# Aggressivitet och antidepressiva, OT
Author: parsley

Jag har varit på en föreläsning med Michael Lund, fd polis, som bla skrivit böckerna "Mickes Metoder" och "Sveriges likas lag". Han nämnde att personer som legat bakom skolmassakrerna i USA ätit antidepressiv medicin. Eftersom jag inte hört talas om detta så frågade var han fått dessa uppgifter i från. Han hade läst det någonstans, oklart var och tyckte jag skulle googla. Någon som känner till mer om detta? Enligt min uppfattning så blir man avtrubbad av antideppressiv medicin, inte aggressiv.

## Comment 1
Author: Wtn3

Jodå, åtminstone den ena av de som låg bakom massakern i Columbine gick på antidepressiva. [http://www.erichufschmid.net/Columbine/Columbine-Bollyn.html](http://www.erichufschmid.net/Columbine/Columbine-Bollyn.html)

## Comment 2
Author: kaisakavat

Min erfarenhet är att "avtrubbning" i betydelsen "totalt känslokyla, brist på emtati" är en vanlig bieffekt av vissa dylika mediciner. Har kännt det i mig själv och sett det hända bland bekanta.

Agressivitet minns jag inget om - men den kan i och för sig komma av annat - och i kombination med känslokylan från medicinen kan det bli väldigt fel..

Dessa mediciner kan vara bra ibland, men samtidigt är ju idén med dem just att de ska påverka våra hjärnor/känslor. Skulle inte bli mycket förvånad om det finns sorter som framkallar agressivitet..

## Comment 3
Author: Endtyme

När jag använt antidepressiva har jag blivit kanske inte "avtrubbad", men likgiltig. Förhållanden, vänner, det har alltid slutat med att jag stått där ensam efter en längre medicineringsperiod, eftersom jag inte förmått bry mig om andra människor. Jag, jag, jag - var andra ledsna när jag var glad var jag en såndär totalt vidig människa som flinade lite nedlåtande och sa typ "Äh! Ryck upp dig!" Med ett sånt känsloläge i kombination med ilska eller kanske en aggressiv personlighetstyp så förvånar det mig inte alls...

## Comment 4
Author: sofiecoe

Efter att jag hade slutat med mina antidepressiva märkte jag hur jag oftare fick tillbaka mina skrattattacker som jag har haft mycket av tidigare, plus att jag blev väldigt "blödig" är jag kollade på sorgliga filmer, så avtrubbad från empati och andra känslor kan jag säkert tänka mig att man blir på dem.
