# Järnbrist
Author: Jazzo

Jag lider av järnbrist och imorgon börjar jag med LCHF och jag ska boka in tid hos läkaren för koll sen jag började äta dem i våras (när det konstaterades). Ska jag fortsätta äta Niferex ändå tv eller vad anser ni som kan det här ...? Vill inte få låga järnvärden igen. Har ju ätit leverpastej, messmör \*socker, jag vet\*, juice \*socker i fruktform lärde jag mig\* etc för att försöka hålla värdena uppe men nu kommer jag ju sluta med det ... räcker det med allt fett och kött jag kommer att stoppa i mig ...? (Planerar min första dags matintag nu ...)

## Comment 1
Author: MimLan

Ät lever!

## Comment 2
Author: MimLan

Inte för att jag vet på vilka nivåer din brist är på, men den här kosten sabbar inte upptaget av mineraler, som spannmål gör, så bara i det får du hjälp.

## Comment 3
Author: Jazzo

#1: Hemskt ledsen, men det går inte! Har försökt lära mig det hela livet men det slutar med att jag kräks varje gång ... :(

Precis som kokt potatis - som jag nu FAKTISKT inte kommer att behöva äta igen! :D

## Comment 4
Author: Wildrat

Vad har du fått järnbrist av förut? Vet du det?

## Comment 5
Author: Jazzo

#4: Nej det har de inte kunnat komma fram till. De har tagit alla sorters prover som går att kolla (fick snabb viktuppgång utan giltig orsak så de testade allt de kunde: sköldkörtel, njurar etc).

De misstänkte anemi men det kunde inte påvisas.

Så spannmålen kan alltså förvärra järnbristen? Där ser man vad man får lära sig!

## Comment 6
Author: MimLan

#5 Här är en länk till [Johannas blogg](http://johannaskost.blogspot.com/search?q=fytinsyra) som förklarar just den biten.

## Comment 7
Author: Wildrat

#5 "_De misstänkte anemi men det kunde inte påvisas."_ Varför sa de att du hade järnbrist då?

Nå, en kost baserad på kött och fett lär ju inte innehålla för lite järn (om du inte har en konstig sjukdom eller äter alldeles för lite).

Vad gäller medicinen skulle jag nog sluta med den om en vecka och sen beställa provtagning om ett par månader för att se om det ändrat sig något.

## Comment 8
Author: Jazzo

#6: Tack för länken, helt klart intressant blogg!

#7: Kanske jag som skriver missvisande, vet inte riktigt hur jag ska förklara det men jag tolkade att anemi och järnbrist var två olika saker ... Iaf har de inte hittat nån förklaring genom de prover de tagit och den enda rekommendationen var att äta järntabletter och återkomma efter sommaren (vilket jag ska göra nu). Äter 1 tablett varje dag. Jag bokar tid nu för att kolla vad värdet är och så kan jag sluta om en vecka som du säger och sen göra ny koll om kanske 6 veckor för att se om det skett nån förändring. Jag sa nämligen själv att jag har ingen lust att äta massa järntabletter som magen blir kaiko av utan att veta en giltig orsak ... :(

Om jag tappar järn lär jag märka det, blir supertrött direkt!!

Förresten - hur är det med magnesium då? Måste ta tabletter i samband med träning eftersom jag får kramp i vaderna ... (Läkarens ordination ...)

## Comment 9
Author: Sagajo

Jazzo det finns recept på forumet på en kycklinglevermousse som ska vara som leverpastej men utan socker och sånt. Prova och se om du gillar den, kanske kan vara en livlina för dig.

## Comment 10
Author: MimLan

#8 Magnesium gillar vi också här. Många av oss får kramper som omställningsbesvär, eftersom så mycket vätska, och mineralerna med den, går ur kroppen, då är magnesium räddningen. Men normalt är det ett övergående problem.

Rekommenderar att du börjar äta D-vitamin, det är normalt den enda rekommendation som behövs, men inte på grund av vår kost, utan för att vi är nordbor och får inte tillräckligt med sol som vi kan tillgodogöra oss. Holistics D-vitamin, 2000IE är den som gäller.

## Comment 11
Author: Wildrat

#8 Anemi kan bero på brist på järn, B12 och/eller folsyra så anemi och järnbrist _kan_ vara samma sak.

Funkar det med järntabletterna då (blir du av med tröttheten)? Min farmor fick järntabletter utskrivet men hon blev jättedålig i magen så hon gick till hälsokosten och köpte [Blutsaft](http://www.blutsaft.se/) istället. Både järnvärdena och magen blev bra... Fast det får man ju inte på recept...

Magnesium är bra. Jag behöver 500mg om dagen mot myrkrypningar (de hade jag innan LCHF också).

## Comment 12
Author: Jazzo

#9: Tack för tipset! Ska absolut provas! Älskar leverpastej men avskyr lever och leverbiffar och allt annat med lever! \*blähk\*

#10: Okey, då fortsätter jag med magnesium i samband med träning, toppen! (Goda är de oxå!) Ska hälsa på hälsokostaffären imorgon om jag hinner och köpa D-vitamin som du skrev, tack så mycket för tipset!

#11: De har tagit prover för de bristerna oxå, utan anmärkning. Jodå, jag har blivit mycket piggare! Är iofs trött ändå (pga utmattningssyndrom eller "gått in i väggen") mn helt plötsligt började jag leva upp när jag började med dem. De första dagarna var värst för magen, men de funkar ändå bättre än andra jag provat. Min IBS gör sig påmind emellanåt men numera är jag iaf inte förstoppad! :P Man får vara glad för det lilla! Blutsaft tvingades jag dricka som ung då homeopaten tipsade om det, det var som att dricka flytande järnspikar och jag minns ännu smaken. Hmmm, kaaaanske ska jag prova det igen ....? \*ryser\* Även jag har myrkryp (el Restless legs som jag nu vet att det heter) - hjälper magnesiumet mot det??! Då kanske jag ska utöka och ta det varje dag?? Mina är på 120 mg och jag har rekommendationen 1-2 per dag ...

## Comment 13
Author: Wildrat

#12 Har de kollat sköldkörteln? Låga värden kan ge trötthet och IBS bla.

Magnesium, kalcium, järn och kalium är de saker man kan testa mot myrkrypningar. För mig räcker det med magnesium men det måste vara 500mg Ledins magnesium (olika sorter kan ibland doserar annorlunda, beror på hur Mg är bundet) om dagen annars får jag tillbaka dem, ibland behövs det lite mer (PMS o likn).

Att just 500mg är det som hjälper har jag provat mig fram till. Började med 1000mg ett par dar (extremt lös mage) och drog sen ner, när jag kom under 500mg kom myrkrypet tillbaka. RDI är 350mg om dagen men det räcker ju inte.

_"(Goda är de oxå!)"_ Det är väl inte sötningsmedel i dina tabletter?

## Comment 14
Author: Jazzo

#12: Skit oxå! \*flåt svordomen\* Johooodå, visst var det sötningsmedel, sorbitol och aspartam ..... De åker tillbaka till Apoteket och då blir det Ledins Magnesium (som maken faktsikt har) istället ... \*blush\*  
Jodå, sköldkörteln är hur fin som helst! Har struma i släkten så de ville utesluta allt som gick, framför allt eftersom jag oxå har IBS. Alla värden var hur fina som helst, utom just järnvärdet ...

TACK för att du hjälper till att försöka spåna fram orsaker! Är hemskt tacksam!! Kommer du på nåt som INTE är testat tänkte jag nämligen ta ett snack med läkaren igen när jag ska dit på efterkontrollen ... :P
