# Tore Persson och socker
Author: Thyra4

I lördags hörde jag på Barnaministeriet på 4:an. Där handlade det om socker(skrevs om det här i lördags) En läkare Tore Persson var med och jag tyckte att han hade bra idéer. Kollade på Google ikväll och hittade det här

[http://www.expressen.se/halsa/1.1323119/osynliga-sockret-gor-dig-extra-fet](http://www.expressen.se/halsa/1.1323119/osynliga-sockret-gor-dig-extra-fet)

Varför hör man inte mer om Tore Persson?

## Comment 1
Author: kaifas

Han skrev förordet till Skaldemans första bok.

Träffade honom på en grej i somras under några dagar och passade då på att fråga honom en del kring detta ämne. Jag tolkar det som att han har mest fokus på  low carb/socker och inte så mycket fokus på High fat. 

Håller med om att det vore intressant om man såg lite mer av honom i debatten.

## Comment 2
Author: Karin20

[Här](http://www.svt.se/svt/road/Classic/shared/mediacenter/index.jsp?&d=96297&a=1254748&lid=is_search527895&lpos=0) är han med i morgonsoffan i SVT. Mycket intressant

## Comment 3
Author: Thyra4

\# Intressant, men det sägs inget om att ersätta kolhydrater med fett. Men visst kommer vi långt med att ta bort sockret.

## Comment 4
Author: magma

Lyssnade också på barnaministeriet, tyckte det var ett bra program där sambandet mellan barn och deras sockerkonsumtion och överaktivitet/aggression kom fram tydligt. Mer sådant!
