# Ont i hu´vet??
Author: Aliss

Råkade av en tillfällighet läsa på Tigerbalsam burken att den skulle funka mot huvudvärk! Vaknade i morse med ett malande i knoppen och tänkte att "ja varför inte, måste ju vara bra mkt nyttigare än treo och annat giftigt". Väldigt skeptisk masserade jag tinningarna lite med tiger balsam och oj vad förvånad jag blev när värken släppte efter en stund. Men tänk på att det tåras rätt bra i ögonen ... ;-)

Men det var riktigt gött faktiskt.

Kul om nån mer provar och berättar hur det funkade.

## Comment 1
Author: jejjja

Nej har inte provat. Men ska prova nästa gång jag har huvudvärk värt ett försök iallafall, tack för tippset

## Comment 2
Author: lizaohman

Förvånar mig inte alls. I min ungdom visste man ju att tigerbalsam hjälpte mot allt. Jag hade, som alla andra, en liten rund burk. Jag har ingen aning vad jag använde den mot, men antagligen mot nageltrång, svartsjuka och dålig-hårdag, om jag minns min ungdoms jävelskap rätt.

## Comment 3
Author: Anninni

Det ska fungera med en sorts kylbalsam oxå. tror att det heter Ice och finns på apoteket.

## Comment 4
Author: Aliss

Förresten det är nog bäst att använda den vita varianten då den gula ser ut som äckelpäckligt var eller nått när det kommer på huden. Den vita fläckar inte ner allt så våldsamt heller ;-)
