# Billig och bra kött och fisk
Author: sofiecoe

Måste få tipsa om en butik i Malmö. Den ligger på bellevuevägen och där står bellevue kött och fisk utanför.

Hur bra som helst! Ena halvan är en fiskavdelning och den andra en köttavdelning. Jättebra erbjudanden, billigt och dom t.o.m. styckar på vilket sätt du vill ha det utan att det kostar skjortan.

Väldigt kunnig och bra personal, som gärna tipsar hur du kan laga till lite mer udda ingredienser. Kommer att göra en veckoutflykt dit minst en gång i veckan från och med nu!

## Comment 1
Author: MiaP

Prova deras Bea-sås jättegod men kunde varit lite starkare i dragonsmak iofs.

## Comment 2
Author: Banon

Vet du när de har öppet?

## Comment 3
Author: sofiecoe

Jag tror det är Tis-Lör vet inte exakt lördagstider men jag tror det är till kl.18 på vardagar.

## Comment 4
Author: sofiecoe

Var inne igår igen och fick tips om hur man tillagar hjärta, så återkommer med kommentarer när det är provat. Har aldrig ätit hjärta som ensam rätt.

## Comment 5
Author: fenixthebasketcase

dom har jag aldrig sett faktikst.. försöker orientera mig här med en karta men det går inte så bra.. ><

## Comment 6
Author: sofiecoe

Det ligger på bellevuevägen. Det ligger ett bageri ganska nära.

Jag kan kolla adressen om du är intresserad.

## Comment 7
Author: fenixthebasketcase

Jättegärna! Ligger det i närheten av svansjön? Finns ett konditori på torget som heter så.

## Comment 8
Author: sofiecoe

Nja det ligger ungefär vid korsningen John Erikssons vär och bellevuevägen. Det finns en blomsteraffär mitt emot. Jag tror det är Bellevuevägen  25 eller 29 eller något.

## Comment 9
Author: sofiecoe

Har provat att laga kalvhjärta nu. Det var hur gott som helst.

Smakade mest som nötkött med väldigt liten inälvs smak, men det bästa var att det var otroligt mört och gott. Inte trådigt som högrev eller liknande.

Jag rekommenderar alla att prova!
