# Hur skulle ni ändra detta recept till lchf vänligt
Author: olandsfamiljen

Mango- och hallonpaj med kokos
------------------------------

**Ingredienser**  
Portioner: 4  
  
250 g fryst [mango ![](http://www.ica.se/vardagshjalpen/lib_img/sok_recept/icon_info_gulrund.gif)](javascript:void(0);) i bitar  
250 g [hallon ![](http://www.ica.se/vardagshjalpen/lib_img/sok_recept/icon_info_gulrund.gif)](javascript:void(0);)  
1 [lime ![](http://www.ica.se/vardagshjalpen/lib_img/sok_recept/icon_info_gulrund.gif)](javascript:void(0);)  
1 dl kokos  
100 g smör eller [margarin ![](http://www.ica.se/vardagshjalpen/lib_img/sok_recept/icon_info_gulrund.gif)](javascript:void(0);)  
1 1/2 dl [vetemjöl ![](http://www.ica.se/vardagshjalpen/lib_img/sok_recept/icon_info_gulrund.gif)](javascript:void(0);)  
1 1/2 dl havregryn  
1 dl strösocker eller råsocker  
1/2 tsk bakpulver

![Mango- och hallonpaj med kokos](http://www.ica.se/img_archive/receptbilder/vf_mango_hallonpaj_30_3608.jpg)

**Tillagningstid:** Över 20 min  
**Svårighetsgrad:** Medel

**Gör så här**  
1\. Sätt ugnen på 200°C.  
2\. Lägg mango och hallon i ugnssäkra portionsformar eller i en pajform. Skölj limen, riv av skalet och blanda ner det. Strö på hälften av kokosen.  
3\. Smält matfettet. Blanda vetemjöl, havregryn, socker och bakpulver i en bunke och rör ner matfettet. Fördela degen över mango och hallonen. Strö på resten av kokosen.  
4\. Grädda mitt i ugnen ca 25 minuter.  
4\. Servera pajen med glass eller vaniljkesella.  
  
FÖR ALLA?  
Glutenfri: byt ut vetemjölet mot glutenfri fin mix. Använd ren havre (om den kan inkluderas i kosten).  
Laktosfri: använd laktosfritt matfett. Servera med soja- eller havrebaserad glass eller vispad laktosfri grädde.  
Mjölkproteinfri: använd mjölkfritt matfett. Servera med soja- eller havrebaserad glass.

## Comment 1
Author: nobban7

Hm, för egen del skulle jag inte alls bry mig om det receptet, det blev hallon, kokos och smör kvar sen jag städat bort det jag inte äter![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: magma

Jag skulle blanda malda nötter, cocos och smält smör att ha ovanpå hallonen, eventuellt sötade med sötningsmedel om man använder det eller sukrin, stevia eller dylikt.

## Comment 3
Author: MimLan

Får hålla med nobban7, det blir rätt tokigt om man skall utgå från något som inte kan göras om utan att det blir fundamentalt annorlunda.

Tänk hackade nötter om man vill ha något knusprigt. Blanda med vispad äggvita så har man en botten av något slag, eller täcke om man så vill, till några bär. Hemgjord vaniljsås/glass eller vispad grädde till.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Den första tiden med LCHF jagade jag såna här recept á lá lchf.  Troligtvis för att hitta ersättningar till  sånt som sockerbegäret tidigare fått i oberänsad mängd - något som liknade det! (Det här receptet, med sockerstinn Mango, det hade jag nog fallit pladask för. Mango min stora fruktfavorit).

För den som inte har detta problem, alltså inte är sockerkänslig,  går det säkert att fixa till något smulpajsliknande av nötter, mandel, kokos, smör - finns nog recept här någonstans.

Men - som Nobban7 säger; _Jag skulle inte alls bry mig om det här receptet_. Jag har t om städat bort kokos, mandel, grädde. Och ALL FRUKT!

För mig hör denna typ av recept till en förgången tid! En tid med ohälsa, humörsvängningar, matovanor, sug & begär - begär som styrdes av "sockerdjävulen", men också av gamla inrotade vanor.  Inte av behov, eller tankar på att må bra eller ej!

## Comment 5
Author: Jennix

Om jag ahde gjort dett för nån annan hade jag tagit bort socker och havregryn, vetemjöl + bakpulver.

