# Släck lampan den 29e mars!
Author: Linn

Allt du  behöver är att den 29 Mars kl 20.00 släcka alla lampor och  tända ljus 1 timme(eller kanske mera.. - stäng även av tvapparaten och gör något annat.  Vill du läsa mera om detta så
===========================================================================================================================================================================================

[http://www.wwf.se/vrt-arbete/klimat/1165638-earth-hour![Länken öppnas i nytt fönster](http://fantasy.ifokus.se/Images/Buttons/linkArrow.png)![Länken öppnas i nytt fönster](http://jesus.ifokus.se/Images/Buttons/linkArrow.png)](http://www.wwf.se/vrt-arbete/klimat/1165638-earth-hour)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TACK för att du tar detta på allvar.
------------------------------------

Se till att din stad eller din kommun blir den bästa på att släcka ned.
-----------------------------------------------------------------------

Sprid vidare till alla du känner!
---------------------------------

Earth Hour den 29 mars 2008 klockan 20.00  

--------------------------------------------

* * *


---------

  

---

  **För att uppmärksamma ett av de största hoten som vår planet ställts inför - den snabba globala uppvärmningen - kommer människor i flera städer runt om på vår jord att släcka sina lampor under en timme.**   Allt för att sända ett budskap till makthavare att det behövs kraftfullare aktioner för att minska den globala uppvärmningen.

Karin20 bad mig skriva detta inlägget här med så om ni tänkt er det någon annanstans så flytta det gärna.

## Comment 1
Author: Karin20

Det skrevs så mycket om miljöfrågorna just nu och det är viktigt att vi gör vad vi kan, så tack MazarinRebus för inlägget, och ni andra släck lamporna en timme och gör något annat trevligt istället den timmen!

Ni kan ju banda Körslaget![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 2
Author: Jennix

Precis, detta kan vi göra varje dag. Släcka de lampor vi inte behöver. Stänga av datorer och TV-apparater som står på StandBy osv.

## Comment 3
Author: Aniara4

Jag såg det för ett tag sedan och har funderat på om det funkar eftersom det är min födelsedag och jag tänkte bjuda på middag ganska precis då. Men det passar ju hur bra som helst att tända ljus och mysa lite då. Det enda kruxet kan bli att vi kanske just då har avslutat förrätten och ska steka på köttet - tänkte servera lite fint gräskött och vill helst ha det nystekt, så då kanske jag ser mig tvungen att både dra på spisen och fläkten och tända lampan...

Teven och datorn blir å andra sidan inget problem att ha avstängda!

## Comment 4
Author: andreas0

Datorerna sår på dygnet runt, dom tänker jag inte stänga av, dom är heliga. ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

Men Lampor, radio, och så vidare har jag lite mani på att stänga av när det inte är någon som direkt använder dom. Inte för att spara på energi eller någon annan logisk anledning, jag tycker bara att det är irriterande att sakerna står och går. Flera andra i släkten som gör likadant, så jag har väl snappat upp det av dom när jag var yngre. Brukar dessutom sitta i rätt svagt ljus på kvällarna, har alltid en stark ficklampa i fickan, och behöver jag se något extra ljust så rycker jag fram den och lyser med.  

TVn har jag ingen anledning att stänga av, eftersom jag aldrig startar den numera. ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 5
Author: Medlem

Och glöm inte att vara sparsam med vatten- alltid. Vi spiller redan så mycket vatten så det är inte klokt.

Tack ni alla som försöker ta hand om modern jord!

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Klart man ska släcka :) , egentligen skulle jag vara i stan då och se Sturm und drang men dom ställde ju in ..

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Ett typiskt jippo som inte leder någonstans. Med viss förståelse för elkraft så måste den förbrukade energin vara lika stor som den generade energin vilket märks att frekvensen avviker under dygnet. Så när ni är duktiga och stänger av sätter på hela sverige, måste detta kompenseras med snabbreglerande kraftkällor. Smartast är om halva sveriges befolkning är vaken på dagen och resten på natten så behövs inte så många kraftverk. Gillar du vindkraft så titta bara på TV när det blåser.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Det här missade jag totalt!

Vi hade krångel med två datorer samtidigt och haft det i tre dagar. Så vi har varken sett på TV eller lyssnat på radion. \*suck\*

// Shintaida

## Comment 9
Author: frodig

Ni vet väl att det är dags nu ikväll igen ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")! Alltså 28 mars 2009.

Om du går in på

[http://www.wwf.se/v/klimat/1212524-earth-hour-2009-anmalan-for-privatpersoner](http://www.wwf.se/v/klimat/1212524-earth-hour-2009-anmalan-for-privatpersoner)

så kan du läsa lite mer och även anmäla att du tänker delta om du vill ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Mellan kl 20.30 och 21.30 är det som gäller ikväll!! Så det är snart ![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")!

## Comment 10
Author: chilisalsa

Eller så släcker man kl 02.00 i natt, och har släckt till 03.00 och passar på att hitta på något riktigt roligt då... blinka eller nåt ! ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 11
Author: Margareta

Som sagt i natt börjar sommartiden - den längtar jag efter varje år för jag gillar ljusa kvällar.

## Comment 12
Author: Pasi

Har en varmvattenkran som läcker....räknade på att denna lilla läckan troligen kostar minst 5kwh per dygn....att släcka lampor + dator etc 1 timma spar ca 0,2kwh i mitt hus....hm, jag lägger nog hellre en timma på att laga kranen än att släcka lamporna.![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 13
Author: Luccy

Här släckte vi ner o myste i 2 timmar med levande ljus. Glömde dock alla standby på datorernas kablar, men annars förstår jag inte varför det ska vara en lördagskväll, varför inte ta en vanlig vardag???

