# Är det laktosintolerans?
Author: Medlem

Så fort jag dricker mjölk, grädde, yoghurt eller kefir får jag utslag i underläppen (på insidan). Kan det vara lakotsintolerans det?

## Comment 1
Author: Zepp

Nej, laktosintollerans är att man sakanar Laktaz ett enzym som spjälkar laktos!

Och då är symptomen gasbildning o kolikliknande smärtar på grund av gasbildningen.. lös mage är även vanligt!

## Comment 2
Author: Medlem

Zepp, vad är det då som får mig att ha utslag i läppen efter jag ätit dessa mjölkprodukterna?

## Comment 3
Author: mikaelj

Mjölkproteinet, kanske. Laktos är sockret.

## Comment 4
Author: gluffgluff

Skulle kunna vara candida också, det har så många uttryck...

## Comment 5
Author: Zepp

När man äter eller dricker mjölkproduker kan slemhinnan reagera genom att dra i hop sig samtidigt som en del av fettet ger en beläggning!

## Comment 6
Author: Medlem

#3 Kan mjölkproteinet verkligen göra så?

#5 Har också hört talas om det.

Tycker ni jag ska vara orolig? Min läkare hittade iaf ingenting som orsakar utslaget. Hon tipsade om att skölja munnen med ingefärate ![Obestämd](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

men det måste finnas en orsak tycker jag eller?

Tack för era svar!

## Comment 7
Author: charre

Jag undrar hur det går för dig om du äter ost? Enligt en dietist jag varit till så kan man provocera en person som varit helt mjölkfri under en 3-veckorsperiod med 3-4 ostskivor. Går detta bra kan man utesluta att man är mjölkproteinintolerant. All lagrad ost innehåller extremt små mängder med laktos, men de innehåller mjölkprotein. Jag har enligt denna modell testat min dotter och mig själv. Vi är helt klart laktosintoleranta.

Om du inte vill vara helt mjölkfri i flera veckor kan du ju  testa att bara använda laktosfria produkter under en period. Det finns allt du behöver. Smaken kan ibland upplevas som lite sötaktig men man vänjer sig.

Hoppas du snart blir bättre!

## Comment 8
Author: Medlem

#7 Det vet jag inte men jag kommer att testa det, att vara mjölkfri i någon vecka sedan tar jag några skivor ost.