Det går att göra lite paj-aktigt på bara kokosflingor och smör tror jag. Annars kanske lite nötmjöl, det blir säkert gott också.

Havregryn är väl nyttigare än vetemjöl på nån skala...  Kanske för att jag själv tror jag klarar det bättre än vetemjöl. ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Sockret behövs inte alls tror jag. Mango och hallon är ju sött i sig, hade det varit rabarber hade man kanske behövt lite sött till men jag tycker inte det behövs alls med söt frukt.

## Comment 6
Author: olandsfamiljen

Det är kul o få lite ideer o tips från en del men det tråkiga med detta forum är att bara för att ngn vill ha tips så ska pekfinger o jag har tagit bort o jag skulle aldrig.... det var inte det jag frågade!! Jag vill äta annat än bara grädde o bacon liksom,  saknar frukt o andra smaker som man inte alls får i mat på samma sätt.

## Comment 7
Author: MimLan

#6 Du får absolut äta pajen som den är, men att be om LCHF-varianten är att be om de svar du har fått. Och du har trots allt fått flera tips på hur man gör en LCHF-variant ändå.

## Comment 8
Author: olandsfamiljen

Jo det är klart men jag är bara så sugen på riktig smulpaj gjorde varianten med hackade nötter som fanns på forumet med äpplen o det blev inte alls så där mjuk som  jag är sugen på. Jag måste på ngt sätt få i mej lite mer mat o godsaker tappar vikt varje vecka o undrar hur detta ska sluta. Jag kan ju knappt äta ngt alls länge känns det som.

Funderar på om jag kan köpa ngt annat slags mjöl el så för att faktiskt komma ig¨ång o äta bättre igen. Vad är tex kokkosmjöl? Gjorde pannkakor på jobbet till en boende o blev så sugen alltså!!

## Comment 9
Author: Melindrea

Kokosmjöl är bara kokosflingor som har mixats. Jag älskar kokospannkakor, och har gjort det till tentasnacks, vilket var mumsmums. =)

## Comment 10
Author: Jennix

#6  Jag fattar ingenting, ville du inte veta om hur nån LCHFare skulle ha gjort om receptet? Vill du äta pajen som den är så gör det, det är ju helt OK, men då förstår jag inte riktigt vad det är för tips du vill ha?

Vill du ha riktig smulpaj så får du äta smulpaj, då är det väl inget att göra om i receptet? \*förbryllad\*

## Comment 11
Author: MimLan

Kokosmjöl är pulvriserad kokos, ser ut som mjöl i konsistensen. Jag har sett det i en affär här i Sthlm. Eller så kan man köra kokosflingor i en mixer själv, det blir inte så pulvriserat, men det är nog den vanligaste varianten här.

## Comment 12
Author: olandsfamiljen

Jennix: Jag VILL äta vanlig smulpaj men tål inte det det är väl kruxet därför vill jag ha tips på så lik deg som möjligt. Svårare än så är det inte!

Gör man mjöl på nötter blir det oxå massor av kolhydrater så ihop med äpplen blev det för mkt för min mage. Men med hallon går det kanske bättre?

## Comment 13
Author: mikaelj

Mandlar innehåller ~4g kolhydrater/100g. Blir det också för mycket för dig? :/

## Comment 14
Author: olandsfamiljen

Det kanske är ngt!! Mala till mjöl i matberedaren?

## Comment 15
Author: negar

På Matfrisks blogg så finns det ett recept på Bärpaj, där är degen gjord på mandelmjöl, smör och ägg. Jag gjorde en äppelkaka och den blev jätte god, den serverades med hemma gjord vaniljsås :) Jag maler min mandel i en mandelkvarn (finns på ClaesOhlsson) och då blir det riktigt fint och poröst. Det går även att använda till annat om man vill ersätta vetemjöl....testa pannkakor med mandelmjöl, grädde, vatten, ägg och fiberhusk . Blir också bra! :) Hoppas att din mage fixar mandeln!!!

