# äggmjölk
Author: [Borttaget]

Jag måste bara skriva av mej lite..häromkvällen skulle jag göra en sats äggmjölk för att slippa göra det på morgonen. Jag gjorde en dubbelsats 5ägg, 50 g smör 6 dl hett vatten, smaktillsats. Jag mixade äggen  hällde i smöret o vattnet o skulle blanda klart, satte på locket o vred på start knappen, hade knappt fått igång maskinen förrän det säger poff![Förvånad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") locket hoppar av och jag har äggmjölk på hela bänken, golvet på o i kaffebryggaren som stog bakom under köksskåpen OCH min dotter frågar vad håller du på med?? Suck, ja vad ska man säga?? Sa ju vad det skulle bli o hon satt o fnittra!!![Rynkar på näsan](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan"), jaha då var det storstädning på bänken o en dusch som gällde. Men lite blev det kavr i mixerkannan så det räckte till 2 dagar!![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 1
Author: Anninni

Hahaha. Jag har gjort nästan samma sak. Fast med en shaker och jag var inte hemma utan hos min killes mamma.

Mycket pinsamt.

## Comment 2
Author: elisabeth83

Då fortsätter ja med min mixerstav istället för att inhandla en mixer ;)

## Comment 3
Author: elisabeth83

Då fortsätter ja med min mixerstav istället för att inhandla en mixer ;)

## Comment 4
Author: missaz

Åh fy vad jobbigt! Jag lyckades skvätta ner en del av köket, inte massor, men en del när jag gjorde äggmjölk med mixstav. Var jobbigt nog bara det!

## Comment 5
Author: mariech

Brukar använda min mixstav och inte lyckats skvätta ner köket än, ovanligt föra tt vara mig, brukar lyckas med sånt annars...

## Comment 6
Author: [Borttaget]

igår fick jag lite hjänsläpp och skulle blanda ner lite mer hett vatten i äggmjölken, hade redan diskat mixerstaven och tog istället och satte på locket på shakern (hade mixat i den) ... ja... ni vet ju vad som hände... det kom lite överallt.

## Comment 7
Author: jejjja

Satt och skrattade när jag läste hur man inte skatillreda äggmjölk ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Ja det är ju bra att andra gör misstag så att andra kan lära sig hur man inte ska göra.

## Comment 8
Author: Effie

Ja, sådär brukar min mixer göra mot mig oxå...och skvätter den inte över hela bänken, så har någonting skruvats åt snett så jag får tömma ur allt och börja om; kletigt och kladdigt...men gott blir det.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Ja, tur att man kan skratta åt sånt här![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
