# Santa Maria - glutamat = sant (till våren 2009)!
Author: mamski

Pratade idag med konsumentkontakten på Santa Maria (kryddtillverkaren, ni vet) och klagade på all natriumglutamat de har i sina kryddblandningar. De håller på att ta bort dem! Till våren 2009 räknar de med att de nya kryddblandningsrecepten ska vara ute i handeln. De hade lyssnat på vad folk vill ha... (eller snarare inte vill ha!)

Det lönar sig ofta att göra sin röst hörd!

(Skulle få byta ut vår jätteburk med oöppnad glutamat-stinn pommes frites-krydda mot andra SM-produkter! Kanon då vi har bannlyst alla färdigköpta potatisprodukter här hemma och pommes frites-krydda känns som en förgången tid!)

## Comment 1
Author: Ulf-S

Frågan är om Santa Maria **plockar bort** eller helt enkelt **ersätter** glutamaten med något annat som är uselt...

Jag jublar inte än.

## Comment 2
Author: Wildrat

Förhoppningsvis plockar de bort dem bara. De har ekologiska kryddblandningar (citronpeppar och grillkrydda) där det inte används och där glutamatet inte ersatts med nånting.