## Comment 16
Author: negar

Kom på att jag testade en variant i helgen där jag helt enkelt smälte smör och blandade med kokos och ägg, lät det svälla en stund och tillsatte sen valnötter (helt valfritt). Jag stekte äpplen i smör (ganska mycket) och kanel och bredde sedan ut smeten på äpplena innan jag stoppade den i ugnen ca 20 min i 175 C. Jag hade lite sötningsmedel både i smeten och på äpplena, någon matsked typ. Jag vill att det ska smaka sött när jag äter efterätt, men inte så sött som det var förr :) Den blev mycket uppskattad av alla som åt av den![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 17
Author: magma

Inte paj alls visserligen, men kanske något för dig ändå??? Gjorde kesoplättar häromdagen med receptet som finns i boken "Vägen från 137 kg". Eller nja, på ett ungefär- hade inte boken hos mig just då så det blev på en höft... När jag hade försökt mig på en tjock "kesoplätt" med kassler och purjolök- vilket mest blev en grötliknande omelett- så hade jag i ett ägg till, och plötsligt så fungerade smeten precis som **pannkakssmet**!

Mixa alltså ihop kanske 1,5 dl keso (jag sköljde min keso i ett durkslag istället för att läta den rinna av) 3 ägg och en skvätt grädde (kanske 0,5 dl?) och har i lite salt. Stek sedan smeten i "pannkaksmängd" på **låg** värme- så den hinner stelna ordentligt utan att den blir bränd. Annars blir det svårt att vända den. Sedan kan du äta dem med vispad grädde och hallon, eller kanske göra pannkakstårta för att ha till något mer efterrättsliknande?

## Comment 18
Author: olandsfamiljen

Åh vad mkt tips!! Ska nog köpa en mandelkvarn faktiskt!!

Pannkakorna på mandelmjöl lät intressant.

\# Vet du exakt hur mkt av varje du använder till det!!

## Comment 19
Author: negar

Det går mest på känn, men 2-3 msk ungefär, beror lite på mängden ägg. Testa dig fram, fibethusken sväller väldigt mycket men jag tycker inte om när den smaken tar över, därför föredrar jag att dryga ut med mandelmjölet. Om du inte har något emot kokos smak så finns det "kokosmjöl" att köpa i indiska affärer, jag köpte en jätte påse för 30 kr! Det funkar också bra som bindemedel. Lycka till!

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#12     Åh, du efterlyste alternativ för att det är något i receptet du inte tål - jag uppfattade _"ändra receptet till LCHF-vänligt"   som _ att det gällde ett LCHF-recept =  ett recept med så få kolhydrater som möjligt.  Därav mitt svar....

och att jag i mitt inlägg #4  inte nämnde något om att det också är för att jag inte tål något av det som ingår i receptet, som jag städat ut det (utom smöret)!

T ex ger några av ingridienserna, bl a vete (gift för mig)  kraftig negativ reaktion på sköldkörteln, som ger en mängd gräsliga besvär (berättat om det i Margaretas tråd Hypothyros).

Hoppas du hittar det du efterlyst. Lycka till!

## Comment 21
Author: olandsfamiljen

#2-3 msk "mjöl" bara? eller 2-3 msk vad?

## Comment 22
Author: negar

Oj då, glömde precisera, mandelmjöl menade jag :) Det blir ganska likt mjöl när man maler det, lätt och poröst.

## Comment 23
Author: olandsfamiljen

Men så lite "mjöl"? hur mkt tar du då av mjölk o ägg o fiberhusk?

## Comment 24
Author: negar

ojoj...jag är så van vid att helt enkelt bara blanda ihop och fixa till efter hand :)

Jag brukar oftast bara laga till mig själv så det blir små satser. Jag tar 1 ägg, 1-2 msk mandelmjöl, 1- 1 1/2 msk fiberhusk, 1 dl grädde och  1/2 - 1 dl vatten beroende på hur lös smeten ska vara. Testa dig fram till det du tycker smakar bäst. Du kan också ha i lite smält smör fast jag föredrar att steka i mycket smör istället. Tycker du att det håller ihop för dåligt så lägg till ett ägg. Vänta inte för länge med att steka pannkakorna eftersom smeten sväller väldigt mycket, dryga i så fall ut med grädde eller vatten. Stek på medelvärme och gärna i en mindre stekpanna så är det lättare att vända och få dom att hålla ihop. Servera med vad du vill! J

Jag kan tipsa om pizzan jag gjorde häromkvällen, jag skrev en tråd, UNDERBAR PIZZA, där står beskrivningen.

Skriv ett meddelande till mig om det är något mer du vill veta! ![Tungan ute](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")
