# Min mat- hjälp!
Author: mariamaria

Hej,  
  
Jag har försökt att använda "Min Mat", men förstår inte sidan?! Jag lyckas gå in på "Min mat" sidan, trycka "ladda ner", hitta ett livsmedel (t ex ägg), dubbelklicka på det och få in det på min sida. Men.... ett ägg är sällan 100 g. Hur lyckas jag ändra gramantalet? Och: måste jag ändra också värdet i kolhydrater, proteiner etc, eller sker detta automatiskt? Helt enkelt inte lyckats och ingen aning om hur jag ska gå vidare. Någon som har tips för oss nybörjare om hur sidan ska användas?  
  
Tack!  
  
Maria

## Comment 1
Author: MimLan

Du skall gå in på "Dagens intag", markera en vara, hoppa ner till "gram"-rutan och där skriva in hur många gram det väger.

Klicka sedan på "Lägg till" och så får du det i högerspalten. Klicka på "Totalt" där  när du sedan är klar med alla varor, så får du det sammanlagda värdena.
