

En liten passus- sonen (fem i april, och kommer ivartfall inte dö "margarindöden", Pasi... ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)) Ibland har han bjudit mig på ris, pasta etc och när jag nekat så har jag förklarat med att "nej, mamma tål inte makaroner". Häromdagen sa han, när han INTE ville äta köttet, att "mamma, jag TÅl inte kött!!" \*fniss\*

## Comment 18
Author: Anterrabae

väl talat monsun.. Tjat fungerar aldrig.. även om man hemst gjärna vill att det ska göra det.

## Comment 19
Author: lillajag

Min 10-årige son sa idag att margarin är ett svärord. Det finns alltså hopp att han kommer att äta hälsosamt i framtiden.

## Comment 20
Author: Anterrabae

#19 \*skrattar\* vilken underbar kommentar!
