# Ska man eller ska man inte räkna kalorier????
Author: Cajsavarg

Jag har tyckt att det verkar så bra med LCHF kosten att man inte ska behöva räkna kalorier utan man äter tills man känner sig nöjd o mätt. Är man hungrig igen, ja då äter man.

Men,, nu läser jag om en del som skriver om kalorierna på sina måltider!

Har jag helt missuppfattat detta med att äta mkt fett o att inte tänka på kalorierna? Fett innehåller ju en del av den varan...

Tycker att det som verkade så lätt nu känns svårt. Speciellt som jag från att gått ner 4,5kg nu "enbart" gått ner 3,3 kg sedan 16 april. Borde kanske tänkt på kalorierna?

## Comment 1
Author: parsley

I början behöver du inte tänka på kalorierna. Ät tills du känner dig mätt och låt kroppen vänja sig.

En del som har hållit på länge och inte blir av med de sista kilona, försöker bli av med dem, genom att äta mindre portioner och mindre mängd mat och därmed mindre kalorier.

En kalori är egentligen ett mått på hur mycket energi ett livsmedel alstrar när det förbränns i en speciell ugn. Kalorier säger ingenting om hur kroppen hanterar ett livsmedel.

## Comment 2
Author: Wtn3

Kalorirestriktion och ökad motion kan komma på tal när man bara har några kilon kvar att tappa, inte förr. Anledningen att många här räknar kalorier har motsatt anledning jämfört med vad man är van vid, de räknar för att vara säkra på att de inte äter för lite.

## Comment 3
Author: flikkan77

Jag behöver räkna så att jag inte kommer för lågt i kalorier. Nu ligger jag till exempel runt 1000 kcal om dagen så jag behöver öka på rejält.

Men vet man med sig att man äter "normalt" så måste man nog inte räkna.

## Comment 4
Author: Cajsavarg

Åh, tack för så snabba svar o att jag inte, än i alla fall, behöver räkna kalorierna, Då är det väl bara att försöka köra på och hoppas att kilona går åt rätt håll, dvs ner.

Det kanske är så att det är både "upsanddowns" på vägen åt rätt håll? Och att jag måste lära mig att ha tålamod.

## Comment 5
Author: Jennix

Så länge du går ner i vikt så tycker jag du ska äta och njuta av livet. ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
