# Hur luktar aceton?
Author: smeo

Hur vet jag att det är acetonlukt  och därmed att jag bränner fett, och inte ammoniak    -  o jag bränner muskler?

Hur luktar vice versa ?

## Comment 1
Author: raphanus

Gå in i ett lindrigt rengjort stall med hundra hästar. Där luktar det ammoniak.

Kom till farbror raphanus så får han andas på dig. Han luktar aceton.

Annars kan du gå till hyllan märkt KEMTEKN. på Hemköp. De har i alla fall aceton som du säkert kan lukta lite på i smyg.

## Comment 2
Author: Inkanyezi

Om du har känt hur det luktar när någon tar bort nagellack. Det är aceton.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

ammoniak finns också i bland hemkemgrejerna. Men _stor_ försiktighet anbefalles vid sniffning,

## Comment 4
Author: Inkanyezi

Ammoniak är vad det luktar om man har gjort nr 1 och glömt spola några timmar.

## Comment 5
Author: smeo

Tack 

så ammoniak luktar det inne hos mina höns.

Tja  jag tycker att jag luktar lite    hur ska jag beskriva    nästan sött

visst har jag nagellacks borttagningsmedel hemma, men det har parfym i sig så och  jag  är bara lite osäker.

När jag var på gymmet i förmiddags tyckte jag nog   att det började lukta lite  fränt  kanske   ammoniak

Hur ska jag undvika bryta ner muskler när jag är i gymmet

jag vill ju bygga muskler o inte tvärt om

## Comment 6
Author: Inkanyezi

Muskelfibrer skadas när man anstränger dem, och de lagas när man vilar och blir vanligen starkare sen. Muskelbyggnaden innehåller ett moment av att också ha sönder lite. Reparationsmaterialet är protein och kolesterol, och kroppens bränsle är fett. För att bygga upp skadade muskler måste man se till att få i sig tillräckligt med protein.

## Comment 7
Author: smeo

Så jag kan inte äta för mycket protein då

ja menar om jag råkar ha "fel" balans mellan fett o protein, att jag bryter muskler o inte fett som jag vill ha bort

## Comment 8
Author: Inkanyezi

Det är inte sannolikt att du får i dig vare sig för mycket protein eller fett. Man blir ganska mätt när man äter sånt. Däremot är kolhydrater en stor bov när det gäller att äta för mycket, eftersom det snabbt resulterar i hunger igen.

Så se bara till att du inte äter för lite protein. Lite mer kolhydrater kan man äta direkt efter ett hårt träningspass, men det bygger inte muskler, det fyller på depåerna av glykogen i musklerna. Käkar man för mycket kolhydrater kan de sätta sig nån annanstans. Om man begränsar sig till att äta fett i stället för kolhydrater så tar det längre tid för glykogendepåerna att byggas upp, men en av idéerna med att äta LCHF är att man ska vara i ketos, dvs förbränna fett, och det kommer igång lättare om man inte har stora glukogendepåer. Glukos kommer troligen att frisättas i alla fall när man tränar, det är flera som rapporterar att blodsockret stiger vid träning.

## Comment 9
Author: smeo

Ok tack  

jag försöker att ligga väldigt lågt på kolisarna 

det är väl i kaffet bara  så lite mer

 tex ett 1/2 glas  vin o lite halloumi-ost på helgen

## Comment 10
Author: papa-bear

dåligt gjort brännvin, om du har varit i kontakt med hemkokat någon gång, har en doft av aceton över sig.

## Comment 11
Author: smeo

Nä

det har jag inte varit i kontakt med.

## Comment 12
Author: sofiecoe

Du kan köpa teststickor på apoteket som heter Keto-Diastix.

Man kissar på dom och dom visar vilken mängd ketoner du har i urinen.

Du får fråga efter dom vid kassan, dom står inte ute.

## Comment 13
Author: smeo

men [sofiecoe](http://sofiecoe.medlemmar.ifokus.se/ "Visa användarinformation för sofiecoe")   är det nödvändigt ?

jag äter ju i princip inga kolisar  och har hållit på med det här i ett år nu.

jag vill bara vara säker på att inte bryta muskler utan få bort det sista fettet jag har ca 5 kg

jag luktar även från svett o underliv   konstigt efter så lång tid

har förstås inte varit så strikt hela tiden, utan periodvis.

  men lukten i gymmet måste nog ha varit ammoniak

## Comment 14
Author: sofiecoe

Nä absolut inte, med det är bra att kolla om du är osäker.

## Comment 15
Author: raphanus

#13 - Just vad beträffar underlivsdoft drar vi LCHF-are kanske det kortaste strået. Enligt en viss Anna Anka är sparris det värsta man kan äta i det avseendet, och sparris tillhör ju de bättre grönsakerna för oss. Granatäpple, som är proppfullt med kolhydrater, lär ge en angenämare upplevelse i nasal-genitala konfrontationer.

## Comment 16
Author: sepersl

Jag har hört många som säger att urinen luktar annorlunda när de ätit sparris

## Comment 17
Author: raphanus

#16 - Ja, alla kroppsvätskor påverkas av vad vi äter. Äter du blodriska, så blir kisset rött, och äter du bockhornsklöver, så luktar det curry när du svettas.

## Comment 18
Author: smeo

måste bara påminna mig o läsa min egen tråd

glömmer efter ett tag  bra att ha detta om ett uppslagsverk!
