# Farligt blanda fett och kolhydrater?
Author: [Borttaget]

Jag har ätit LCHF i 2,5 månad nu och står helt still i vikten. En som däremot gått upp 4 kilo under samma tid är min gubbe. Han har fått en fin liten kula på sin i övrigt smala kropp. Varför då kan man undra. Jo för han äter ju min feta goa nyttiga mat men... han äter också smörgås, potatis, pasta och ris.

Vad tror ni är det farligt att blanda smör, grädde, cf och massa kolhydrater? Kanske är det bättre att han som inte vill vara utan kolh äter fettsnålt istället. Någon som vet?

## Comment 1
Author: Jennix

Det är dåligt och skadligt för kroppen att äta fettsnål kost och som jag ser det så är risken att man äter MER mycket större ju mindre fett man äter, eftersom man då måste bli mätt på kolhydrater.

## Comment 2
Author: Iza_the_cat

Jag tror att det är så. Eftersom att det är kolhydraterna som är boven i dramat.Det är ju därför vi plockar bort kollisarn.

Samma sak hände med min sambo. Han åt min och sones Lchf mat men med potaits,ris eller pasta till.

Ingen bra kombination.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#1 och 2 Han äter ju min lagade mat men vägrar använda något annat än lätta på smörgåsen och dricker lättmjölk till maten. Så det blir en himla blandning av fet och lätt mat. Tids nog kommer han säkert att överbevisas ang maten. Hoppas jag iaf. Smörets nyttighet v/s margarin kan nog ingen motsäga och tom min man får väl snart lägga sig platt i den frågan. Men jag kommer att minska mjölkprodukterna (eller gräddprodukterna får man väl skriva) tack till dig dig Jennix som tipsa om det ang min vikt.

Mannen har alltid varit smal han har gått upp 13 kilo sen jag träffade honom (-81) men är fortfarande det.

## Comment 4
Author: HakanKrakan

"Vad tror ni är det farligt att blanda smör, grädde, cf och massa kolhydrater?"  farligt och farligt, men det är kanske en av det bästa sätten att lägga på sig fett, high insulin+high fat=sumo brottare :)(undrar om det finns någon sport som heter sumoblottning, två riktigt feta Japaner i badrock som försöker skrämma varandra genom att "blotta fysiken"?)![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
