# Hur klara mig på 2000 kr i månaden?
Author: Joojjo

Någon som har tips på billig lchf-mat som man kan klara sig på? Då dessa 2000 kommer vara min enda inkomst under en längre period vill jag helst inte och kan heller inte lägga allt på mat. Vill kunna lägga undan lite varje månad, eller i varje fall göra annat än att äta.

Som tur är, är de bara två mål jag behöver stå för själv. Dvs frukost och middag/kvällsmat.

Hjälp ? =))

## Comment 1
Author: ingrid-in-sweden

Då koncentrerar man sig på det som ger mest för pengarna d v s fett. Kött / köttfärs kan man alltid handla på extrapris nånstans, fyll frysen - kolla också frysdiskar kolla reklamblad. 

Ägg är hemskt billig mat det är också smör mfl fetter och medans det kanske låter tråkigt så kommer man långt med detta i olika former. 

Bra LCHF-mat är t ex lever hjärta - kostar oftast inte så mycket och ger mycket:-) 

Fläsklägg tex - också fet bra mat som ofta är billigt. Nu på hösten brukar det ofta dyka upp lite billigare fläsk då julskinketilvekrningen tar fart - håll utkik. 

Sardin på burk - ofta billigt nyttigt och bra.

## Comment 2
Author: Joojjo

Tack så mycket för de tipsen! =)

## Comment 3
Author: Pasi

Om du kollar i denna tråd så ser du vad du skall köpa för att komma billigt undan - [länk](Read.aspx?ThreadId=e8cb9a5f-0edc-4bf9-9b9b-dd3b6a1d6a77&GroupId=d9294261-454c-4342-a892-5270deea4b38&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup&ThreadListPage=4).  
Tips - Smör, grädde, kyckling, färs och billig gräddost.

## Comment 4
Author: Pasi

...och majonäs och rydbergs räksallad, köpt på Willys, såklart!

## Comment 5
Author: MimLan

Har du gjort budget eller har du haft koll på hur mycket du betalar för din mat hittills? 2000 kr/mån där du ändå inte äter alla målen är en hel del utrymme.

Du har fått tips om mat och användbara trådar, så jag rekommenderar mest att du bokför lite enkelt dina utgifter, då lär du dig hur mycket maten kostar och hur mycket du egentligen förbrukar. Det är en nyttig läxa som är användbar oavsett skede i livet. Med LCHF blir det oändligt mindre svinn (=sparar pengar) och när man inte köper "något gott" stup i kvarten sparar man än mer.

## Comment 6
Author: missaz

Min frukost består av en kopp kaffe med rejält med grädde och kokosolja i. Detta blir jag mätt på och står mig fram till lunch. Billig frukost är det och kke värt att testa för dig...?

Finns ett recept på nikkaluoktasoppa här på Kif som du kan göra storsats av och frysa in i portioner. Supergod med en rejäl klick creme fraiche i för att öka fettet! (jag har haft i strimlad paprika i receptet åxå, gott!) Blir rätt billig mat.

Receptet hittar du här; [Nikkaluoktasoppa](../?ThreadId=d530310e-73d7-4911-b2eb-885eb3a7243a)

## Comment 7
Author: maxiq

#4: Färdig räksallad är ju svindyrt med tanke på att det är mest betor och surimi och bara runt 20% räkor. Kilopriset ligger trots det på över 80 kr för t.ex. Rydbergs. Jag köper Coop's Extra räkor istället för 80 kr/kg och gör min egen räksallad med creme fraiche och curry.

Nu när jag kör en [fettkost](../?ThreadId=5d41054a-3099-414c-9f21-c854d7c68510) så ligger mitt matkonto på runt 400 kr/vecka fast jag köper mest ekologiskt och utan att jag behöver vara hungrig.

## Comment 8
Author: Pasi

maxiq - Om du läser min tråd så ser du att Willys tar strax över 60:- per kg och att den innehåller 400kcal per 100g (under 16:-/1000kcal - billigare än ägg). Ingen dyr mat om man ser till energiinnehåll mao. Dessutom innehåller den mer räkor än andra räksallader och ingen surimi, vad jag kunnat se.![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 9
Author: maxiq

Nä ingen surimi i just Rydbergs men en massa annat skrot:

"Vegetabilisk olja, vita betor, räkor(20 %), äpple, äggula, senapsfrö, kryddor, socker, salt, konserveringsmedel (E202, E211, E262, E270), ättika, stabiliseringsmedel (E412, E415), surhetsreglerande medel (E330), färg (E120)"

På deras hemsida står det 3,5% kh men jag har för mig att det står nåt annat på asken.

## Comment 10
Author: Pasi

maxiq - Du får ju peta bort det du inte vill ha!![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")  
Liknande radda med e-nummer finns på vilken majonäsburk som helst (man kan lika gärna säga att den innehåller majonäs, räkor, beta, äpple)....trots allt ingen glutamat...dessutom är ju majonäs inget man måste äta varje dag.![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  
(Det står samma khinnehåll på asken)

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Gör själv din sallad.

