# Squash - Zuccini
Author: Margareta

Livsmedel

Mgd

kcal

Prot (g)

Kolh (g)

Fett (g)

Fib (g)

Squash

100

15,00

1,20

0,10

2,20

1,00

Squash är användbar både naturell och i matlagning

![Näringsinnehåll Squash - Zuccini](/Sites/d30ebb9b-e630-42f2-a808-2f518a3d6f2c/zuccini-bild.jpg "Näringsinnehåll Squash - Zuccini")

Näringsinnehåll Squash - Zuccini

## Comment 1
Author: Kia

Detta använder jag relativt ofta när jag känner att det blir trist med bara kött och fett. Perfekt att woka:)

## Comment 2
Author: copia

jag har  den som "kex", när jag äter goda ostar o salami, perfekt!!

## Comment 3
Author: Gittan-Xyz

Så smart, Copia! Då borde man kanske torka den i ugn, eller något, så att det verkligen blir som kex. Lite höstpyssel, kanske?

## Comment 4
Author: Kia

Vilket roligt tips det ska jag prova:)

## Comment 5
Author: copia

ja varför inte??Pensla med olivolja och strö över torkade örter , kanske? mmm...

## Comment 6
Author: Mervi

Tackar för tipset, har liksom saknat något att lägga ostbiten på.

## Comment 7
Author: Tilda-T

Gud vilket bra tips ! Jag är som tokig och ska torka allt nu för tiden . Jag tror det har med knaprigheten att göra. Nu blir det ett litet uppehåll från datan ska upp och sträcka på benen och skiva lite squash och in i ugnen!

Tack för tipset!

## Comment 8
Author: Gittan-Xyz

Tilda, kan du inte rapportera hur det gick med squashkexen?

## Comment 9
Author: copia

minns att jag fyllde dom som båtar förr i världen, med färsröra o ost..gott

## Comment 10
Author: bjorsa

När jag såg näringsinnehållet så tänkte jag om man minskade ner vattnet så skulle de ju bli en perfekt skaldemans kost fast nu upptäckte jag att de blivit lite fel i siffrorna

den innehåller prot 1,2 som de står men kolhydrater skall vara 2,2 % och inte 0,10 sedan skall fettet vara 0,10 inte 2,2% å då faller ju den perfekta maträtten :-)

De e ju svårt att hitta någon naturlig föda som man kan äta rakt av som blir perfekt enligt skaldeman för den skulle ju se ut så här per 100gram 20%prot 33,8% fett 5% kolhydrater =404 kcal å då räcker de med 400 gram per dag för medelstor tjej om jag fattat rätt synd att de inte finns något som går att äta rakt av med liknande innehåll.

mvh/bjorsa

## Comment 11
Author: Margareta

#10 Precis så bjorsa tänker jag och jag letar än efter den maträtten

## Comment 12
Author: bjorsa

De närmsta är ju ål  rund varmrökt 19 prot 33 fett  men 0 kol fast problemet för mig skulle bli att jag får ont i magen klarar inte så fet fisk lax går bra men ål klara jag bara mindre mängder av.

Fast jag har inte börjat med sss kost ännu utan småläser hans bok fast äter som vanligt lågt med kol inge mjöl potatis ris utan grönsaker till köttet/fisken men säkert för lite fett å för mkt proteiner .

mvh/bjorsa

## Comment 13
Author: Kia

squashkex?? Hur får Ni dom knapriga? Mina bara brändes vid.....

## Comment 14
Author: catlin

Gomorron! Efter en natt på bryggan - jäpp, man har sovit under bar himmel för första gången sen en regnig tältnatt på högstadiet! - vaknar man till denna tråd, perfekt! I våras gjorde jag ett nytt land av ett gammalt dike, fyllde med sten och skrufs och sist matjord, och satte till slut fullt av potatis och just zucchini. Detta var förstås långt innan jag visste hur jag skulle äta i sommar. Potatisen kan jag ju glädja grannar och gäster med, men det var riktigt roligt att jag kan äta min fina zucchini med gott samvete. Den växer ju med fem centimeter om dagen, det är inte klokt! Och det är väl en femton plantor eller så.. Inte en chans att vi hinner äta allt, så grannarna får hämta där ocskå. Jag fick recept på en god soppa med massa grädde i, jag kan hämta det om nån vill.

Hej på er!

## Comment 15
Author: Margareta

Jag gillar Squash

## Comment 16
Author: magma

Någon mer som provat "squashkexen"..??

## Comment 17
Author: BigBr

På Coop forum köpte jag torkad squash, den var lite grillad innan torkningen. Segt å gott men absolut inte "kexigt".

Köpte en liten elektrisk torkapparat för några år sedan, den går det att torka torrt i men inte så gott tyckte jag, mer åt äggkartongshållet![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 18
Author: navarro

Jag brukar steka skivor av squash och lagga bredbar ost emellan tva och tva. Det har jag gjort langt innan LCHF.

## Comment 19
Author: magma

#18: Stekta/grillade och kryddade squashskivor med vit Castello mellan... Låter intressant, det ska nog provas på någon dag! Just nu är det tunnsått med squash i kylskåpet.
