# Hjälp - vad äta i Helsingfors?
Author: Mius

Ska åka till Helsingfors på tjänsteresa i några dagar och behöver nu lite tips på hur jag ska få tag på bra mat där. Finns det t.ex. några bra snabbmatsställen med mat som är okej att äta förutom McD? Jag har bara ätit LCHF i 10v ännu och det här blir första gången som jag äter ute överhuvudtaget. Jag kan ingen finska alls och mitt engelska ordföråd innhåller inte speciellt mycket ord om mat. Så nu har jag blivit lite orolig för hur jag ska göra mig förstådd och kunna beställa in sån typ av mat som jag vill ha utan att få i mig en massa kolhydrater av misstag. (Får migrän då så det känns extra viktigt.) Eller är svenska språket så pass utbrett i Helsingfors att den även står med på menyer?

Sen tar jag även gärna emot förslag på livsmedel och annat som man ska passa på att köpa i Helsingfors som inte går att få tag på här. Går det t.ex att köpa sukrin nånstans?

## Comment 1
Author: Icegirl

Försök äta på bufféställen  - är det inte ofta så på konferenser. Där kan man plocka litet sallad och tzaziki från salladsbordet och sedan någor "rent", fisk, kött eller kyckling. Har varit en del i finland och det brukar alltid finnas nåt alternativ som passar.

Det står ofta på svenska på menyerna. Slår ett slag för finska köttrika korvar med hög fetthalt och nästan inga kolisar. Emmentalerosten är också god.

Håller tummarna för att det funkar för dig.

## Comment 2
Author: Pasi

Det står nog på Svenska...och många pratar svenska på restauranger och så. Annars är det väl bara att säga "Liha ja voi" eller nåt liknande.![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Det finns en del riktigt bra och goda korvar i Fin som är värda att köpa med....vet dock inte vilka märken.

## Comment 3
Author: Puhlo

Jag åt en helt fantastisk caesarsallad medköpt från Stockmann's  när jag var i Helsinki senast. De hade iallafall då en massa schysst plockmat, alla talade svenska (ehrm), och de hade allmänt bra service tycker jag. :)

## Comment 4
Author: cajbee

Välkommen till Finland.

En av de bättre korvarna är Snellmans knackkorv (typ varmkorven i korv med bröd). Den innehåller följande: Protein 14g, Kolhydrater1,0g och Fett 21g + lite onyttiga tillsatser.

Jag skall kolla upp om denna korv finns i Sverige också.

Korv heter föresten Makkara på finska och kallas även för finska mannens grönsak.

 http://www.snellman.fi/index.asp?sivu=tuotteet&alisivu=3&id=211

## Comment 5
Author: [Borttaget]

björnkött. ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 6
Author: Greddelin

Jag har märkt ett generationsskifte i Helsingfors, förr kunde man göra sig förstådd på svenska, men den yngre generationen verkar föredra att man pratar engelska.

Men jag har ett tips, jag har nämligen skrivit lappar med instruktioner åt mina utländska grannar som de tagit med sig till Apoteket och lämnat fram.

Det kan antingen stå vad du _kan_ äta, eller vad du _inte_ vill ha. Kanske kan någon här på forumet som är bättre på finska än jag skriva ihop nåt?

## Comment 7
Author: Pasi

När du beställer mat, tro inte att "korvamakkara" betyder korvmacka för guds skull.:-S;-)

## Comment 8
Author: Mius

\*Antecknar flitigt alla goda råd\*

#1 Buffé hade varit smidigt men det är ingen konferens så jag får sköta allt med maten själv. Vilket i och för sig är skönt så man inte behöver förklara sig eller vara till extra besvär. Fast frukostbuffé kommer det förstås bli på båten och hotellet och det brukar ju vara något att se fram emot! :)

Bra att det verkar vara så svenskvänligt också, då kommer det nog inte bli något problem med maten.

\# Tack för tipset om Stockmann´s, har eventuellt tänkt hinna med ett besök där.

