# Orolig...
Author: dahlith

Har inte skrivit in mitt matintag på MinMat på många veckor.

Skrev in i kväll och fick lite chock.

Jag får ju jättedåligt med protein i mig. Så här som jag ätit idag äter jag ungefär varje dag så jag antar att jag ätit för lite protein varenda dag.

Vad kan hända med mig om jag äter för lite proteiner? Är det därför jag är yr och har svårt med balansen?

För övrigt känner jag mig jättebra.

Tycker att det är tusan att jag inte kan få i mig allt vad jag behöver.

Har börjat med d-vitamin, magnesium, b75, mulitvitamin.

Ska jag behöva köpa proteinpulver också nu...

Jo... jag är ju halvvegetarian så jag får ju skylla mig själv lite.

Men nu är jag väldigt orolig över mitt lilla proteinintag. Vad kan hända?

Bifogar bilden från Min Mat

Energi kcal:

1249,40

 

Energi kJ:

5231,56

 

Proteiner:

35,39

 

Fiber:

7,66

 

Kolhydrater:

12,65

 

Vatten:

4485,54

 

Alkohol:

0,00

 

 

 

Fetter:

 

Fett:

117,41

 

Kolesterol:

571,00

 

E-mättade:

27,59

 

Mättade:

74,06

 

F-mättade:

6,57

 

 

 

Vitaminer:

 

A:

939,45

 

B1:

0,19

 

B2:

0,92

 

B3:

2,56

 

B6:

0,40

 

B9:

194,74

 

B12:

2,14

 

C:

69,34

 

D:

1,69

 

E:

7,58

Mineraler:

 

Fosfor:

621,99

 

Järn:

3,19

 

Kalcium:

762,57

 

Kalium:

1087,28

 

Magnesium:

132,53

 

Natrium:

1578,75

 

Selen:

29,99

 

Zink:

3,07

![](http://www.minmat.net/pie.php?s1=51&s2=142&s3=1057&s4=0&ix=150)

## Comment 1
Author: andreas0

Inte nog med att du får i dig dåligt med protein, ditt totala energiintag är rätt lågt. Jag vet inte var gränsen för undernäring går, men du är nog under den.

För lite protein kan leda till att musklerna i kroppen bryts ned till socker. Din yrhet kan nog ha att göra med det låga energiintaget. Antagligen går din kropp på sparlåga.  

Jag hade nog försökt att dubbla proteinintaget om jag vore du. Ett par ägg extra om dagen kanske vore ett bra sätt att få upp både protein och energiintaget, om du nu äter ägg. Ägg ger dessutom ett bra vitamintillskott, så att du antagligen inte behöver dina vitamintabletter. Ät hellre bra mat än massa tillskott och pulver, det går inte att ersätta bra mat.

## Comment 2
Author: dahlith

Usch och fy vad hemskt. Men jag var nog lite rädd för att det var så här det var. Undernärd... hrmmm..

Problemet är att jag inte gillar mat överhuvudtaget. Tycker inte om att äta. Inget är gott. Kanske ost och smör.

Sen jag började med lchf har jag börjat äta ägg. Blir det inte ett kokt ägg så blir det en omelett. Men jag tycker inte om det utan tvingar mig att äta det för att det är nyttigt.

Försöker äta lite lax också, men det är också jobbigt.

När jag började så uteslöt jag tomater och morötter, böner, linser och annat sånt som jag brukade äta. Har dock satt in lite tomat igen. Den är liksom favoriten. Men det är i princip en cocktailtomat om dagen.

Men sen jag drog ned på kolhydrater till minimum så har jag blivit mycket gladare och jag har dessutom minskat 8 kg på lika många veckor.

Jag ska försöka att stoppa i mig ett par ägg till om dagen, men finns det verkligen inget "godare" som jag kan ta för att öka proteinet? Hur är det med nötter? skulle det funka?

Tack andreas0 för att du tog dig tid till min orolighet! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 3
Author: andreas0

Nötter innehåller mest fett, och även en del kolhydrater i dom flesta sorterna.  

Jag vet inte vad jag ska rekommendera för protein till någon som är halv-vegetarian, känns fel att rekommendera en bit kött då.![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

Jag är inte särskilt insatt i den vegetariska kosten.

