# Funderingar......
Author: illernettan

Jag är rätt så ny här. Har läst och tagit till mig en hel del men jag funderar lite på hunger och mättnad. Till saken hör också att jag vill äta så jag mår bra. Jag har psykiska och fysiska krämpor. Jag är 175 cm och väger ca 68 kilo. Tränar inget förutom stillsamma promenader. Jag har aldrig bantat.

Tidigare försökte jag äta så här:

Frukost: 2 dl proteiner (2 kokta ägg) 1 dl kolhydrater (egen musli med nötter och linfrö) 1-2 dl mjölk (filmjölk) 1/2 frukt och 1 1/2 dl grönsaker. Lyckades inte ofta få i mig alla grönsaker.

Lunch: 2,5 dl protein (kyckling, ägg, köttfärs eller dylikt) 2,5 dl kalla grönsaker, 2,5 dl varma grönsaker, resten av den halva frukten. Creme fraiche på ett eller annat sätt till.

Middag: Samma som lunch men jag la till 1 dl kolhydrater.

Inga mellanmål. Efter varje måltid skulle jag även få i mig en msk olja, vilket misslyckades.

Efter att ha börja läst här så började jag fundera. Vad händer om jag lägger till och drar ifrån. Så nu ser det ut så ungefär:

Frukost: äggmjölk gjort enligt grundreceptet, 1 1/2 dl ovanjordsgrönsak, 1/2 frukt.

Lunch: 2,5 dl protein, 2,5 dl varma ovanjordsgrönsaker, 2,5 dl kalla ovanjordsgrönsaker, sås gjord på grädde och CF, resten av den halva frukten.

Middag: som frukost då min ekonomi är skraltig.

Som mellis blir det två stora baljor med te, grädde och smör, fördelat förmiddag/eftermiddag.

Grejen är den, hur länge "ska" jag vara mätt?

Som nu, åt middag runt 15-tiden och sitter med ett stort hål i magen redan vid 17-18 tiden. Vart gör jag fel?

"Alla" skriver att dom är så mätta att dom glömmer att äta. Har aldrig hänt mig, inte ens på sockertiden.

Jag tar tacksamt emot hjälp men var snäll och skriv inte i %. Har svårt att få till det irl ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: kaisakavat

Hej!

Sorry om vi förvirrar dig.. Det är mycket vanligt i början att man är VÄLDIGT hungrig av sig.. Magen är van att få mycket "mängd" mat och kroppen har inte än fattat vad som gäller. Då kan det verkligen bli extremt hungrigt..

Det är efter ett tag, när man vant sig, när kroppen ställt om och magen dragit ihop sig, som man blir nöjd och mätt på mycket mindre..

Rådet vi brukar ge är att äta och äta och äta, tills man blir mätt. Så småningom lugnar det sig. Synd att du har skraltig ekonomi, försök att lista ut vilken billig mat som mättar dig bäst och kör på den.

## Comment 2
Author: HerrKaos

Jag mäter eller väger aldrig maten...men ett är säkert - jag äter klart mer fett och mycket mindre grönt...t ex aldrig frukt. Jag är mätt betydligt längre nu än med tidigare kolhydratkost.

## Comment 3
Author: missaz

När ekonomin är skral är ju äggmjölk jättebra mat! Är du mer hungrig efter äggmjölksmiddag så kanske ett glas till äggmjölk kan funka...? Är du hungrig så ät! Din mat ser MYCKET bättre ut nu än i det första exemplet, då åt du för lite fett (och kanske för mycket kolhydrater).

Jag _tror_ inte att du gör något "fel", man är som kaisakavat säger mer hungrig i början innan kroppen vant sig. Men om du vill kan du ju prova att få i dig mer fett för att hålla dig mätt längre. Det är ju ganska lätt att fetta på äggmjölken lite extra tex.

Lycka till och var inte rädd för att äta när du är hungrig!

## Comment 4
Author: illernettan

Att jag äter, det ska gudarna veta att jag gör. Det är något jag alltid har gjort. Många anklagar mig för att ha mask i magen ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad").

Men då kör jag på så här en stund till och ser vad som händer.

#3 Hur ska jag få i mig mer fett? Att slicka i mig smör, där går min gräns ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad").

## Comment 5
Author: HerrKaos

Ost? Baconlindad gräddost t ex....yummy! Grädde med kaffe? Snörstekt broccoli...broccolin steks i så mycket smör som den bara kan suga åt sej...

Ja...några tips iaf.

## Comment 6
Author: kaisakavat

Vad tror du om att göra kryddsmör med goda kryddor och örter och käka till maten.. Tycker själv det är lättare att få ner än rent varmt smör.

Jag brukar ibland röra ihop 50 g smör, lite hackad mandel, lite hackad choklad och kokosflingor till en sorts godis.. Ungefär 15 g vardera förutom smöret.. Det blir ju några kh, men ändå mest fett.

Feta såser, t ex bearnaise, hollandaise..

## Comment 7
Author: missaz

#4 Jo, jag gillar inte heller att äta smör rätt upp och ner, men jag tänkte att eftersom du äter en hel del äggmjölk kan du ju ha mer smör i den för att öka fettet. Kryddsmör (VITLÖÖÖÖK tex!!!) är ju jättegott till mat också.

## Comment 8
Author: Mojjan73

Man kan även koka ägg, ha på en klick smör eller majonnäs.

Steka ägg och ha i kylen, då blir dom som smörgåsar man man hålla i handen. Bara att bre på bregott och slänga på ost och skinka. Bra mellis dom dagar man är extrahungrig..

## Comment 9
Author: cattan

Hej!

jagär en van stor-ätare,  men upptäckte efter ett par månader med lchf, att jag äter mindre och mindre, fil+grädde på morgonen är  en bra frukost, då står jag mig ända till lunch. Jag plussar på med fett när jag har mina hunger-dagar. Förr visste jag inte ens, att man hade olika dagar med olika hunger- och mättnadsgrad. En annan bra regel är,a tt låta en måltid ta minst 20 minuter då hinner hjärnan med på ett annat sätt än under de snabba puckarnas tid.

## Comment 10
Author: sarag

Tycker det låter som du får i dig mycket kolhydrater?

Du kanske skulle kolla på "din mat"!

Sen är vi rätt många som egentligen inte "tål" mjölksockret som finns i grädde och CF. Det kan trigga igång hungern.

## Comment 11
Author: illernettan

Idag har jag ätit en stor kopp äggmjölk och till det 4 ostskivor med smör på. Till mellis en kopp te med grädde och smör i + ostskivor med smör på. Tänker faktiskt hoppa över middagen och bara äta kvällsmat (samma som frukost). Nu förstår jag lite bättre vad mättnad innebär.

Däremot har jag gått upp ett kilo. Har börjat väga mig en gång i veckan bara för att ha lite koll. Känner mig inte stressad över vikten utan mer fundersam. Vad är det som gör att jag går upp? Fast när jag läser har så verkar det vara vanligt att det blir så i början innan kroppen vant sig. Har jag förstått rätt?

## Comment 12
Author: Alfers

#11 låter exakt som det var för mig med

## Comment 13
Author: illernettan

#12 Ok, då kan jag vara lugn med andra ord ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 14
Author: AnnaLundgren

Ge inte upp, du är på rätt väg och fler hälsvinster än viktminskning kommer att komma.

## Comment 15
Author: illernettan

#14 Jag ser fram emot hälsovinsterna då jag har en del sjukdomar att släpa på och det är därför jag har börjat äta LCHF. Att minska i vikt är inte så viktigt för mig. Fast det är klart, jag vill ju inte gå upp heller ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad").
