# intressant artikel om tarmflora
Author: Esmenet

Vi som är feta har tydligen bakterier som är kanonbra på att bryta ner kolhydrater och ta upp energin!

se [http://www.nordisknutrition.se/artiklar/4-08/NN4\_s21\_tarmflora\_styr.pdf](http://www.nordisknutrition.se/artiklar/4-08/NN4_s21_tarmflora_styr.pdf)

## Comment 1
Author: Zepp

Intressant artikel.. men något förvirrande.. vad jag vet så använder vi oss inte av bakterier för bryta ner födan utan av mekanskt arbete, magsyra och enzymer, det är vad jag förstår lika med alla enkelmagade däggdjur!?

Det är idisslare som använder bakterier för att utvinna fett och protein utav cellulosa!

Jag förstår rent ut sagt inte logiken?

## Comment 2
Author: Inkanyezi

Jag tror inte att man kan bortse från tarmflorans betydelse för behandlingen av maten på dess väg genom matsmältningskanalen. Jag kan absolut föreställa mig att energiinnehållet i avföringen kan vara olika från olika människor, och att sammansättningen av den kan variera. Några av oss kanske skiter ut mer kolhydrater, andra kanske dumpar fett? Det finns ju mediciner som minskar upptaget av fett, och det logiska är väl att om man äter fett tillsammans med en sån, så kommer fettet ut bakvägen. Jag har för övrigt gjort iakttagelsen att det har blivit en annan konsistens när jag har fått i mig oskäligt mycket fett, och jag gissar att det i så fall har tagit snabbaste vägen ut.

Det kan också vara en del av förklaringen till att en eller annan av oss kan bli fetare på en kost som för en annan är rena svälten. Om vi alla i genomsnitt är mer eller mindre viktstabila vid ca 2000 kcal intagen föda, men några går upp och andra går ner på samma mängd, kan ju skillnaden till en del ligga i att allt inte kommer till användning?

Så jag tycker att det handlar om en intressant forskning. Det kan ju förklara en hel del av vad vi kan se när det gäller kaloriintag och viktuppgång respektive nedgång. Om det vill sig riktigt illa kanske det till och med finns individer som inte svarar bra på en hög fettandel i kosten, eftersom de kanske är bättre fettförbrännare, eller snarare samlare; dvs att de suger ut mer av fettet som kommer in den vägen och stoppar undan om det inte används för stunden.

Men en ännu mer intressant sak tycker jag är forskarens nyfikenhet och att frågan ställs öppen, vilket som kom först, hönan eller ägget. Väldigt ofta i såna här sammanhang brukar man ju se symptomet som orsak snarare än verkan, så att det är stor risk att hoppa i galen tunna, men när det gäller biologer verkar det klarare att man måste undersöka vad som är orsak och vad som är verkan innan man kan dra säkrare slutsatser. Om det generellt är så att tarmfloran hos feta individer är annorlunda, inte bara bland gnagare, utan också bland primaterna, och särskilt den nakna apan, då hittar man kanske mer framkomliga vägar till hälsa för fler människor.

Det avviker ju en hel del från det som Charlotte Erlansson-Albertsson har lagt fram. Kanske man inte behöver äta väldigt mycket för att "överäta". Det kan ju faktiskt vara så att många av oss är mer effektiva på att samla energi för de dåliga tider som aldrig verkar komma.

## Comment 3
Author: Pasi

Hur mycket energi vi tar upp eller skiter ut är helt ointressant vad gäller vikt så länge vi inte äter enbart några statliga ISO-märkta och energiverifierade portionsförpackningar.  
Nu äter vi efter "hunger" ( normalt i alla fall), precis som övriga 732 milj djurarterna - högre upptag i tarm innebär att man blir mätt på mindre mat - inte att man blir fet!

Vi blir feta av spärrade fettlager och energibalanssystem i obalans (disfunktionell hunger/mättnad) - inget annat.

## Comment 4
Author: dufva

Nja vi är ju huvudsakligen köttätare så det är en liten omväg som tas.

Vad som sker i de bakre regionerna är att bakterierna bryter ner kolhydraterna och sen tillgodogör vi oss bakterierna

## Comment 5
Author: Esmenet

Jag tror att det är en kombination av gener och tarmflora som avgör om vi blir feta eller inte. Min man kan smäcka i sig hur mycket socker och fett som helst utan att gå upp i vikt. Han har väl rätt sorts tarmflora som ser till att de mesta kommer ut och rätt sorts gener!

Det kan vara en förklaring till varför man kan leva på hur lite kilokalorier som helts utan att gå ner i vikt vare sig det är LCHF eller HCLF

## Comment 6
Author: Zepp

Som sagt vad.. bakterierna deltar vad jag vet inte i vår matsmältning ocg den enda produkt de tillverkar som vi kan ta upp är K-vitamin i tjocktarmen!

Annars så tar vi upp vår föda i tumnntarmen främst i tolvfingertarmen och det sker utan hjälp av bakterier!

Så jag förstår fortfarande inte logiken??

## Comment 7
Author: Esmenet

#6

När det gäller tarmfloran så kommer det fler och fler rön som visar att den har mycket större betydelse än man hittills trott. Så kallade probiotiska bakterier har en rad gynnsamma effekter. Jag är inte riktigt uppdaterad men de bryter ner och omvandlar en rad ämnen som påverkar både tarmfunktionen, immunförsvaret och även ämnesomsättningen. Det viktiga verkar vara att ha en bra balans i sin tarmflora och denna verkar grundas tidigt i livet.
