# Kycklingchips
Author: Amiechan

Det finns en del som saknar den knapriga maten på lc/hf. Nu har jag testat ett par gånger att göra kycklingchips och kan rekommendera det! **:)  
**

Första gången brände jag dem till kol. Ingen bra idé **;-)**

Andra gången blev de lysnde goda och då åt jag dem med guacamole.

**Kycklingchips**

Jag drog loss skinnet från ett gäng kycklinglår, skar i lagom bitar (de krymper rejält) och lade på bakplåtspapper. Sedan åkte de in i ugnen på 225grader i 14 minuter (obs jag misstänker attmin ugn är lite sval så lita inte på tiden!). Därefter tog jag ut plåten och lade över chipsen på hushållspapper (annars mjuknar de i allt överblivet flott igen) och saltade lätt med flingsalt.

Om inte alls chips går åt samtidigt så får man värma dem i en panna igen, de blir lite sega snart igen.

 Obs, de blir inte helt knapriga utan lite småsega ändå **:)**  

Jaha, vad gör man med den överblivna kycklingen då? Tja, i grytor och soppor tycker jag inte att det är så gott med kycklingskinn så där har vi ju en utmärkt kombo!

## Comment 1
Author: Margareta

Smart...

## Comment 2
Author: navarro

Amiechan, vad betyder kombo? Kanner mig lite dum, nar jag inte fattar vitsen.![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif)

## Comment 3
Author: Amiechan

kombo=kombination **:)** dvs att jag utnyttjar att det är godast med gryta/soppa utan kycklingskinn och då kan passa på att göra kycklingchips. **:)**

## Comment 4
Author: Margareta

Härlig bild förresten...

## Comment 5
Author: Pasi

Såg riktigt gott ut!![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif)
