# Hjälp med recept?
Author: spadermadam

Snälla kan någon skriva ut ett mycket enkelt recept på äggmjölk? Jag har försökt söka på sidan men uppkopplingen krånglar så fort jag använder sökfunktionen och jag hittar inget lätt recept själv under rubriken MAT.

Tacksam för hjälp!![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: missaz

Jag brukar ta en äggula, lite vaniljpulver (inte vaniljsocker alltså) och ca 30 gram smör i tunna skivor i behållaren som hör till min stavmixer samt hälla över 1,5 - 2 dl kokande vatten över detta medans jag mixar.

## Comment 2
Author: julia61

1 ägg

2 rejäla klickar osaltat smör

nypa kanel och nypa muskot

c:a 1 krm stevia

3-4 dl kokande vatten

Ha alla ingredienser i en blender eller behållare som du kan använda stavmixer i. Häll på kokande vattnet och mixa till det kvickt. Färdigt! Oh..kollade i kylen det tjocknar gräddigt och mysigt litegranna när det svalnar.

Hittade det här inlägget här

## Comment 3
Author: nyborjare08

Jag mixar ett helt ägg och två äggulor tillsammans med kanel eller vaniljpulver. Samtidigt kokar 1,5 dl vatten blandat med 25-50 g osaltat smör eller kokosfett upp. När vattnet kokat och fettet smält häller jag det över äggen i en tunn stråle samtidigt som jag mixar.

## Comment 4
Author: julia61

Bäst kombination för mig är: 1 helt ägg + 2 äggulor + 30-40 g osaltat smör + 4 dl kokhett vatten. För mycket smör; Jag mår illa + magen protesterar = toa nästa!

Avänder på lite olika sätt. Naturell - varm eller kall - som mättande dryck istället för vanlig mjölk. Ttill frukosten, till lunch/middag när mjölk passar som dryck.

I kaffe - istället för grädde. Ibland rör jag ut snabbkaffe eller kakao i lite kokhett vatten i en mugg, fyller på med kall äggmjölk. Eller direkt i het äggmjölk. Inget sötmingsmedel för min del. När jag träffar mina kompisar, vi fikar tillsammans - eller jag åker på utflykt - tar jag med äggmjölk, har i kaffet. Fikabröd behövs inte.

Ibland gör jag äggmjölk-bärdryck - mixar en jordgubbe, ett par hallon eller lite blåbär i kall äggmjölk, jordbubbe mixad i varm äggmjölk - smakade bra efter promenad i kylan.

Ett till inlägg som jag hittade här på bloggen, måste nogpröva själv har inte gjort det ännu!!

## Comment 5
Author: spadermadam

Tack tack snälla ni! Jag har försökt berätta om äggmjölken till en kompis som har barnbarn och som använder väldigt mycket välling till barnet. Nu ska jag ge henne receptet och hoppas att hon tänker prova. Det verkar inte svårt alls. TACK!!!![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
