# Namninsamling
Author: [Borttaget]

Vill ni vara med och skriva på en [namninsamling](http://upprop.nu/ARJT) mot natriumglutamat? Loucar inne på Matlust har startat en i dag.. ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Vi hoppas naturligtvis på massor, massor med underskrifter!

Åsa

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Självklart skriver jag på!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Hurra hurra ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 3
Author: vitsippan

Både jag och gubben har skrivit på!

## Comment 4
Author: LenaKa

Nu har jag skrivit på :-)

## Comment 5
Author: DesK

Påskrivet!  ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 6
Author: Magica1970

Jag har också skrivit på!

## Comment 7
Author: marialan

påskrivet!

## Comment 8
Author: annicabjo

Jag med![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 9
Author: Larde

Påskrivet!! :)

## Comment 10
Author: Thyra4

Det är självklart att jag har skrivit på och skickat vidare också.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Jösses! Vad suveränt! Tack alla.. ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 12
Author: Hanveden

Skrivit på!

Eftersom vi här inne snart är tio gånger mer än ni på Matlust är så händer det mycket här och fort...

Dessutom tittar många här efter tillsatser i maten när vi handlar.

Mats-Eric Nilsson har med sina böcker; [Den hemlige kocken och Äkta vara](http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=9170373914)   fått oss medvetna och granskar vad vi köper för att stoppa i oss.

Med LCHF hälsningar  ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") .

## Comment 13
Author: [Borttaget]

\*12 Jag vet.. var medlem här själv för ett tag sen. Ätit LC i flera år faktiskt.. :-)

## Comment 14
Author: Beroende

Jamenvisst

## Comment 15
Author: MillisB

Nu är det gjort!

## Comment 16
Author: Hanveden

Här behövs fler som skriver på...

## Comment 17
Author: Hanveden

Fler som vill skriva på?

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Redan 52 underskrifter! Tycker det är helt underbart... ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 19
Author: Raefsan

Jag har skrivit på

## Comment 20
Author: Hanveden

Nu har den här uppmaningen att skriva på för att få bort (MSG) E621 ur maten hamnat långt ner bland inläggen...

Med LCHF hälsning  ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") .

## Comment 21
Author: goldcamilla

Ja, naturligtvis har jag skrivit på

## Comment 22
Author: CasaRamon

Har också skrivit på.

## Comment 23
Author: Sugiyama

Påskrivet!

## Comment 24
Author: Icegirl

Har skrivit på!

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Tack alla, vad goa ni är! ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 26
Author: DesK

Vill bara påminna om denna namninsamling! Det är alldeles för få som har skrivit på ännu!

## Comment 27
Author: minnapinna84

jag har skrivit på!

## Comment 28
Author: Adal

"abselut" ![Glad](http://www.kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 29
Author: [Borttaget]

Heja heja flera flera  ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Även jag har skrivit på ! ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 31
Author: Walnewra

Ikluddat!! ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 32
Author: SirfalasEmy

På tal om MSG. Idag var jag på förbutiken på ICA i byn och jag hade inte hunnit äta frukost hemma. Tänkte att jag kunde ta en sån där baguette (fast utan baguette) med kyckling, bacon, sallad, rödlök och så någon fet sås. Ville dock först veta om de hade MSG i eller inte så jag frågade.

Tjejen fattade först inte vad jag menade, men när jag fått förklarat ringde hon in till någon i charken och frågade. De dividerade ett tag och sen fick jag veta att den var MSG-fri. Bra tänkte jag och roffade åt mig en sån. Satte mig ner och började mumsa lite försiktigt och i samma sekund kommer tjejen från charken springandes och sa till den första tjejen att det visst var MSG i. Eftersom jag får migrän av MSG (och för mycket socker) så vill jag helst inte äta det. Kvinnan från charken sa lite ursäktande "ja, det är ju sånt i det mesta nu för tiden, för smakens skull, eh"

Tillslut fick jag mig en ny baguette som jag finkammade på tonfiskröra och sallad. ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Jag tror att det är bra om vi säger ifrån och ifrågasätter. Oftast undviker jag bara att handla färdiglagat, men det är nog bättre att ställa krav ibland. De fick något att fundera på iaf. ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 33
Author: LindaLee

Bra initiativ!

Påskrivet!

![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 34
Author: spoketlaban

Jag har skrivit på.

## Comment 35
Author: [Borttaget]

Tack alla! :-)

## Comment 36
Author: Isa56

Oj, jag hade redan skrivit på ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 37
Author: fiskenihavet

Japp, naturligtvis stödjer jag en viktig sak.

## Comment 38
Author: fiskenihavet

Är det ok om någon naglar denna tråd på förstasidan så fler hinner att se uppropet? Det finns ju en viss risk (även om folk "hela tiden" via sitt namn knuffar upp tråden) att den inte läses av så många då det kommer så många inlägg på forumet.

## Comment 39
Author: fiskenihavet

#38 Jag tyckte ialla fall att det var en god ide...

## Comment 40
Author: fellfrosch

Hehe jag hade visst redan skrivit på det XD glömsk man kan vara då
