# Detox
Author: LindaV-norr

Jag känner för att köra en "reningskur" nu när våren är här, men vet inte vad jag ska annvända nu när jag börjat med Lchf.

Det jag kört med tidigare baseras ju ofta på olika frukt juicer... Så nu sitter jag och klurar på vad man kan dricka isället?![Obestämd](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Någon som vet ett Low carb godkännt Detox eller om man kan göra en egen???

Funderar på vinäger men sen står det still i huvudet... ![Tyst](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

## Comment 1
Author: [Borttaget]

LCHF är bästa detoxen, inte behövs något annat.

Det skulle i så fall vara att sluta röka ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 2
Author: LindaV-norr

Så sant så sant...

Slutade snusa för ett år sen. ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") riktigt stålt över mig själv.

## Comment 3
Author: MimLan

Sluta ät usla kolhydrater så renar sig kroppen.

Om du vill ha riktig rening av kroppen, vill säga. Detox i den form du nämner är mestadels en mental pryl.

## Comment 4
Author: Andina

Annars finns det örtthéer som kanske kan ersätta dina juicer?  
Titta på t ex Yogi's téer (finns i hälsokost och ICA Maxi - i sthlm åtminstone)... Det finns särskilda "Detox"-théer i deras sortiment.

## Comment 5
Author: Lisabet

Jag tar Holistics Detox och UltraBalans på inrådan av min näringsterapeut (men jag köpte det inte av henne!). Det består av 35 örter och fibrer för rening av kroppen och för att stödja kroppens utrensningsorgan.

Nog är det utrensande! Man ska ta 2 tsk 2 gånger om dagen, och jag tar 1 gång och inte varje dag, och jag sprutmålar toaletten. Men det känns ganska bra för övrigt. Dock tycker jag inte om smaken. Min dotter har också provat, och hon får inte så stor reaktion, och tycker det smakar riktigt gott också.

## Comment 6
Author: bazz

Rent medicinskt så kan du inte med hjälp an något tillskott, te eller juice detoxa eftersom levern har sina täml fasta parametrar för att rena blodet. Det enda sättet att öka hastigheten på levermetabolismen är att förgifta levern....vilket jag tycker är helt onödigt...

Detox som pratas om här är en metal grej men har inget med kroppen som biologisk varelse att göra.

En del verkar dock tycka sig få ett mentalt lyft men det tror jag mer har att göra med att du får ett ketonrus (i alla fall om du normalt är kolhydratätare)....

## Comment 7
Author: LindaV-norr

Klart att det mesta är psykiskt att man inbildar sig att man mår bättre. ![Foten i munnen](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen") 

Köpte iaf maskrosrot igår (sägs stödja lever och galla). Ska dricka detta te ett tag men fy så det luktar... ![Skrikandes](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 8
Author: Lisabet

Visst har det med kroppen att göra - jag får som sagt väldig sprutt på magen, jag är otroligt hård i vanliga fall, så det känns bra.

Om det har någon annan effekt är jag tveksam till, men jag tror inte att det är skadligt i alla fall.

Örter har effekt på kroppen - ofta är det örter och andra växter som ligger till grund för moderna mediciner. Däremot betyder inte det är de alltid är nyttiga.

## Comment 9
Author: piri-piri

#5 har också kört en holistic detoxkur, mådde jättebra i magen och gott smakade också.......gillar lakritssmak.

#6 man kan hjälpa levern med olika näringsämnen, vitaminer och mineraler.
