# GP om smör; 2009-09-05
Author: Effie

I GP:s lördagsbilaga ["Två Dagar" idag](http://www.gp.se/gp/jsp/Crosslink.jsp?d=119&a=515216), bläddrande bakifrån som jag oftast läser tidningar, hittade jag vispat citronsmör...lät smarrigt.  Kronärtskocka var serveringsförslaget; det kan nog funka till annat misstänker jag.

Sedan hittade jag förslag på annat smör än Arlas: opastöriserat,  getsmör, och smör från Kalv (sic!).

Och till slut påpekandet att om man har smör till fisken i stället för bara citronsaft och sallad, så väljer man ett rundare vitt vin, t.ex. chablis.

Tack GP! Det här blir en del att prova!

## Comment 1
Author: Effie

Tipsen om butiker med annat smör är bara till dem som handlar i Göteborg; recepten kan alla testa (och meddela om de var goda).

## Comment 2
Author: Zepp

I saluhallen kan du köpa Franskt delikatessmör! ![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 3
Author: LatMask

Ååå, det där receptet på svampsmör får mig ju att bara kasta mig ut i skogen...mums!

## Comment 4
Author: Effie

#3 Jag plockar kantareller på Coop...jo, det var inte dumt alls, det smöret.
