# Fakir måltider LC=0 rätter hjälp mig.
Author: savonit

Hej min flickvän är lite sne, för att jag tappat 7- 8 kg i vikt och inte hon.

Vissa av mina kilon försvann då jag började Fakria äggmjölk/äggröra 3 gånger om dagen.

Men hon kunde inte äta detta då hon mådde illa och skit av detta, antar att det som sker med äggmjölken är att man äter 0 kolhydrater och därför rasar i vikt.

Vill gärna hjälpa henne då hon inte är så uppåt av detta, det tar olika tid för olika personer men vi håller med om att upp 1-2 kg på 3 månader inte känns så kul, så.

Fakir kanske är det bästa?

Så kan ni hjälpa mig med lite fakir måltider?

Men LC=0

Mina tipps är:

Äggmjölk

Ägg röra

Kökt ägg ihop geggat med smör

Kött och beanäsås och hollandäsås

Kommer inte på mera.

Tips på recept men 0=LC

Motages varmt.

Tack på för hand.

## Comment 1
Author: magma

Har ni provat att söka via den finska livsmedelsdatabasen [Fineli](http://www.fineli.fi/topfoods.php?compid=2034&fuclass=all&specdiet=none&items=200&from=bottom&portion=100g&lang=sv)? Eller läst i Skaldemans böcker om "fakirvarianten" av LCHF? I hans bok "GI-Noll" finns det många recept.

Det är inte alls säkert att din flickvän måste äta 0 gram kolhydrater/dag, det beror helt på vilken nivå hon låg på då hon gick upp i vikt. Om hon t.ex ökade i vikt då hon åt 20 gram/dag så kan hon prova att ligga under 15 gram, sedan 10 osv.

Det är ingen större mening med att äta noll gram kolhydrater om man kan äta 10 eller 15 gram och ändå gå ned i vikt.

Förslag är att hon inte äter grädde, creme fraiche, yoghurt. Inte heller bär av något slag, mörk choklad eller nötter.

Sådant hon kan äta fritt av- tills hon är lagom mätt- är ju allt slags kött som fågel, skaldjur, fisk, lamm, nötkött, fläsk och även ägg och antagligen även gurka, sparris, champinjoner, grön paprika. Fett i form av smör, feta såser utan socker och stärkelse tillsatt, majonnäs.