#4 Ska absolut försöka få med mig lite knackkorv hem! Kan kanske äta dem med oopsie som korvbröd? :)

#5 Björnkött låter ju spännande och skulle helt klart vara intressant att smaka nån gång. Får kanske hålla utkik efter detta. Tänk att slänga upp lite sånt på grillen i midsommar och göra alla andra avundsjuka. :P

#7 Korvamakkara hade jag ju helt klart trott vara korvmacka :D Tur du varnade mig. Vad är det för något?

## Comment 9
Author: Jennix

Jag har för mig vi har flera finsktalande medlemmar men minns inte vilka. Hoppas dom läser detta och kanske kan hjälpa dig.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

alla finländare har svenska som obligatoriskt språk i skolan, har jag lärt mig , har precis läst en kurs som heter Grannspråk... sen hur det är i praktiken vet jag ju inte ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

[här står det om detta](http://www.nordisk-sprakrad.no/nsr_situa.htm)

## Comment 11
Author: Neris

Det finns ett trevligt kafé på Espa (kommer inte ihåg vad det heter) som har ett bra salladsbuffé, du väljer vad du vill ta. Stockmann's har samma idee på deras restaurang.

Här är några ord:

liha = kött  
Kala = fisk  
voi = smör  
kerma = grädde  
juusto = ost

hiilihydraatti = kolhydrat

  
peruna = potatis  
pasta = pasta  
riisi = ris

## Comment 12
Author: Pasi

Korva=öra:-D

## Comment 13
Author: Neris

Och innehållsförteckningen är på finska & svenska, så du borde inte ha problemen i mataffären.

Lycka till!

## Comment 14
Author: berndt

kustområdet - också Helsingfors - är någorlunda tvåspråkigt... inåt landet skall man inte vänta sig att någon kan svenska... men tyvärr, med de infödda tvåspråkiga (finlandssvenskarna) vill de finsktalande ofta inte tala svenska - men kanske det går bättre med en rikssvensk!

ett vanligt svar i butiker när man talar svenska är "suomessa puhutaan suomea" = "i finland talar man finska".. suck.

ändå har finland officiellt två språk, och har du tur råkar du på en servicevillig person - eller kanske en av de 6 % av finländarna som är svensktalande, och då löper ju svenskan bra!

det är sant att man får läsa svenska i de finska grundskolorna, men för några år sedan drevs en reform igenom, enligt vilken svenskan blev frivillig i studentexamen och det har haft katastrofala följder för den svenska kunskapen bland de finsktalande, tyvärr. De flesta väljer bort svenska och satsar på engelskan istället....

Men jag hoppas du har det trevligt - lycka till och hoppas du får bra väder!

## Comment 15
Author: Mius

#11 Jättebra litet ordlexikon, ska skriva ner! Kan kanske skriva  hiilihydraatti på handflatan, så är det bara att hålla upp handen, peka och säga "no". ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

#12 Eh...ok, det blir nog till att undvika allt som innehåller korva då för det vill jag inte äta!  Finska är ett lurigt språk. Muu hade jag definitivt trott hade något med kor att göra men så är det ju inte... ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") 

Tur för mig att det ändå ännu så länge verkar vara rätt vanligt med svenska i Helsingfors. Jag har dock full förståelse för att finnarna väljer bort svenska i skolan. Jag hade nog själv valt bort finska om rollerna varit omvända...

Tack för all hjälp hitills! Känner mig inte alls orolig längre. ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 16
Author: Pasi

En turkisk bartender berättade för mig att han börjar förstå det finska språket....om en finne sätter sig ner vid ett bord och slår hårt med knytnäven i borde samtidigt som han skriker "Perkele", så betyder det kortfattat - Fan vad det är varmt idag, ge mig en öl fort som satan eller jag slår ner dig". En mycket duktig och lättlärd bartender, skall jag säga.![Cool](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 17
Author: [Borttaget]

i en del affärer har de en liten svensk flagga på namnskylten om de talar svenska.