Undernärd är du nog inte ännu, det krävs att man äter för lite under rätt lång tid för att bli det.

## Comment 4
Author: dahlith

Jo, jag vet att jag borde äta kött. Men jag kan bara inte förmå till att göra det.

Kanske det kommer så småningom. Har ju sett att det finns en hel del omvända veggisar här på forumet.

Det är väl inrotat med att inte äta kött. Har inte gjort det sen 1985. Men kanske det kommer...

Men det här med protein.. Ska jag köpa tillskott som t.ex nutrilett eller något för att få i mig tillräckligt? Kan säga att jag hellre dricker än äter. Kanske att jag dricker för mycket vatten. och det minskar ju hungern. Fast jag kan bara inte sluta med vattnet. Jag känner enormt behov av att dricka. Vatten är det godaste som finns enligt mig.

Nej, usch, jag vet inte hur jag ska bära mig åt. Allt kändes ju så bra med lite kolhydrater och mycket fett.

## Comment 5
Author: andreas0

Jag är nog fel person att svara, vi får väl hoppas att någon annan av dom vegetarianerna här på forumet ser det här och svarar.

## Comment 6
Author: Zima

Är väldigt ny på LCHF kosten så jag vet inte så mycket men kan inte låta bli att kommentera/svara dig och hoppas att det hjälper liiiite aif. Att du dricker mycket vatten för att dämpa hungern betyder väl att du inte äter tillräckligt? Själv har jag inte varit hungrig alls än när jag ätit enligt LCHF men jag äter ju kött så... Angående att du hellre dricker än äter och behöver få i dig protein/ägg - har du prövat den där äggmjölken som alla är så lyriska om härinne? Den verkar det vara lätt att få ner och den innehåller ett par ägg. Och ska du köpa proteinpulver ska du nog inte köpa något nutrilettpulver, utan mer ett pulver med bara protein - titta på tex Twinlabs sortiment, finnns på hälsokostaffärer (fast det är en hel del tillsatser i ser jag).

## Comment 7
Author: Blow

Jag tycker inte att du ska börja med vare sig Nutrilett eller Twinlabs sortiment. Ofta rekommenderas även att man som vegetarian försöker att få i sig ännu mer protein, eftersom det är något svårare för människan att spjälka och ta till sig vegetabiliskt protein jämfört med animaliskt. Ett tips är att koka de vegetabiliska proteinerna innan, eftersom det underlättar upptaget.  
  
Soja innehåller stora mängder protein. Du kanske kan äta kokta sojabönor, tofu, miso, sojagrädde och dricka nåt glas sojamjölk? Om du dricker komjölk så får du i dig protein därifrån.  
  
Balgväxter, ärtor och bönor kan du också prova.  
  
Även alger innehåller mycket protein och vitaminer. Men det kan vara särskilt svårt för oss att ta upp proteinerna från just alger, så också dem tycker jag att man gärna kan koka.  
  
Om du äter grönsaker så är inte tomat ett så tokigt val. Du kan också prova med t.ex. broccoli och spenat.  
  
I fall du gillar vegetarisk färssås på t.ex. sojabönor och svamp och tomat, så kan man röra i ett rått ägg. Det blir inte så mycket äggsmak, men du får i dig mer protein.

## Comment 8
Author: Mervi

Tofu tänkte jag som proteinkälla.

Har du provat att mosa kokta ägg med smör, Det burkar de flesta gilla.

Det finns många sorters fisk inte bara lax. Kolla bland fiskrecepten.

Jag är en fd. vegetarian och äter kött idag.

## Comment 9
Author: Pasi

Skaldjur?![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 10
Author: Sara33

När jag har svårt att äta ngt så tar jag ost (>35%) - gärna någon mild sort som inte är så stark eller salt.

Ost är idealisk mat. Har bra fett/proteinkvot och innehåller mycket energi. Pröva att lägga till lite ost till måltiden eller som mellanmål.

100g ost ger ca 421kcal 19,8g protein 1,2g kh, och 38g fett.

Inget problem att få i sig 200g ost per dag spritt över dagen.

