# Dum fråga om äggmjölk
Author: linneaennil

Jag är säker på att detta står någon annan tråd, men ungefär hur länge håller en sats äggmjölk tro?

## Comment 1
Author: kaisakavat

Frågan är **inte** dum, jag vet inte heller så vi hoppas nån äggmjölksexpert svarar! ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 2
Author: linneaennil

Åh, så bra. Nu känner jag mig genast extremt klurig som ställde frågan! ![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 3
Author: missaz

Har funderat över detta jag med, men eftersom en sats äggmjölk går åt så sabla snabbt (MAX 1-2 dygn tar det innan det tagit slut, oftast är det slut samma dag det tillverkats) har jag slutat bekymra mig om det.

## Comment 4
Author: linneaennil

#3 Jag funderade mest över det eftersom jag tänkt gå ner och göra lite äggmjölk att ha till lunch imorgon. Jag hinner inget sånt på morgonen! Men troligen håller det väl i ett dygn i alla fall?

## Comment 5
Author: missaz

#4 Ja, ingen fara! Ett dygn är helt lugnt!

## Comment 6
Author: MariaTherese

Jag har som längst sparat två dygn (från Fredag morgon till Söndag morgon) och det gich hur bra som helst !!![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") 

Hade den i en glasburk som jag skakade om nån gång då och då när jag ändå hade ärende i kylen![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: Annione

4 dygn med tätslutande lock har funkat bra för mig. Jag har bara ägg, smör och vatten i min. Det kanske är skillnad om man har i grädde eller så?

## Comment 8
Author: Emea67

Jag har med äggmjölk i en yoggiflaska till jobbet för att ha i kaffet och det räcker 3-4 dagar. Då har jag skakat om flaskan och öppnat den ca 3-4 ggr/dag
