# Nötbrödsvåffla
Author: Memama

Jag tar nötbrödssmeten och gräddar som våffla. Mums med hallon och grädde eller grädde och kanel eller bara smör...

## Comment 1
Author: Sophiam

Nötbrödssmeten? Vilken då? Kan du skriva recept här? Jag tycker att det är lite lättare att variera det man äter om man har någon sorts bröd. Saknar inte brödet i sig (det trodde jag aldrig, jag som älskade bröd!) som smak utan just som hjälp att göra en "smörgås".

## Comment 2
Author: Memama

_Jag gör efter detta recept som jag hittade här på forumet:_

Jag gör eget nötmjöl, detta blir inte riktigt samma någon gång tror jag... I min mixer häller jag i alla fall alltid 1 påse sötmandel och 1 påse hasselnötter. Ofta häller jag i en skvätt kokosflingor också ½-1 dl... ibland kan det åka med valnötskärnor (nyttigt) och ibland russin (lite för sött för att vara nyttigt... men gott till jul t ex)

Det blir mycket mjöl och jag sparar detta i en glasburk i kylen.

Brödreceptet då:

1 rågad dl nötmjöl (anpassas efter äggets storlek)  
1 ägg  
nästan ett krm bakpulver

Blanda nötmjöl och bakpulver i en djuptallrik. Vispa upp ägget, häll det i tallriken och "gegga i hop och platta till". Kör det hela i mikron i 2 minuter, skär ett kryss i brödet när det fortfarande är varmt (så att det blir 4 "kvartar". Lossa bitarna från tallriken och låt dem svalna.

_Jag gräddade i våffeljärnet och den blev jättefin._

## Comment 3
Author: Sophiam

Tusen tack! Ska göra detta ikväll! Ger detta mycket kolhydrater? Går det att varjera nötterna?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

(jag har mitt nötmjöl framme i en burk med plastfilm på, i kylen tycker jag det möglar alltför lätt det är för fuktigt där, framme på köksbänken håller det sig i månader)

## Comment 5
Author: nobban7

[Här](http://kolhydrater.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=36b0f924-e65d-4240-8452-ed3eb83020a2&GroupId=20740075-7f5b-46ef-bf5e-89e4e3cce2df&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup) ligger receptet med 100 kommentarer
