# Eksemblomning?
Author: berndt

Jag har följt LCHF i knappt fem veckor nu, och varit nästan fakir hela tiden.

Denna sista vecka har mina eksem (ljumsken) blommat upp kraftigt, och det är länge sedan senast.

LCHF borde ju ta kål på candida och annat liknande....svamp borde ju leva av socker.

Kan det vara fråga om något slags "dödsryckningar"? av svampen?

Har nån haft liknande problem?

Försökte läsa gamla trådar men hittade inget som passade in.

## Comment 1
Author: Babz

_**Eksem**_ och _**svamp**_ är två olika typer av besvär, så först måste du reda ut vad det är. Behandlingarna är olika för de båda åkommorna.

Mina eksem kommer och går lite, trots att jag ätit kolhydratsnålt i snart 3 år. Andra med eksem har vittnat om att de mer eller mindre försvunnit med kostomläggning.

Svamp har jag aldrig haft några problem med.

## Comment 2
Author: navarro

Hej Bernt! Jag hör till dom som har tur och blivit fri från eksem som jag haft hela livet. Det är bara om jag äter jordnötter som det blir lite klåda i armvecken, men jordnötter klarar man sig ju utan. Sen har jag tidigare blivit sämre av grekisk youghurt, gräddfil och andra mjölkprodukter. Det enda min kropp klarar ar tydligen smör och grädde. Men fem veckor är ju ingenting när det handlar om en ny livstil och som ger så många kulinariska äventyr. Har varit med här sedan oktober 2006 och kunnat flytta hem från Spanien, där jag bodde 20 år just av svår astma och eksem. Har bott här sedan september 2007 och för första gången i mitt liv är jag utan problem med hälsan. Lycka till!

## Comment 3
Author: ebet

Såg just häromdagen ett program bla om att fotsvamp i omklädningsrum o så sprider sig till ljumsken när man tar på sig underbyxorna, så man får behandla både och. Om det nu är det.

Annars har mina eksem på händerna har läkt ut, men först efter ett år.

## Comment 4
Author: berndt

Nå jag har eksem på mina händer, har haft det sen liten och mycket torr hud.

Det har inte ändrat hittills med den här kosten. men då kan man leva i hoppet!

Däremot då har min ljumsk**svamp**, antar jag att det är, blivit sämre.

Skrev just om det också på en [nystartad tråd om eksem](http://kolhydrater.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=375c7e9e-1dc0-49a2-be02-cd7c7a105428&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup).(inte startad av mig)
