# Pannkakor!!
Author: linsen

I går gjorde jag pannkakor med sötmandel,ägg och grädde...

Dom smakade som vanliga-kändes bra... åt vispad grädde och lite hallon till... Tror att jag kan lura mina syskonbarn till att det är vanliga pannkakor.

jag la även i smältsmör i smeten för att få upp fettinnehållet...

Jättegoda blev dom iallafall.. tack för receptet!!!

Kram

## Comment 1
Author: Pasi

Jag gjorde också mandelpannkakor igår, stekta i massor av smör (de suger åt sig bra!)....åt med massor av vispad grädde och lite fruktsocker. Kanongott!![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 2
Author: Clara41

Tog du samma proportioner som till Kokospannkakor, dvs:

2 ägg  
1 dl mandel  
1 dl grädde

 Undrar om man kan blanda kokos, nötter och mandel? Någon som provat?

## Comment 3
Author: Pasi

Jag körde 2 ägg, 1dl vispad grädde, 60g mandel, en dutt stevia och 1 bittermandel som "friterades" i smör. Blev 4 blinierliknande kreationer på 10-12 cm i diameter.

## Comment 4
Author: Clara41

Låter gott - ska pröva!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

tror ni det kan funka med solrosfrön (allergi)

## Comment 6
Author: mariapia

hej.ja de där pankisarna är verkligen goda men ack vad man blir mätt.brukade kunna äta typ 8 vanliga men de här ja det räcker med 2 st.lite svårt bara att få dem hålla ihop. ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 7
Author: mariech

Vad bra med så goda pannkakor, var lite orolig att jag skulle vilja äta för många, kanon när de mättar så bra!!

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Låter underbart, ska testa det imorrn! Kör man mandeln i mixer eller är det bättre med en mandelkvarn?

## Comment 9
Author: Lava

Jag gjorde plättar med kokos och mandel till brunch idag. Det blev jättegott. Recept och bild finns [här](http://emmatokfrans.blogg.se/?tmp=31234639) på min blogg.
