# Orkeslösa muskler... järnbrist?
Author: [Borttaget]

Ibland när jag fuskar med maten (är ju så lätt eftersom man inte är hungrig längre) så kan jag känna mig helt orkeslös i benen. Ett par trappor och det svider i benen som blir som spaghettin. Nu var det nå'n som sa att det kunde bero på järnbrist om man tappar orken i musklerna.

Är det nå'n som vet hur det ligger till med detta?

## Comment 1
Author: HerrKaos

Skulle hellre tro att det fattas magnesium...

## Comment 2
Author: sarag

Jag vet inte vad du äter när du fuskar med maten. Men järn finns det gott om i nötkött och spenat. Båda är ju goda LCHF mat.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#1 Hmm, kanske det. Jag vet att jag fick en del kramper i vaderna när jag började med LCHF och men det upphörde när jag började dricka lite MiviTotal morgon och kväll. Fick höra att det var för att jag saknade magnesium. - Tack för senast för resten :)

#2 När jag fuskar blir det lite Turkisk Youghurt, nötter, kokoseller kanske lite kaffe. Jag vet att det är åt skogen och jag vet också vad jag BORDE äta men ibland när man kommer hem lite sent så orkar jag inte. Ska bättre mig men blev lite fundersam över anledningen.

## Comment 4
Author: Mervi

Men du äter väl annat också under dagen.?

Jag brukar också äta lite yoghurt på kvällen.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

När jag fuskar med maten så blir det ingen riktig mat utan mest TY, nå't lembas bröd och kanske lite korv eller nå't. Problemet är alltås att jag äter för lite ibland.

## Comment 6
Author: piri-piri

Det är inte alltid det är järnbrist när man är trött men om man också är trött i musklerna, ni vet så man knappt orkar lyfta benen för att t.ex ta sig upp för en trappa, när musklerna känns helt utlakade......ja, då är det troligt att det kan vara järnbrist.

Kolla upp det.

## Comment 7
Author: sia1348

#6

Hur kollar man upp det?

Var får man testa mineral och vitaminläget i kroppen?

Våra läkare är inte villiga att remitera sådana labbtest.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Om man blir blodgivare så kollar de först upp alla dina blodvärden och eventuella brister med. Helt gratis och du får dessutom järntabletter med dig efteråt :) Dessutom gör du en mkt god sak :) Kanske kunde vara ngt?

## Comment 9
Author: piri-piri

#7 Om du är extremt trött och inte mår bra kan du boka tid hos läkare som då skickar dig för provtagning för t.ex järn, sköldkörtel, B12 mm

Vill man kolla ett bredare spektrum av mineraler så kan man göra en hårmineralanalys men den kostar en slant......jag har gjort det men inte fått svar ännu.