## Comment 11
Author: greensis

**Quorn** borde också vara ett alternativ, med äggprotein och svamp som utfyllnad. Kankse med en halv dl fräscha ärtor/bönor till.

Eller **pannkaka** med ägg och nöt eller soja eller ärtmjöl. Det finns kikärtsmjöl på mellanöstern/indiska invandrarbutiker (och välsorterade stormarknader) - hemma hos oss varierar vi mellan soja/kikärtspannkaka och nöt/kokospannkaka. Är du liten i maten kan du göra på bara ett ägg och 1-2msk "mjöl" och kanske en liten slatt grädde. Då blir det 1-2 små pannkakor.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Är fullständigt novis vad gäller vegitariskt, men visst finns det något som liknas vid köttfärs? Det måste väl vara proteiner i det? Har för mig att man köpa något som man använder som färs... Men jag kan ha fel.

## Comment 13
Author: Raring

Håller med #7 Blow att du inte borde börja med Nutrilett eller något annat VLCD-pulver. Det är att göra sig själv en björntjänst. Bättre att lära sig äta tillräckligt isf.  

Jag är också vegetarian (sedan 1999) och även om jag äter kött emellanåt föredrar jag min köttfria mat. Fast jag har oftast inte så stora problem att få i mig tillräckligt med protein. Problemet är att vegetariska proteinkällor även innehåller kolhydrater, så man måste tänka sig lite för så det inte skenar iväg. Man behöver inte äta kött för att vara LCHF, kom ihåg det. Man ska inte göra våld på sina moraliska principer. De är också viktiga för ens hälsa!  

Bra lakto-ovo-vegetariska proteinkällor är

*   Ägg
*   Ost (alla sorter... halloumi, feta, gul ost, ädelost, keso, mascarpone)  
    
*   Tofu
*   Quorn (filéer, bitar, färs, "bullar", korv)  
    
*   Sojagranulat (sojafärs, sojaburgare, sojabullar) 

Det finns tusen sätt att laga till dessa, både tillsammans och för sig. Gratänger i ugnen är ett toppensätt. Zucchini, äggstanning med ädelost och gulost ovanpå. Mums! Eller samma sak med broccoli istället. Wokad tofu med bambuskott och kokosmjölk. I could go on forever. ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)  

Om du kan tänka dig att äta fisk ibland behöver den ju inte vara i filé-form. Rota rätt på något enkelt recept på laxburgare. 

Angående proteinintag: Man rekommenderar minst 0,8 gram protein per kg önskad kroppsvikt och dag. Vill du väga 70 kg blir det 70\*0,8=56 g protein som du ska få i dig per dag. Nu behöver man inte vara på millimetern, det är viktigigare att veckointaget är över gränsen, än att dagsintaget är det. Nedbrytningen av muskler och symptom på proteinbrist börjar visa sig efter ca en vecka av proteinfattig kost.

## Comment 14
Author: pitch

Det lär inte dröja så länge innan Quorn får ett eget E-nummer med tanke på att det är "maskin-föda".

## Comment 15
Author: Frualbertsson

#12 det är quorn.

Proteinpulver är inte helt fel faktiskt, men försök med alla de fina råd du fått här på riktig mat först. Jag tar proteinpulver varje dag för jag har svårt att få i mig tillräckligt med protein med. Gör äggmjölken med lite proteinpulver i. Eller så gör jag en drink med bara grädde, vatten och pulver.

Lycka till.

## Comment 16
Author: greensis

#14 Visst kan man betrakta quorn som maskinföda om man är lagd så. Men här försöker vi hjälpa dahlith som inte får i sig tillräckligt med mat, främst proteiner. ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 17
Author: Elaichi

Hmm det känns som en del av problemet inte är att du äter tillräckligt överhuvudtaget... Finns det någon mat du verkligen tycker om då? Eller vissa tidpunkter då du är hungrigare än andra... "Problemet" med mycket fett i maten kan ju vara att man blir mätt snabbare, vilket är en fördel för de flesta, men kanske inte för dig...

Jag har tyvärr inga direkta tips att ge förutom de som står här, men jag hoppas det löser sig för dig.

## Comment 18
Author: greensis

Hmm, min vanliga käpphäst, motion & träning, gör ju att man blir lite hungrigare. Rör du dig något? Kan du öka på lite, även om det bara är promenader eller att ta trapporna på jobbet?

