# Krishna älskade smör
Author: raphanus

**Mänsklig pyramid.**

Atletiska hinduer i indiska Bombay bygger en mänsklig pyramid för att nå upp till en behållare innehållande smör under den årliga "Janmashtami"-festivalen - den hinduiska guden Krishnas födelsedag. Dagen brukar bland annat innehålla vattenfasta, läsande och sång. Smör är ett återkommande inslag under festivalen. Orsak: Krishna älskade smör som barn.

## Comment 1
Author: nobban7

jo, vem gör inte det![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Glad att jag slipper klättra i en mänsklig pyramid för att få tag på det![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 2
Author: Luccy

Ser man på o jag är glad att jag slipper deras kakor dom ska sälja jämt ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 3
Author: goldcamilla

Smör, smör, mer smör, och det fick jag inte äta förut när jag skulle gå ner i vikt, vilken skillnad. Tack för att jag hittade LCHF!

## Comment 4
Author: raphanus

Hur var den där fettsektsången nu igen?

Ha're fett, va'! Ha're bra, va'!  
Bra, va', bra, va', fett, va', fett, va'!

## Comment 5
Author: raphanus

Bildbeviset!

## Comment 6
Author: goldcamilla

Du skall icke hava andra gudar framför Smöret![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: maxiq

Bilden påminner om när det bara finns ett paket smör kvar på hyllan i affären.

![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 8
Author: MeAnn

Här kommer alternativet till Arla!

Gårdsmejerier säljer smör och ost:

[http://www.ostforum.se/cheeselinks/cheeselinks/gardsmejerier.html](http://www.ostforum.se/cheeselinks/cheeselinks/gardsmejerier.html)

## Comment 9
Author: raphanus

Där har vi en sorts gårdsförsäljning som _jag_ gillar!

## Comment 10
Author: keja01

Jag läste nu i detta diskussionsforum.

[http://www.indiamike.com/india/health-and-well-being-in-india-f2/lactose-intolerance-in-india-t14711/](http://www.indiamike.com/india/health-and-well-being-in-india-f2/lactose-intolerance-in-india-t14711/ " Länken öppnas i ett nytt fönster")

Det ser ut som om befolkningen i norra Indien oftast är laktostoleranta medans de i södra delen inte är det. Det är förväntat därför att Indien invaderades av ett ariskt folkslag med ljusare hud från nordväst 1500 f.kr. De tog med sig tama hästar och kor som inte funnits i Indien tidigare.
