# Muskelryckningar
Author: lchflchf

Hej,

Har hållt på med LCHF i 2 månader. Jag har på senaste veckan haft MKT muskelryckningar- i hela kroppen. Kan det ha med kosten att göra? Äter jag fel?

## Comment 1
Author: mazen

Mång verkar ha samma problem så läs den här länken

[Magnesium](http://kolhydrater.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=40d8dfde-e3fc-4e7c-87f1-ede2fb893076&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup)

## Comment 2
Author: lchflchf

Funderade på om det kunde vara magnesiumbrist som påverkar musklerna och fick lite ångest när jag tänkte på att hjärtat var en muskel också :S

Dags för ett magnesiuminköp skulle jag tro!

Tack tack!

## Comment 3
Author: mazen

Hej igen

Tidigare tog jag rena magnesiumpiller men har gått över till Calcium-magnesium, heter Super Cal-Mag på Hälsokost

Mina problem kanske inte bara beror på kosten, avsliten hälsena kan möjligen bidra men jag har blivit bättre

Magnesium ksn även vsrs brs för s--teriet

## Comment 4
Author: Conquest

För lite vätska/salt. Kolla här: [http://stighastrup.dinstudio.se/empty\_10.html](http://stighastrup.dinstudio.se/empty_10.html) och här  [http://stighastrup.dinstudio.se/empty\_12.html  
](http://stighastrup.dinstudio.se/empty_12.html)
