# Frukost!
Author: Miisan

Har snart klarat av min fjärde lchf-vecka - ingen viktnedgång (möjligen något kilo)  men jag får bra!

Jag känner nu att jag börjar krokna på min eviga ägg/baco-frukost samt varianten äggröra/parmaskinka. Behöver mer frukosttips. Ska baka lchf-bröd à la Smörstekt i dag så där är ju möjligen en räddning. Annars - vad äter ni andra????

## Comment 1
Author: Wildrat

Ägg och bacon eller middagsrester.

## Comment 2
Author: Maia

Idag: En mugg med äggmjölk + kaffe. Men sök gärna på ordet "frukost" i sökfunktionen t.v. också.

## Comment 3
Author: WilliamJ

Vad är äggmjölk som alla talar om?

Jag kan ju iofs söka lite men det är ju bra om fler får reda på det..

## Comment 4
Author: Doni

Så här ser min frukost ut

3% filmjölk med en skvätt grädde i  
En blandning på solros, linfrö och lite kokos som müsli  
kanel

tjock skiva ost (skuren med ståltrådsskivare)  
philadelphia ost på osten  
skina ovanpå  
ett par gurkskivor, salt och peppar får toppa mina 2 "ostmackor"

vatten att dricka

kaffe på jobbet

Närmare en " normal" frukost än så här för mig är svårt att hitta. Trivs jättebra med mina ostmackor.

Just nu är det philadelphiaost jag har på osten, men jag varierar med bregott eller majonnäs. Pålägget som i dag var skinka kan vara vad som helst. Använd helt enkelt tjock skiva ost som macka.

tips. ta ost som inte är för hålig, då håller den inte ihop så bra. Jag har köpt en limpa edamer ost på Netto, den funkar fin fint.

Ostamackora funkar fin fint som kvällsmacka också. Jag är så glad att jag tog fram min gamla ståltrådsskivare ;O)

## Comment 5
Author: Doni

skinka ovanpå ska det stå naturligtvis.

## Comment 6
Author: HanneU

#3

Äggmjölk:

1 ägg, 25 g smör/kokosfett, 1½-2 dl hett vatten.

Är väl egentligen ett kolhydratfritt alternativ till mjölk i kaffet, men jag ersätter hett vatten med kaffe och får en mättande "kaffe-latte". Barnen brukar få sin med 1 msk kakao och lite honung som varm choklad. Fungerar utmärkt som frukost eller lunch.....

Om man tröttnar på att steka bacon på mornarna kan man göra ägg-baconmuffins som man bara värmer i micron.

## Comment 7
Author: Lithia

Jag kör med dessa:  
ostkaka (sök på forumet så hittar du recept), vipsgrädde och lite björnbär eller hallon  
Kycklinglevermousse (sök på forum för recept), lite gurkstavar, sallad  
Tonfisk + kokta ägg+ gurka  
Turkis Youghurt med hallon/björnbär (men bara om du klarar TY vissa går upp i vikt av det)

Sen kan man ju alltid köra kokt ägg, ostavar och nåt kallskuret...

/L

## Comment 8
Author: gestholm

Jag äter ca 2 dl turkisk yoghurt 10% och späder med lite vanlig 3% så den går att svälja... lite nötter, linfrön, solrosfrön mums...

nu har jag inte problem med vikten o har även i lite hemgjord lättsockrad köksbärssylt.

Detta håller man sig mätt  på rätt länge ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 9
Author: gestholm

Sen blir det en extra frukost m te,ägg o ost på jobbet förstås

## Comment 10
Author: Jennix

Frukost för mig är detsamma som andra måltider. Om jag inte vill ha varm mat, tar jag en bit kallt kött med smör på. Kanske en avokado och lite ost...

## Comment 11
Author: dudute

Jag har alltid ätit havregrynsgröt / mannagrynsgröt till frukost tidigare och vill gärna ha något grötigt på morgonen. Jag brukar smälta smör i en kastrull, ha i en bottenskyla grädde, knäcka i två ägg och röra runt en stund. Det blir en slags äggröra som påminner om ostkaka men går väldigt fort att göra.

## Comment 12
Author: Kviga

jag steker ägg som får svalna, brer på rejält med bregott också en skinka på toppen.

## Comment 13
Author: glitterfisk

Ibland köper jag en fläskkarre eller kotlettrad-stek och steker i ugnen. Har den kall i kykskåpet. Av den skär jag sedan skivor som jag har som "bröd", kanon gott med ex philadelphiaost på.

Eller äggmjölk med snabbkaffepulver i, eller äggröra, eller keso med cf, eller ostrullar med smör i.

## Comment 14
Author: ernie

Just nu är jag inne i en period med stekt ägg, så jag steker helt enkelt 2-3 ägg i smör, det äter jag tillsammans med majonäs eller ost.  
Förut hade jag en period då jag bara åt tonfisk & majonäs till frukost, det går väldigt fort och är väldigt gott enligt mig iaf.  
I början åt jag nästan alltid lite ihopplockade saker - något ägg, några ostskivor med smör, skinka, oliver och nån gurkbit.. Vad som kunde tänkas finnas i kylen.  
  