## Comment 19
Author: MimLan

Jag kanske inte kan hjälpa med en snabblösning, men jag har tidvis haft svårt att äta, därför att det tog emot i munnen direkt. Och det varierade med hur kroppen mådde, snarare än vad jag tyckte om maten egentligen. En del av det problemet krånglade jag ur mig genom att göra mat till ett intresse. Jag lärde mig att tillaga något perfekt, luskade reda på vilket kött som var av bästa kvalitet, planerade fina genomtänkta rätter.   

Kort sagt; jag stimulerade mig mentalt till att göra måltider till ett nöje som intresserade mig. Det kom jag riktigt långt på, men det är ju givetvis en process att lära sig också. Det är ju överhuvudtaget inte lätt att hänge sig åt någon form av diet eller livsstil där maten är i fokus, om man är ointresserad av mat och matlagning.

## Comment 20
Author: dahlith

Vad snälla ni är som engagerar er i min hälsa! Vad glad jag blir![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)Så många fina råd ni kommer med.

Någon sa att jag äter för mycket fett så att jag inte orkar äta så att jag får i mig tillräckligt. Tror nog att du har en poäng där. Jag har ju aldrig ätit mycket mat och inte blev det mer med mycket fett.

Zima: jag dricker inte för att dämpa hungern. Jag dricker för att jag är törstig och tycker att det är jättegott. Men visst, det blir ju på bekostnad av mat.

Alla matråd jag fått tar jag åt mig av. De flesta äter jag ju någon gång då och då. Quorn äter jag, likaså färsen. Äggmjölken har jag inte testat, men kanske det kan vara idé att göra det.

Raring: Hur märker man av att man har proteinbrist då? Kan det räcka med yrsel och balansproblem? Jag har ju ätit så här länge.

MimLan:

Ja du har helt rätt. Jag har faktiskt blivit mycket intresserad av matlagning och jag står i köket och gör mat mycket. Men inte till mig själv kanske.

Jag har fått min man att också äta lchf och han äter ju kött. Så jag gör kanonmiddagar till honom. Gör frukostlådor och middagslådor till honom när han är på jobbet. Sen får jag göra annan mat till ungarna för de äter inte lchf.

Tyvärr orkar jag inte mer när detta är klart. Orkar inte engagera mig i min egen middag. Speciellt inte som jag vet att det räcker med pyttelite för att jag ska bli mätt och då är det enklare att bara strunta i det.

Både min man och mina ungar är väldigt trötta på omeletter och lax nu så där försvinner den proteinkällan för mig.

Tror att jag ska göra den berömda äggmjölken bara för att testa.

Vilket är bästa receptet?

## Comment 21
Author: Raring

När jag var rätt nybliven vegetarian (och inte så påläst bör nog tilläggas) åkte jag till Ungern några veckor. Det enda med en tillstymmelse till protein som jag åt under de veckorna var 50-100 g grillad ost och en efterrättspannkaka med chokladsås. I övrigt löksoppa, grönsallader, frukt, flingor med lättmjölk och bröd.

Sista dagarna var jag väldigt yr, illamående, jättetrött och tappade ganska mycket hår (mer än normalt). Fast jag var rätt i gasen också, så allt berodde nog inte på den bristfälliga maten. ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)  

Googlade lite och man kan sammanfatta symptom på proteinbrist såhär: trötthet, avmagring/muskelförtvining, täta infektioner (dålig antikroppsbildning), håravfall, trasiga naglar.

Om man tänker på extrem proteinbrist är sinnebilden de svältande barnen i olika delar av Afrika, med stickor till armar och ben, och väldigt svullna magar. Fast så illa är det förhoppninsvis inte för dig! ![Hemlis](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-sealed.gif) Du får ju i dig en del ändå.

