# Återfallet
Author: zikzak

För 2 veckor sen var jag och min fru på förlossningen och fick vårat andra barn, som vanligt när bebisen kommit ut så bjöds det på fika med macka och kaffe och ett glas pommac, vrålhungrig som man var så käka jag upp mackorna, tyvärr så ledde det till ett 2 veckor långt återfall på mackor, godis, pasta, poteta mm

Tycker det är helt ofattbart att man kan trilla dit så in i bomben, när man vet hur dåligt man mår, kan säga att nu efter 2veckor på kolhydratmat så mår jag så fruktansvärt dåligt, känner mig helt körd i botten, magen har slutat fungera, svår halsbränna, hela kroppen värker, psoriasisen har blossat upp, huvudbotten har blitt ett sår typ mm mm

Så nu sitter man här efter ett återfall och tänker som vanligt att man ska aldrig falla dit igen, trots att man vet att det kommer att hända, frågan är bara när???

## Comment 1
Author: nobban7

Nästa gång ni kommer till förlossningen? ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Grattis till barnet. Och till insikten du har. Men vi är trots allt mänskliga, ibland gör vi saker som vi vet att vi inte borde. Där det är möjligt kan det vara bra att ha med egen matsäck så man inte behöver falla för kolhydraterna.

## Comment 2
Author: soderen

Grattis till barnet.

Återfall eller planerade avsteg har vi alla lite till mans. På sätt och vis är det bra att ha det någon enstaka gång bara för att se hur sin kropp reagerar.  
Mitt värsta planerade avsteg var i vintras när vi hade besökt en japansk restaurang. Morgonen och hela dagen efter var jag både yr och skakig.  
Men jag älskar japansk mat så det kommer med all sannolikhet att ske fler gånger. Men då kommer jag nog att "grunda" med en massa fett innan.

Hoppas att du är på banan igen.
