# Törstig
Author: lchflchf

Hej på er!

Har hållt på med LCHF i 2 veckor nu. Trivs superbra!

Jag är extremt törstig hela tiden. Kan dricka hur mycket som helst. Egentligen inga problem för mig. När jag åt HCLF var jag bokstavligen aldrig törstig... Vad är det som sker? ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: Zepp

Vet inte men det var jag oxå i början.. kanske ett överskott av ketoner som kroppen vill skölja ut!

Lyssna på kroppen.. den brukar ha rätt vad gäller törst!!

Kan även vara att med denna kosten så får vi inte i oss lika mycket vatten, via maten??

## Comment 2
Author: lchflchf

Du är en pärla Zepp, du svarar alltid så bra på mina inlägg, tack.

## Comment 3
Author: Lena123

Jag är också inne på Zepps linje...kolhydratmaten innehåller ju en hel del vatten,tänk bara på pastan som sväller upp av vattnet.

## Comment 4
Author: Pasi

Jag dricker nog mindre, och släpper ut mindre både via urin och svettning, på LCHF mot sockerdieten jag åt tidigare.

Att man blir extra törstig i början beror på att ketonöverskottet, som normalt blir då, är kraftigt vätskedrivande, samt att den höga leveraktiviteten skapar massa överskottsvärme (ökad svettning i början).

## Comment 5
Author: dufva

Eller ibland  för att man helt enkelt ökat intaget av salta produkter (chark/sidfläsk etc)![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