Tror som en del andra här att det kanske kan vara vettigt att äta mindre extra-fett. Man vänjer sig långsamt. En annan tanke kan vara att försöka äta fyra mål mat om dagen, istället för tre. Typ frukost, lunch, och kvällsmat två gånger tex kl 17 och 20.  Om det funkar i din vardag förstås. Vet inte hur mycket grönsaker du får i dig om dagen, men om man äter mer grönsaker (broccoli, vitkål och annat "godkänt" LCHF går ju allt lite snabbare genom kroppen, vilket borde göra dig lite hungrigare. Å andra sidan blir det mycket bukfylla för lite näring. Gäller att balansera det hela antar jag.

## Comment 22
Author: dahlith

Tack Raring!

Ja, yr är jag ju, tappar hår gör jag, naglarna är väldigt dåliga (har alltid haft fina naglar förut men jag trodde att de var dåliga nu för att jag satte sådana där fina naglar från salong , i julas)

Visst har jag stor mage i förhållande till resten av kroppen. Men jag kan inte koppla den till Afrikabarnens magar. Så illa har det inte gått.

Att äta 4 gånger om dagen förstår jag inte hur jag ska få till.

Har problem att äta de 2 målen som jag äter nu.

Jag ska faktiskt fylla i på minmat nu några dagar så att jag verkligen ser att jag kommer upp i rätt kvot.

## Comment 23
Author: Raring

MinMat är nog en bra start. Det är klurigt att vara veg och LCHF samtidigt, men inte alls omöjligt.

De flesta familjer har ju 10-12 rätter som rullar och återkommer ganska ofta. Det gäller bara att hitta det som passar just ens egen familj.

Idésprutan fortsätter: sojafärs eller quornfärsbiffar fyllda med ost, LCHF-paj (det borde gå att hitta någon tråd här på KiF), ostchips (små plättar m riven ost i ugnen tills de fått färg), quornfiléer med tomatsås, grädde, ost i ugnen...

Dammit, nu blev jag ju hungrig.

## Comment 24
Author: greensis

Fylld aubergine (använd köttfärssås till familjen och soja/quornfärs till dig) med sås & rivenost&CF. Babyrödbetor i ugn med riven fetaost & färsk rosmarin på.

Fisk-alternativ: markill på burk. Mjukostylld rödspätta i mikro (tar 6 minuter)

## Comment 25
Author: dahlith

Det lät ju riktigt gott...

Men rödbetor anses väl inte som okej eller?

## Comment 26
Author: Johanna-Soderlund

Pistagenötter har bra proteinhalt, ca 20%.

## Comment 27
Author: Raring

dahlith

Allt är ok i lagom mängder. Lite rödbetor behöver inte vara fel, precis som tomaten du äter ibland inte är fel.  

Rödbeta (färsk) innehåller 45 kcal, 1,3 g protein, 0,1 g fett och 8,5 g kolhydrater. Att äta 100 g rödbetor behöver alltså inte vara botten inom LCHF, men en måltid med rödbetor behöver definitivt andra råvaror innehållandes mycket protein och fett för att balansera E% till en mer LCHF-nivå. Om du förstår vad jag menar...?

## Comment 28
Author: greensis

#26 Jag köper förkokta frysta rödbetsklyftor, ett paket är ca 2-300g. Smör i botten, lite salt, in i ugnen. Efter 10-15minuter täcker jag med smulad fetaost + ev rosmarin och kör den tills ytan har fått lite färg.

Det är ett tillbehör till annan mat - ett paket räcker till oss fem i familjen + två matlådor till mig, vilket ger ca 1/7 av 300g per portion=3,6g kolhydrater per måltid.

Vi letar efter god, semivegetarisk mat som dels ger dig lite mer protein just nu, Dahlith, och som är lite aptitretande och lätt att fixa. Gillar du inte rödbetor kan du hoppa över det.

## Comment 29
Author: dahlith

Jodå greensis, jag gillar rödbetor. Jag kanske har varit alldeles för strikt i mitt val av mat. Kanske till och med kan äta lite morötter då.

Jag är väldigt tacksam för att ni hjälper mig så mycket.

![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 30
Author: dahlith

Hej hopp!

Jag gjorde ugnsbakade rödbetor idag. Det var väldigt sött. Kan inte minnas att jag tyckt det förut. Tog en sojaburgare till det, men gillar inte smaken direkt så jag klarade bara att äta  upp hälften.

Lite champinjoner och spenat stekte jag ihop och sen rödkål med CF, majonnäs och gräddfil.

