# Ha, jag visste det!
Author: SirfalasEmy

Vi har nu ätit LCHF i ca ett halvår. Maken är den friskaste människa jag träffat (fd brottare), så just detta med hälsvinster för hans del var liksom inget väntade mig (även om han haft lite lågt blodtryc). Dock hade han en axel som knakade häftigt och lät mycket när han gjorde en viss rörelse. Lät nästan som om den "hoppade" till ibland. Igår när vi pratade om LCHF (ja, det händer ibland) så kom han fram till att hans axel inte gjort så på länge. Jag blev så glad och han också. ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 1
Author: Maia

Hurra! Även solen kan ju ha sina fläckar som bekant, men inte med LCHF, tydligen!

## Comment 2
Author: SirfalasEmy

Hihihihi. Precis. Sen får vi se vad som händer med hans blodtryck. En gång innan LCHF när jag skulle smörja hans eksem (där han själv inte kommer åt ![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")) svimmade han och ja sig pladask på mage. Var borta några sekunder och kom sen tillbaka med några ryckningar. Trodde först det var epilepsi, men prover togs och inget konstigt hittades. Senare spände de fast honom i en "säng" och tippade den så han "låg" rakt upprätt och då svimmade han efter 7 minuter. Läskigt, men inget de gör ngt åt tydligen. Det enda han ska tänka på är att aldrig stå blixt stilla. Antar att LCHF kanske hjälper till på traven nu. Men i övrigt är han frisk. Så skönt för honom...(säger jag som alltid varit dålig på ett eller annat sätt) ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 3
Author: SirfalasEmy

Haha, man kan väl säga att min kropp är ett såkallat "måndagsexemplar" och han är tvärt om. ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 4
Author: greensis

Din make bör nog hålla ett öga på sitt blodtryck. Många sänker sitt blodtryck och för en del av oss med riktigt lågt leder strikt LCHF till svimningskänningar.

Inte att det är oöverkomligt problem, men det är bra att känna till,

## Comment 5
Author: SirfalasEmy

Hur strikt menar du med strikt LCHF? Han äter en hel del grönsaker och mjölkprodukter. Antar att han kommer upp i ca 20 kolisar/dygn, utan att veta säkert.

Mamma har en blodtrycksmätare hemma. Kanske ska låna den ibland så han får kollat det.

Doktorn gav honom rådet att aldrig stå blickstilla, utan åtminstone röra lite på händer och tår typ. Sen blev det inte mer av det och maken är inte den som driver saker och ting utan vidare, utan accepterar faktum. Fast det kanske inte finns mer att göra vid lågt blodtryck?

Min oro var ju att han skulle svimma i bilen, men det är tydligen ingen risk för svimningsattacker när man sitter ner? (han tappade medvetandet vid ratten en gång 2001 på väg in i en rondell, men de tror att det var värmen)

## Comment 6
Author: greensis

#4 När jag äter UFO (ca 5g/dag) eller provar att fakira är det kört. 20g funkar alldeles utmärkt för mig.

Efter tre muggar kaffe och ogillar att gå till doktorn (då går puls & tryck upp) har jag 103/60.

## Comment 7
Author: SirfalasEmy

Okej, då är jag med. Hmm, får nog fråga honom vad trycket var när de sa att han hade lågt. Minns inte, men SÅ lågt var det då inte. Har för mig att någon sa att det inte alls var så farligt (om det var min mamma), men jag måste efterforska för att minnas rätt.

## Comment 8
Author: Sindri

Har haft lågt tryck så länge jag kan minnas, även vid graviditeterna. Svårt att stå stilla vid rödljus, i köer mm. När jag klagade hos en läkare sa han bara -Ta det som en livförsäkring!
