# Mikrovågsugnsproblem
Author: parsley

På fem år har jag haft sönder två mikrovågsugnar. Den första var en billig i 500 kr klassen. Den började brinna.

Nummer två var en fin dyr ugn med massa finesser som jag köpte begagnad. Max fem år gammal. Iförrgår sa den puff och slutade fungera. Kan jag få liv i den igen? Det är ingen propp som gått och andra elektriska apparater fungerar i uttaget som jag haft till mikron.

Ska jag överhuvudtaget skaffa en ny mikro eller ska jag nöja mig med en teflonbelagd kastrull? Om jag ska skaffa ny mikro, tacksam för tips.

SSS har ju gjort ett experiment som visar att växter dör om man vattnar dem med avsvalnat, mikrovärmt vatten.

## Comment 1
Author: ragnhildar

Jag tycker microvågsugn är ett måste. Tänk på alla "rester" som kan värmas i sin tallrik. Jag steker bacon där för mindre os.  . .och så allt som man kan snabbtina.

## Comment 2
Author: fj-100

Det kan vara en säkring i micron som har gått och som behöver bytas. Så hände det med min.

## Comment 3
Author: Aniara4

Du kan få min! (Jag blir sambo på lördag och försöker desperat bli av med en massa prylar)