Åt ägg till frukost så det la jag inte in igen.

Räknade ihop på minmat och låg lika illa till på proteinintaget som igår. Tror att jag kan hyfsa till värdena lite bättre idag med hjälp av lite babybel och några kallrökta laxskivor

Har verkligen mått pest idag. Så yr och fumlig och funkar inte riktigt i tänket.

Det kan inte tänkas bero på att jag just börjat med d-vitamin och b75 och magnesium? Det borde väl ändå göra att jag känner mig bättre...

Önskar att jag skulle kunna förmå mig till att äta kött. Allt hade blivit så mycket enklare då.

Läste slut på Skaldemans bok idag och det är inte mycket han ger för vegetarisk kost. Nästintill livsfarligt.

Men jag vet inte hur jag ska göra för att bli köttätare igen. Den mentala biten fixar inte det. Jag ser alltså inte ett köttstycke som mat, jag ser det som det djur det en gång varit.

Innan jag började här så åt jag ju inte ens ägg. Min man har tetats med mig så många gånger och sagt "pip pip pip" när han har ätit ägg så det har gjort att jag sett kycklingen istället för ägget. Fisken jag äter då och då, kan jag också tvärvägra att äta ifall någon nämner något olämpligt.

Jag började äta lite, lite fisk när någon sa till mig att det var bevisat att fiskar inte hade något känselcentra och därför inte kunde känna smärta. Det har ju dock visat sig att det inte alls är så utan att de visst det känner smärta. Men när jag fick reda på det så hade jag ändå lärt mig att jag kan äta lite, lite fisk. (fast det ska helst inte smaka fisk).

På en mycket fin restaurang beställde jag en gång fisk och potatis till. In kommer då en hel fisk med huvudet kvar. Ögonen  kvar och allting. Det ansågs som fint förstod jag senare. Men denna oaptitliga syn gjorde att jag inte åt fisk på flera månader.

Nu kommer de allra flesta här tycka att jag är för känslig och petig. Japp, jag är sån, jag vet det. Min man är bondson och har verkligen försökt att omvända mig i över 20 års tid nu. Jag fixar inte det.

Speciellt nu efter att ha läst färdigt Skaldemans bok så känner jag ju att jag borde göra något åt det här med köttet.

Kanske det kommer...

Kramar till er som engagerar er.

## Comment 31
Author: Tilda-T

Det är nog inte så enkelt när den mentala blockeringen sitter där.

Du säger att du äter fisk ibland/lite kanske du skulle försöka öka det intaget, huvudsaken är ju att du får i dig proteiner.

## Comment 32
Author: Margareta

Det låter som att ost får blir ersättning när Du lessnar på ägg. Det finns ju så många olika ostar att ta till att man lessnar inte så lätt.

Känns det lättare att tänka kött om du börjar med "kamoflerat" kött som tex färdiga hamburgare så finns Tulips hamburgare som är helt ok. 98% kött tror jag de har. De är ju inte "köttstycken" på samma sätt som en kotlett.

Makrill på burk nämndes - men de är ju nästen hela - då skulle jag nog rekommendera krabbkött på burk (finstrimlat) eller tonfisk som också är strimlat.

Om Du väljer grönsaker med hög proteinhalt - så blir det ju lite bättre - sparris tex har mer protein än kolhydrater per 100g - inte så illa.

Livsmedel

Mgd

kcal

Prot

Fett

Kolh

Sparris grön el vit

100

23,30

3,10

0,20

2,20

## Comment 33
Author: felixifokus

Rödbetor är sött. Gott tips till: Mosa ner fetaost i creme fraiche, krydda med salt och vitlökspulver. Blir jättegott när de söta och salta smakerna gifter sig.

## Comment 34
Author: dahlith

Bra tips.

Det där med hamburgare borde ju vara rätt så lätt ifall någon annan gjorde maten till mig.

Jag skulle ju lätt kunna tro att hamburgaren var en sojahamburgare. Men att laga maten själv och veta att det är kött gör inte det lätt precis.

Ost har nog varit min räddning i hela mitt vuxna liv.

