# Linfrö husk kex!
Author: MissZapp

De här kexen passar utmärkt till ost och om jag inte är helt ute och cyklar så innehåller de väldigt lite kolhydrater.

Ingredienser:

2 msk smör

2 små ägg

2 msk krossade linfrön

2 msk fiberhusk

½ tsk bakpulver

2 msk vatten

flingsalt & solroskärnor (eller sesamfrön)

Gör så här: Sätt ugnen på 225 grader. Lägg smöret i en skål och smält i micron. Tillsätt två ägg och vispa lätt. Tillsätt övrigt och blanda väl. Låt svälla i några minuter. När smeten känns  smidig så klickar du ut den på en bakplåtspappersklädd plåt och breder ut till tunna cirklar. Strö över lite flingsalt och lägg några solroskärnor på varje kex. Grädda i ca 15 minuter eller tills kexen fått en fin färg.

Senaset gången så slängde jag även i lite [musli mix](http://misszapp.medlemmar.ifokus.se/?ThreadId=9b30b8fb-c3da-4820-9187-1783b9ec3a01), blev oxå väldigt gott!

## Comment 1
Author: Agyr07

Låter gott, det där får jag prova

## Comment 2
Author: greensis

Låter intressant.

## Comment 3
Author: lenmor

Låter gott, har fiberhusk hemma, måste pova det här receptet.

## Comment 4
Author: ingrids

Låter mycket gott och "bröd- och kexälskare" som jag är passar detta utmärkt. Tack!

## Comment 5
Author: ninawall

Har precis gjort dem, mums! Finns risk att jag äter upp alla på en gång, kan inte sluta, dom är jättegoda!

Tack för receptet!

## Comment 6
Author: Sia1

Har nu provat receptet, uteslöt solrosfrön för jag hade inte det hemma och gjorde dem lite tjockare än vanliga kex och det var väldigt gott! Håller på upptäcker fiberhuskens möjligheter och det verkar mycket lovande för mig som höll på att tröttna på lchf trots att det gått bra att gå ner i vikt och må bättre än nånsin samtidigt.

Rekomenderas!

## Comment 7
Author: tidgod

OOOOOOtroligt gott har testat en hel del LCHF bröd men detta slog allt, tog dubbel smet och rullade till kulor som jag sedan plattade till lite ,så de blev mjukt bröd, tog sedan ost smör och skinka mellan.mmmmmm

Nästa gång ska jag prova med lite bröd krydda = limpa?![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

hur kan du rulla dom? tar du mer husk? Det blir en rätt lös smet/deg , åtminstone för mig!

Mamma mia! Har just gjort dom och bredde inte ut alls, det blev små brödbullar, mjuka och precis som lite grövre frallor i konsistensen! Kanon!!!

## Comment 9
Author: lillbobo68

Jag misstog detta recept med ett annat och gjorde bröd av det. Det blev jättegott och jag delar nu med mig av receptet till mina vänner.

Det blev 6 st som gick att dela i två delar, typ frallor. I övrigt följde jag receptet.

## Comment 10
Author: julia61

Mina var goda men knastriga, hört att man ska låta husken svälla en timme för att slippa sandkänslan. Men jag är kanske lite känslig![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 11
Author: fellfrosch

Oh, detta låter gott :D

## Comment 12
Author: [Borttaget]

\# 9 så gör jag med! Det blir bästa brödet hittills! fast jag kör linfröna lite i bulleten först

## Comment 13
Author: fenixthebasketcase

Jag blev himla sugen på att prova nu.. :) hur blir det om man tillsätter kanel istället för salt, kan det funka tro?

## Comment 14
Author: [Borttaget]

testa vettja!

## Comment 15
Author: roma

Tackar för detta recept. Ett stående inslag hos oss. Supergoda, Har delat med mig till vänner och alla tycker att dom är jättegoda.

Numera gör jag alltid dubbelsats samt låter dom kallna på plåten. Lägger inte dom i burk förrän dagen efter. Då blir dom sprödare.

## Comment 16
Author: Solpuss

Jisses, vad gott det var!

Har inte ätit en brödsmula på fyra månader. Gjorde en sats kex i går kväll. Åt de flesta varma med smör och ost på. Resten slank ner lite senare med Philadelfia...

MUMS!!

Tusen och tusen tack! ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 17
Author: rottizz

måste tacka för detta grymma recept! Går det att frysa in brödet tro? Har bakat massor =)

## Comment 18
Author: Rosalita

Jag tycker det här är underbart goda kex. Jag brukar även använda det här receptet när jag gör bröd, fast då tar jag bara hälften så mycket fiberhusk så känns det inte lika kompakt.

## Comment 19
Author: rottizz

mina kex blev mjuka- ska det vara så eller har jag gjort fel?
