# Blodtrycket
Author: Sockervadden

Jag har ett väldigt lågt blodtryck o min vilopuls är 44 slag i minuten. Kan det vara därför jag är så trött hela tiden? Mår jättebra med LCHF förutom tröttheten.

Kan tillägga att jag inte är någon idrottsmänniska. Jag har nog bara ett väldigt stort hjärta ![Kyss](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss").

## Comment 1
Author: Zepp

Dricker du tillräckligt?

Får du i dig tillräckligt med salt?

## Comment 2
Author: Anterrabae

Gå och kolla upp din sköldkörtelfunktion. Det låter som du har underproduktion, det lilla du nämner är ganska typiskt.

Enkelt blodprov på vårdcentralen... Behöver du Levaxin, dvs att du får en konstaterad underfunkton så kommer du pigga på dig rejält när du får medicin.

En hormonspecialist (endokrinolog) sa till min mamma när hon var och kollade sig för några år sen ang hennes låga puls: "antingen är du elitidrottsman eller har låg ämnesomsättnig, det är bara de som får så låg puls"
