# restaurangbesök
Author: dorita

Jag ska ut på restaurang på fredag. Hur ska jag då göra med maten? Vad för sorts mat kan jag beställa? Jag vill ha tips..

## Comment 1
Author: annainorrland

kött/fisk + sås/kryddsmör, Jag ber om broccoli/blomkål istället för potatis

## Comment 2
Author: Margareta

Kyckling går också bra om den inte ligger i en mjölredd gryta eller panering.

Fråga - det brukar gå bättre än man tror.

## Comment 3
Author: sundsvallstjej

ägg lever

## Comment 4
Author: berittis

På  vissa restauranger kan man få wokade grönsaker till kött eller fisk. Det kanske går att få gräddsås utan mjöl om du frågar.![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Aniara4

Jag brukar beställa en köttbit, och kommer jag ihåg det ber jag att få slippa potatis/liknande och kanske få en smörklick istället, men glömmer jag säga till struntar jag bara i att äta potatisen.

## Comment 6
Author: Laila19

Vilken typ av resturang blir det?

Men jag tror på att vara öppen när du beställer och be och få grönsaker istället för ris, pasta eller potatis.

Berätta gärna hur det gick!

Jag har bara ätit ute på pizzeria och det var inte så svårt det blev en kebbabsallad med ost på. Den va god. ;)

## Comment 7
Author: Zepp

Resturantbesök är en speciell stund då man inte skall krångla allt för mycket.. har de god service frågar man om de kan slopa de värsta kolhydraterna och få mer grönsaker i stället!

Annars så gör man bara det bästa av situationen, beställer det som verkar vara fetast o köttigast samt låter bli potatisen!

## Comment 8
Author: dorita

tack för alla tips...berättar hur de har gått...
