# nyttigast & onyttigast att äta?
Author: Benjy

Ja, frågan står där. Vad är det absolut nyttigaste man kan äta och det absolut onyttigaste? :D

## Comment 1
Author: asa32

Det finns nog många nyttiga saker att stoppa i sig, onyttigast för mig är socker !!!!

## Comment 2
Author: vegetarian

Socker.Vitt mjöl.

## Comment 3
Author: vegetarian

nyttigast: bär/grönsaker/ägg/svensk solmogen frukt....

## Comment 4
Author: dufva

Onyttigast är nog kärnavfall och dioxin!

Skämt åsido. En riktigt nyttig måltid är en rätt där varje tugga tillför kroppen näringsämnen och inget utrymme slösas på tomma kalorier.

Mitt förslag är Stuvad lever med broccoliomelett..

Givetvis gjord på Omega-3ägg![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 5
Author: Pasi

Nyttigast - Hjärna (valfri, eftersom valar är frislysta![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)), sälspäck och kycklinglever.  
Onyttigast: hmmm, saker med starka gifter....typ lömsk flugsvamp och stormhatt. Margarin bestående av delvis härdat fett är väl inte heller så lyckat.

## Comment 6
Author: SvartKaffe

Du kanske får specifiera dig lite mer.... nyttigt/onyttigt ur vilken synvinkel? Rent allmänt eller lchf eller vadå?

## Comment 7
Author: copia

jag tror väl att du menar  vad som är värst för "oss?. För mej personligen är det det vita brödet, det ger mej magknip, och det bäst..det är nog en bit brie! Det gör mej mätt och nöjd länge...

## Comment 8
Author: Bullan

Jag tror ÄGG är nyttigast...det är ju ägget som ger liv till en ny varelse![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Sämst...allt som framställs kemiskt!...kan jag inte tänka mig är så nyttigt...men tyvär så stoppar jag i mig en del av det ändå...typ sötningsmedel ibland.![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)

## Comment 9
Author: Benjy

hmm ha kycklinglever? Låter läskigt.  
  
Menar mer vanliga maträtter som man möjligtvis äter (och inte stuvad lever med broccoliomelätt) :P

## Comment 10
Author: odezza

På Lars-Erik Litsfeldts sajt om boken [Fettskrämd](http://www.fettskramd.se/ "http://www.fettskramd.se/") hittar du Annika Dahlqvists kostråd som pdf-fil att ladda hem till din dator. Där står det ganska klart vad som anses nyttigt/onyttigt, om man vill äta LCHF-kost.

Utifrån de kostråden kan du säkert komma fram till vad du kan äta, utifrån din personliga smak, och vad du bör undvika. ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)