## Comment 14
Author: Jennix

Jag tror folk missar poängen ibland, det handlar inte enbart om att spara ström utan för att kanske reflektera över hur vi lever och vad vi gör. Om vi sitter framför en dator eller om vi umgås på riktigt.

Jag har den senaste veckan hört många som talar om att dom knappt hinner träffa sina vänner, men dom kan sitta framför TVn i flera timmar. Dom vet det säkert men det blir mer tydligt för dom när nåt sånt här jippo händer.

Och man kanske inte kan förändra världen direkt, men att ändå några får insikter om hur mycket vi isolerar oss ifrån varandra, tycker jag är bra.

## Comment 15
Author: mullis70

Håller med #7, så länge man inte kan lagra växelström som är det vi använder blir det otroligt konstiga konsekvenser vid dessa manifestationer. Jag tycker personligen att man gör det man kan ändå för att påverka, dessutom sponsrar vi "fabriksframställd" mat mycket mindre nu då vi äter enligt LCHF än tidigare. Jag tycker det vore bättre om man kunde ställa andra krav på de som styr istället. Exempelvis ta bort moms på mat som inte klimatpåverkar så mycket då skulle dessutom ett stort folkhälsoproblem genast bli mycket mindre. Det skulle exvis ge ensamstående mfl bättre möjligheter att ge sina barn "riktig" mat, laga mat från grunden är jättekul om man känner att man har råd men så länge "skitmaten" är billigare plus att det går snabbt att värma kommer våra barn dessvärre att bli tjockare och mer orkeslösa hela tiden samtidigt som de isolerar sig och inte bryr sig om miljön utanför deras lilla värld. Detta tycker jag är värt att manifestera för!

## Comment 16
Author: frodig

Avsikten var inte att spara el utan att visa att vi kan göra skillnad som märks om vi slår oss ihop med andra helt vanliga människor och gör något samtidigt... det känns ju bara gott i hjärtat tycker jag.

Puss på er ![Kyss](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")!

## Comment 17
Author: Monzan

#3

Jag firade oxå min födelsedag då med huset fullt av gäster! Alla hjälpte till att leta fram ljusstakar och tända ljus.

Vi hade jättemysigt och varmt blev det på köpet!

Monzan

## Comment 18
Author: Aniara4

Det blev födelsedagskalas i år också (som av en händelse) och vi hade det riktigt mysigt i stearinljusens sken!

## Comment 19
Author: starhawk

Gick runt och tände alla lampor, såg till att TV var på och datorn likaså, sådana här dumheter måste bekämpas, människan kan inte påverka klimatet, det bara är så, titta på 30-talets depression, då gick koldioxidutsläppen ner med lika mycket som Kyoto vill och vilken inverkan hade det på globala temperaturen och klimatet? svar ingen alls!

## Comment 20
Author: maxiq

\- Pappa? Äter mamma lampor?

\- Varför undrar du det?

\- Jo för i går så hörde jag från ert sovrum: "Släck lampan så ska jag ta den i munnen"

![Skäms](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 21
Author: Luccy

ASG ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 22
Author: Pasi

#19 Detta är bara ytterligare en del i den propaganda som skall få folket välvilliga till att förtrycka tredje världen ytterligare.....när man får folk att känna sig "delaktiga" så blir de mer välvilliga och slutar tänka. Hitler körde nog nån liknande strategi.  
Vore bättre om vi kunde få alla i Sverige att inte köpa något onödigt under ett års tid...men det skulle inte politikerna gilla eftersom det skulle få hela ekonomin att krasha. Ekonomi och påhittade siffror i form av pengar är viktigare än miljö.:-/

#20 :-D

## Comment 23
Author: Aniara4

Jag håller med att det finns en risk om man släcker lampan en stund och sen tycker att man har gjort sitt och kan fortsätta konsumera som en galning med gott samvete. Men i bästa fall får det oss att stanna upp och tänka efter, diskutera med varann, och fundera över vår roll i världen. Och förhoppningsvis kanske rentav göra nåt konkret för att bidra till någon liten förbättring, efter eget huvud och tycke.

## Comment 24
Author: Pasi

Men politikerna skiter ju helt i miljön....ökad konsumtion är vad som gäller....varför tror ni annars att de har på förslag att man skall få en engångssumma om man skaffar barn!? Ökad konsumtion och stärkt ekonomi såklart, miljön kommer inte ens i andra hand utan är tomt prat!

## Comment 25
Author: Jennix

#24  Det är möjligt att politikerna tycker så, men som du säger - man måste tänka själv, och för min del är det en jättebra grej att stänga av all el och faktiskt göra något vettigt. Det kanske bara är en timma i taget men sen blir det till en vana, och så plötsligt har jag slängt ut TVn. ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 26
Author: Pasi

#25 Om du och alla gjorde som jag skrev tidigare, slutade med ALL onödig konsumtion, så skulle politikerna stoppa det på nåt sätt för nåt sånt kan inte de tillåta....de är ju tillsatta för att driva det ekonomiska systemet med påhittade papperslappar med siffror på.

## Comment 27
Author: Jennix

#26  DÅ gör vi så här att vi slutar men vi talar inte om det för dom. ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Eller tja, jag har i princip slutat. med så lite pengar osm jag har så finns det inget som är onödig konsumtion. Antingen behöver jag det fysiskt eller psykiskt, det jag köper.

## Comment 28
Author: Luccy

Maken o jag har börjat tänka oss för numera både en o två ggr innan vi shoppar. Onödig konsumtion kostar inte bara pengar, det är ju dåligt för miljön o vem vill vara bästa skattematare ![Oskyldig](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")