Blanda creme fraice och majonnäs,med ovispad grädde,

eller endast majonnäs  med ovispad grädde,

salt o malen svartpeppar,detta kan du använda som sås.

i denna sås kan du sedan lägga i några räkor eller varmrökt lax  lite dill eller pepparrot, det är nästan bara din fantasi som stoppar dej.

Du behöver inte göra så stora mängder åt gången, blanda ett par msk av varje rör i lite mer ex grädde så du får en lagom konsistens

Prova detta jag lovar att det är gott och lättgjort.

Detta är rena prudukter utan tillsatser, nog så viktigt.

Det är ungefär så man gör sallader i dom butiker som gör sallader själv.

Mitt tips till dej är att tillaga så mycket som möjligt själv det blir billast, med en så liten budget måste man nästan trolla.

## Comment 12
Author: Pasi

#11 Skall det kunna kallas "**rena produkter utan tillsatser**" så bör man nog göra majonäsen själv.![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
Vad kostar din räksallad räknat i kr/1000kcal?

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Glömde skriva att lägg gärna i 1-2 tsk fransk senap. detta är tips på olika smaksättning.

\# pasi , göra majonnäs själv ja visst,men  då får man en större mängd och det tror inte jag blir lönsamt, den håller sig inte någon längre tid.

Vad detta sedan kostar har jag inte räknat på men denna lilla kladd åt gången tror jag inte blir så dyr,den är ju även en god sås.

En köpt majonnäsbrk håller länge i kylen,

En burk färdigköpt ex räksallad är inte billig kanske uppmot ett par tior.

Men som sagt något pris vet jag inte men jag vet vad jag äter om jag gör det själv.

Jag hoppas att även du pasi provar att göra salladen/såsen.

## Comment 14
Author: Pasi

slamslam - Jag har gjort såser på majonäs, grädde och kryddor sedan barnsben![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")...så jag har redan provat och har inget mot det.....men så länge man gör den på köpemajonäs så blir den lika e-nummerfylld (och oren) som färdigköpt räksallad, som just består av majonäs räkor och en grönsak....och antagligen lika dyr räknat per energienhet eller dagsbehov(ungefär iallafall).![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
Har man ett kaloribehov av 2000 kcal om dagen så behövs 0,5 kg rydbergs räksallad...vilket innebär en matkostnad på ca 900:-/månad (köpt på willys! ICA i Hemling innebär 1200:-). Det är väl inte så dyrt?

## Comment 15
Author: maxiq

Man kan icke leva på räksallad allena!

## Comment 16
Author: Pasi

maxiq - Skall du säga med din diet!![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Nej, men att räkna på vad det kostar per dag/vecka/månad ger en mer sann bild av priset än vad vad kgpris ger.

## Comment 17
Author: Miyu

Tonfisk är billigt. Och en burk majo räcker länge som nån sa. Bara klicka i och äta!

## Comment 18
Author: Pasi

Eller burktonfisk ihoprört med creme fraiche (kan alltid smaksättas med kryddor, citron, kapris och lök) är gott och billigt.

## Comment 19
Author: Puhlo

Ägg är billig och bra mat, som nån innan sade.

Makrill i tomatsås är skönt att ha som avbrott om tonfisken blir trist.

Grädde går ibland att köpa i literförpackning, och då c:a 30kr litern.

Kokosfett i silverpaket är billigt som tusan, om man klarar det.

Bacon kan man ofta köpa 3 för 30.

Keso kan man om man storhandlar, om man har tur, köpa en hel hink, om man äter mycket.

Ost som inte är lagrad brukar ofta vara billigare. Gouda, hushållsost, etc. Nu i kräfttider äter folk gärna ostbricka, och då kan man passa på att lyxa lite med de mer ädla sorterna, som är på extrapris.

Lidl har bra smör utan tillsatser, jag tycker att det är jättegott att steka i. Det stor Voi på , och är en vit förpackning. 250 g för 9:90.

Sen hoppas jag att du har en stor frys. :) Mycket går att frysa, tex om man hittar gräddpaket med kort datum så mår de inte dåligt av att åka in i frysen nån månad. Dock går den inte att vispa om man tinar den, men den går tokbra att ha i såser och köttfärslimpa och sånt!

Det enda man bör tänka på är att ju fetare, desto kortare tid håller det i frysen.

Hoppas att det går bra för dig!

## Comment 20
Author: maxiq

Här pratar vi LBLC - Low Budget Low Carb!

![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 21
Author: intressant

kokosfett hur vet man om man klarar det?

mvh

## Comment 22
Author: missaz

#21 Klarar? Hur menar du då? ![Obestämd](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") Alla (som tål kokos) klarar väl att äta kokosfett...?

## Comment 23
Author: MillisB

#22 Inte alla klarar det med tanke på magen, några får oturliga följder av intaget. Men det märker man ganska fort!

## Comment 24
Author: missaz

#23 Aha... trodde det bara var vid för stort intag på "ovan användare" magen kunde rasa.

## Comment 25
Author: Joojjo

Tack så himla mycket allihopa, tar till mig allt =)  
  
Det här ska nog funka! Vill verkligen kunna hålla mig till LCHF trots min snåla inkomst=)
