# Jordnötssmör utan socker
Author: kolis

Jag har letat och letat, men hitatr inget! Var hittar man jordnötssmör utan socker?

## Comment 1
Author: Zepp

Kung Markattas Ekologiska är helt utan socker.. men jordnötter har ändå ungfär 20% kolhydrater i sig så använd med måtta!

Jag gillar Kung Markattas jättemycke brukar ha jordnötsås till kycklingen.. men nästa gång så är alltid burken slut.. för jag kan inte sluta att provsmaka hela tiden! ![Skäms](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 2
Author: mikaelj

Jag föredrar Ökologisk (danskt märke), finns på Coop.  Lösare konsistens än Kung Markatta, och godare. (tycker jag)

## Comment 3
Author: Zepp

Det blir ju inte bättre med skåpsätandet om det är ändå godare! ![Förvånad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 4
Author: Medlem

Jag har tyvärr inte hittat osötat jordnötssmör i utlandet och undrar om man kan göra eget med jordnötter?

## Comment 5
Author: mikaelj

#4

Ja, mal ner dem i en mixer.  Salta om du vill.

Riktigt jordnötssmör består av enbart jordnötter.

## Comment 6
Author: Medlem

#5

Tror du det blir jordnötssmör om jag bara mixar jordnötter? Det kanske behövs en annan appart för den här saken.

## Comment 7
Author: mikaelj

#5

Cut me some slack.

Tror du jag ljuger? :)

## Comment 8
Author: kolis

Men dåså. då mixar jag mitt eget.... Tack! :)

## Comment 9
Author: Medlem

#7

hehe, nä men jag tror verkligen att det behövs t.e.x en mortel för att kunna mala jordnötterna till en smet. De kanske blir mjöl om man mixar de med en vanlig mixer.

## Comment 10
Author: kolis

Jaja, jag ska prova iaf.

## Comment 11
Author: Zepp

Jordnötter e fulla med jordnötsolja!

"**Jordnötsolja** framställs ur [jordnötter](http://sv.wikipedia.org/wiki/Jordn%C3%B6t "Jordnöt"). Den används bland annat i mat och i hygienprodukter."

[http://sv.wikipedia.org/wiki/Jordn%C3%B6tsolja](http://sv.wikipedia.org/wiki/Jordn%C3%B6tsolja)

## Comment 12
Author: aussiemia

Det blir jättebra att göra det utan mortel. Eftersom jordnötterna i sig är feta så behövs inte något tillsatt fett heller. Mixa i mixern och tillsätt bara salt om du köper osaltatade, annars behövs det absolut inte. Jag förvarar i kylskåpet i burk med lock.![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 13
Author: Medlem

Danke! Imorrn ska jag testa att göra eget jordnötsmör. Jag tycker det är jätte gott att göra jordnötssås till kyckling.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Första gången i mitt liv jag blir sugen på jordnötsås! Ska helt klart planera för en "kina måltid"

Ska man använda naturella eller rostade? Det är ju lite olika smak på dom före och efter rostning, rostade slipper man salta dom dessutom :-)

## Comment 15
Author: JAUS

Jag gör nog hellre macadamiasmör, lägre kolhydrathalt.

## Comment 16
Author: texarcana

Märket Monalisa har jag hittat på Coop - i tre varianter: krämigt, grovt och krämigt utan socker. Näringsvärdet står dumt nog inte angivet på burken, men innehållet (i den sockerfria) är: jordnötter, salt och (inte så värst bra) palmolja.

Så egentligen är väl Kung Markatta bästa valet - där är de enda ingredienserna ekologiskt odlade jordnötter och havssalt.

## Comment 17
Author: JAUS

Palmolja är ju utmärkt näringsmässigt, men inte ur miljösynpunkt.

## Comment 18
Author: redina

När jag gör jordnötssås kör jag dem i mixern, det blir mer åt pulverhållet i mixern än smör, men eftersom jag ska ha dem i sås, så är det ingen nackdel tycker jag. Däremot om jag använder handmixerna, där man kommer åt bättre, så blir det smör om man kör länge, men i stationär mixer, så stannar det efter ett tag. Men till sås tycker jag det blir jättebra att bara mixa de jordnötter man behöver för tillfället. Då slipper man det problemet en del har med att det finns en öppnad jordnötssmör burk som man inte kan låta bli.

## Comment 19
Author: Diran

Bra tips med Ökologisk, har köpt Kung Markattas men den är så äcklig så använder ENBART till matlagning

## Comment 20
Author: texarcana

#17

Aha, det var så det låg till. Mindes bara att det var dåligt i någon mening.

## Comment 21
Author: cathrine70

Jag  hittade en utan socker , glömde namnet  på den.... Den hade 12 kolh. på 350g burk. då kan man lägga på smörgåsen 1 msk. eller? lchf bröd altså...

## Comment 22
Author: ikna

#14 Jag rostar alltid mina jordnötter innan jag kör dem i matberedaren, jag tycker inte alls att det är gott med naturella!

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Klart det borde vara smartare att rosta dom själv, så långt hade jag inte ens tänkt. Naturella smakar mer som färska gröna ärtor tycker jag än just "jordnötter" som man är van vid.

## Comment 24
Author: Sheena

Wohoo, nu har jag gjort jordnötssmör för första gången!! Jätte gott var det ju, men är det rätt att det nästan känns lite "mjöligt" i munnen även om det är så mjukt att det faktiskt rinner? Har endast ätit jordnöttssmör ett fåtal gånger när jag var liten så jag minns inte hur det skall vara. Körde bara saltade vanliga jordnötter i mixern.

Och #18, det ser ut som att det stananr efter en stund, men fortsätter man låta mixern gå så ramlar det torra ner efter en stund och mixas det med. :)

Och sen en fråga till.. Hur gör man jordnötssås nu då? Så att den blir typ sån man får på kina-krogarna.. Antar att det inte blir samma sak att bara hälla i jordnöttsmör i gräddsåsen som man gör med alla andra smaker.. :)

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Jag är också nyfiken på hur man gör jordnötssås? Kan man göra likadant med cashewnötter?

## Comment 26
Author: Zepp

Grillad kycklingfilé med jordnötssås

[http://airamsmat.webblogg.se/2008/april/grillad-kycklingfile-med-jordnotssas.html](http://airamsmat.webblogg.se/2008/april/grillad-kycklingfile-med-jordnotssas.html)

[http://www.lchfmat.com/grillad-kycklingfile-med-jordnotssas/](http://www.lchfmat.com/grillad-kycklingfile-med-jordnotssas/)

## Comment 27
Author: Sheena

#26 Tackar!! Nu behöver man inte fundera mer på vad det blir till middag imorrn.. ![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 28
Author: redina

Jordnötssås:

[http://www.lchfrecept.com/ShowRecepy.aspx?ID=157](http://www.lchfrecept.com/ShowRecepy.aspx?ID=157)

## Comment 29
Author: [Borttaget]

Tackar! Nu ligger det/ni i mina favoriter. Det blir kyckling och jordnötssås imorgon.

## Comment 30
Author: Puhlo

Bara ett tips: Man kan göra smör av alla sorters nötter, cashew, mandel, makademia (som JAUS), jordnötter, hasselnötter osv. :)

Godast smak och hållbarhet har jag tyckt att jag får av lätt rostade nötter. Dvs in i ugnen, 200grader, på papprad plåt. skaka en eller två gånger. Ta ut dem när de ser gyllene ut.