Men annars, man behöver ju inte krångla till just frukosten så mycket! Funkar alldeles utmärkt att äta gårdagens middagsrester eller om man har mycket tid och ork på morgonen, ställa sig och laga mat som man kan äta till både frukost och middag ;)

## Comment 15
Author: elin83

Just nu äter jag TY blandat med keso och kaffe med kokosfett... Funkar ganska bra, men jag håller mig inte lika mätt som jag gjorde på ägg och bacon röra men efter 3 månader med den frukosten behövde jag byta!!

## Comment 16
Author: Thea

Äter TY som jag blandar med keso, lite grädde, nötblandning eller kanel. Just nu har jag bytt till fil istället för TY. Godare, men jag står mig inte alls lika länge. Funderar på att börja försöka dricka té m kokosfett på morgonen också för att stå mig lite bättre. Men téet är ju varmt så himla länge med det isolerande fettet på toppen.... ![Tungan ute](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Jag äter också 2 st kokta ägg på morgonen.

Jag är lite "periodare" med frukost. En period åt jag en dubbelmacka flatbröd med skivat smör mellan + ägg. GOTT!!!

Ägg och bacon till frukost har jag svårt för! Har öht svårt för lagad mat på morgonen.

H. Thea

## Comment 17
Author: Katti

För ett par veckor sedan gjorde jag en fläsk-stek som blev underbart god. Ett par skivor av denna plus en rejäl bit brieost var min frukost i flera dagar då. Jag stod mig utan probelm till middagen på detta!

Måste göra mig en stek igen!

## Comment 18
Author: Skowne

3 löskokta ägg och en tomat brukar det bli, om jag inte har rester sedan dagen innan för då äter jag det.

## Comment 19
Author: sarag

Jag "bakar" linfröbröd.

2 matskedar krossat linfrö

2 matskedar hela linfrö

1 ägg

1 matsked vatten

1 liten nypa salt

1 halv kaffesked bakpulver

Blanda linfröna med ägget och vattnet och salt. Låt stå en stund och "gegga" ihop sig, ca 15 min. Rör ner bakpulvret. Häll ut smeten på en smörad tallrik.Sätt ini micron på 3-4 min på full effekt.

Lyft det brödet från tallriken med stekspade eller liknande. Står sig i sen i kylskåpet flera dagar.

Jag brukar bre tjockt med smör och mycket ost. Mums, smakar som rågbröd!

## Comment 20
Author: Mimsivimsi

jag har börjat variera mina frukostar i form av olika sorters omeletter.  
  
Använder kycklingfilé/bacon/köttfärs (har minskat bacon-användandet pga alla tillsatser) som jag steker i en panna, blandar sedan ner hackad tomat och smulad fetaost. Eller så gör jag guacemole vid sidan av och blandar det med stekt köttfärs, hackad tomat, gurka, rödlök o riven ost in en skål (taco-style)  
  
Tömmer stekpannan och smälter smör o en klick olivolja på låg värme. Ett vispat ägg med vispgrädde hälls i och steks långsamt tills stelnat som en pannkaka.   
Röran läggs sedan på ena sidan av "pannkakan", vik den andra sidan över. Klart! Mumsigt blir det varje gång.

## Comment 21
Author: jejjja

Jag åt två finncrisp med bregott och två stora bitar cambre ost på. Och en liten tallrik grekisk yogurt med osockrade hallon. Annars så blir det stekt ägg med bacon. ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 22
Author: PernillaS

Hur orkar ni äta så mycket jag är aldrig hungrig får tvinga i mig mat

## Comment 23
Author: Sagakeramik

Jag brukar käka en yoghurt som heter Eridanous köpt på Lidl, bara 2,8g kolhydrater.Till det brukar jag ha lite hackad mandel och/eller lite riven kokos.

## Comment 24
Author: Dina-Lisa

Jag är inne i en svacka vad gällande frukost och lunch. Jag kan inte äta lagad mat, det blir för kraftigt och jag har lite dålig fantasi just nu. Bacon är ingen favorit och ägg äter jag jättemycket. Yoggi med linfrö, solroskärnor och osockrade bär har jag för tillfärllit tjatat ut. Finn crisp är gott och är tillsammans med mitt tea med grädde tillräckligt mättande men jag tycker att dem innehåller lite mycket kolhydrater?

Några ideèr på hur jag ska göra?

## Comment 25
Author: Annica38

Riktigt lyxig känner jag mig när jag lägger några krispiga salladsblad på en tallrik. Ovanpå dem hårdkokt ägg i skivor, mycket räkor och majonäs. ![Tungan ute](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Som en jättesmaskig räkmacka utan bröd!
