# soylent green
Author: papa-bear

såg att de visar den filmen på tcm på måndag morgon, vid halvfem snåret. läste programbeskrivningen och tänkte att den som skrev manuset måste tänkt till redan 1973. filmen utspelar sig i new york 2022.

handlingen är som följer:

En polis upptäcker, i ett framtida New York, sanningen om ett livsmedelsämne som myndigheterna ger befolkningen.

hur nära sanningen ligger filmen, har aldrig sett den, men man kanske skall spela in den och se om den har någon verklighetsförankring i det som skett de senaste åren, med livsmedelstillsatser menar jag.

## Comment 1
Author: lizaohman

\*Gääsp\* Gör det du, och rapportera sedan till oss sömntutor ;)

## Comment 2
Author: Zepp

Den har jag sett den gick på TV!

[http://sv.wikipedia.org/wiki/Soylent\_Green\_-\_USA\_%C3%A5r\_2022](http://sv.wikipedia.org/wiki/Soylent_Green_-_USA_%C3%A5r_2022)

Lite LCHF men aningen bissart!! ![Foten i munnen](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")

## Comment 3
Author: Rachix

Jo jag har också sett den... och det är väl inte LCHF eftersom vi inte ökar proteinmängden ![Flört](http://www.kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: Wildrat

Bra film, mycket tankeväckande... Mest intressant tycker jag synen på människan är.
