# Jag har tappat tråden
Author: annainorrland

Om man inte skrivit på länge i en tråd, försvinner den då efter en viss tid? Jag har tappat en tråd

## Comment 1
Author: Tisdag

Titta till vänster under "mina inlägg".

\-Edit- Eller sök efter inlägget. Det verkar som två månader tillbaka är gränsen för hur länge de finns kvar. Om du inte har bokmärkt.

## Comment 2
Author: annainorrland

Jag vet, men den är borta därifrån av någon anledning![Obestämd](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 3
Author: LatMask

Det är nåt skumt med det där nu - jag ser inte trådar markerade, trots att jag var med i dem en gång i tiden -

## Comment 4
Author: kaisakavat

Sökfunktionen svajar också - åtminstone ikväll. Gick inte att hitta trådar när jag sökte, fast de är aktuella senaste veckan.

## Comment 5
Author: wooster

Och när jag klickar på "första olästa" så kommer alltid bara det allra sista inlägget i tråden upp, oavsett hur många som är olästa (!)

Så har det varit i kanske en vecka eller mer nu ![Rynkar på näsan](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 6
Author: annainorrland

ok, då verkar det vara fler än jag som har problem, jag tänkte om min tråd var borttagen, men det kanske går till sig

## Comment 7
Author: Andina

Jag vet inte om de trixat med nya servrar eller nå't för något äldre trådar finns inte om man "backar" en bit - "tidigare inlägg" (det tar kanske stopp vid 2 månader eller nå't, har inte kollat hur långt/"kort" tillbax jag kommer).   
Däremot om man minns trådrubriken (eller innehåll i övrigt för den delen) så går det oftast bra att hitta tråden om man söker på google. Skriv ordet/rubriken du söker och **site:kolhydrater.ifokus.se** direkt efter  
Exempel: **["Jag har tappat tråden" site:kolhydrater.ifokus.se](http://www.google.se/search?hl=sv&q=%22Jag+har+tappat+tr%C3%A5den%22+site:kolhydrater.ifokus.se&meta=)**

För trådarna finns kvar - men kanske på nå'n annan server än dessa senare trådar... eller nå't så'nt...

Jag har hamnat på det sista inlägget i trådarna (när man klickar på senast lästa) länge, månader säkert.

## Comment 8
Author: kaisakavat

Googlesökning funkade inte för mig..

Hittade däremot tråden jag sökte, högt upp i min egen historik (under INLÄGG på min personliga sajt). Bara några få dagar sen den var aktiv senast, men ändå funkade inte sökningen.

Samma här, när det gäller knappen "senast lästa".

## Comment 9
Author: Margareta

Inga trådar tas bort alls normalt - det finns ingen sån tidsbegränsning.

## Comment 10
Author: aussiemia

Och alla mina bokmärken är borta.

Det är lite surt eftersom det är recept jag sparat.

## Comment 11
Author: Andina

Support är medvetna om att vi ofta hamnar på _senast gjorda inlägg_ istället för _första olästa inlägget -_ och jobbar uppenbarligen på det.

Däremot hittade jag inget på Support om gamla försvunna inägg eller bokmärken - så kanske ska ni, Annainorrland och Aussiemia, lägga in era frågor där?
