# lchf-rådgivarekursen
Author: Vargalyster

Verkar vara en härlig grej det här: [http://www.mfhalsoutbildningar.se/kostradgivare.aspx](http://www.mfhalsoutbildningar.se/kostradgivare.aspx) !

Kan man söka bidrag nånstans för att gå sånt? Typ stipendier? BLir ju svårt att pröjsa för kursen och leva samtidigt.

## Comment 1
Author: Skrivfeber

inte vad jag vet. men är du arbetslös kan du i vissa fall få utbildningen av arbetsförmedlingen, om du har möjlighet attt jobba med det. tex som jag som jobbar med att starta ett företag med kostrådgivining. tror de på min afärsplan får jag utbildningen av dem.

annars får man försöka med ett litet lån, från banken, så man kan dela upp kostnaden.

hittar du ett stipendie tala gärn om det, för då ska jag nog söka också =)

## Comment 2
Author: Vargalyster

Va najs! Har du nån utbildning inom lchf? Är det lchf du ska jobba med?

## Comment 3
Author: Skrivfeber

det blir lchf som kommer vara mit thuvudfokus, när jag börjar, dock kommer jag jobba med kostrådgivning efter det som personen själv vill jobba med.

Detta då jag under 2010 ska gå en beroende terapeut utbildning och jobba mer med matmissbruk också. Så jag kommer köra på med alla former av koster, fast mest lchf eftersom ajg äter så själv =)

Annars har jag ingen annan utbildning än kock, sommeliere, och restaurang manager (de två sistnämnda dock ingen färdig examen ännu).

## Comment 4
Author: senada

Oh vad spännande kursen låter, det är lite dyrt men verkar väldigt intressant

## Comment 5
Author: Vargalyster

Om man var fler än 4 kunde man få kursen lokerad till valfri ort. Då slipper man boendekostnad i Stockholm. Får jag kursen på avbetalning är jag helt klart intresserad av den. Kan man få den i Norrköping, Söderköping eller Linköping därtill vore det kalas! Har en skitbra lokal i centrala Norrköping som jag får använda. Bara inte kursavgiften blir högre såklart.