I somras gnällde min man på att jag inte åt upp all ost. Det blev en massa slattar över i kylen. Köper jag en ny ost är jag sugen att smaka. öppnar den och sen fortsätter jag äta den tills jag köper en ny, oftast alltså. Men när han gnällde så dant på mig så tänkte jag attt då skiter jag väl i att äta ost då.

Ett par månader senare får jag munsår utan dess like. Ingenting hjälper. Det var inte herpes och det var inte vanligt munsår. Började söka på nätet och hittade då något om att det kunde vara b12-brist.

Ringde VC och fick göra alla testerna som de hade. Jodå, jag hade ju grav brist på b12. Fick intensiva doser i början, nu är det bara en gång i månaden. Efter det förde jag in osten i min kost igen. Min man gnäller heller inte längre på lite ostslattar i kylen.

Jag tror att jag har lyckats hålla mig någorlunda i schack pga osten jag har ätit. Kommer aldrig att sluta äta ost igen. Det oavsett hur många djur där bor i den. ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

Tilda: Ja jag försöker att få in lite mer fisk i kosten. Men mannen är trött på fisk så det känns lite jobbigare då.

Margaretha: tack så hjärtligt för tipset om sparris. Tycker jättemycket om sparris men trodde att det var lite lyx att äta det.

Är faktiskt stolt ägare av ett eget sparrisstånd här i trädgården, men det är ju inte tid för sparrisen än här i sverige så jag får tåla mig lite med min egenodlade sparris.

Ska dock försöka att ha det lite oftare. Finns ju i affären.

felixfokus: tack! fetaost är gott och just sådan röra som du pratar om tycker jag är jättegod, fast jag brukar använda färsk vitlök istället. Men när det gäller rödbetorna så står jag nog över. Det var alldeles för sött tyckte jag. Det kändes inte alls nyttigt.

Har haft goda vänner hemma på besök idag och vi drack ett glas vin och ett glas whisky. Känner mig lite gladare nu.

## Comment 35
Author: clajo

Hoppas du får smak för mat snart - vegetarisk eller inte! Om det hjälper, så kan jag ju säga att ägg faktiskt inte är samma sak som kyckling! Frågan är om ägget ens är befruktat över huvud taget...

Och jag vill verkligen inte propsa på att du absolut måste börja äta kött (valet av kost är frivilligt), men kanske det hjälper att tänka att människan har dödat och ätit djur, så länge vi har haft förmågan? Skulle vi tänkt "stackars djur" skulle vi kanske inte funnits kvar som art idag. Eller det faktum att det finns väldigt många djur som dödar andra djur? Jag vet inte. Hoppas bara att du får i dig tillräcklig med näring - varifrån den än sen kommer!

Så länge du inte äter kött, bör du nog i alla fall se till att få tillskott på b12-vitamin. Den är väldigt viktig!

## Comment 36
Author: blodtopp

**#30** _"Det kan inte tänkas bero på att jag just börjat med d-vitamin och b75 och magnesium? Det borde väl ändå göra att jag känner mig bättre..."_

Jag tror inte det kan ha sån stor betydelse redan nu, inte på så några dagar. Jag kände skillnaden av d-vitaminet efter två veckor, magnesium brukar 'krampmänniskorna' känna sig hjälpta av inom en timme visserligen, men om man tar det av andra orsaker känns nog inte skillnaden direkt. Vad b75 gör har jag för tillfället ingen aning om ;o)  
  Har du börjat trappa ut din andra medicin än?  Om du har det så skulle jag tro att det är det som gör det. Om inte så kommer nästa 'teori' här nedanför:  

Eftersom du har ätit för lite och för dåligt med protein så pass länge nu -> den negativa reaktionen på det måste ju komma nångång. Och det kanske är nu din kropp börjar göra sig hörd på den punkten.  
  Hur länge är länge i det fallet? Med att inte ha ätit särskilt mycket alltså.

I övrigt känner jag precis så som clajo skriver här ovanför. Och jag hoppas _verkligen_ att du får ordning på det här!!! \*kramar om\*

## Comment 37
Author: andreas0

#30, Äggen man äter hade inte kunnat bli kycklingar, då dom inte är befruktade. Hade vi inte ätit dom så hade dom bara legat och ruttnat. Så det behöver du inte oroa dig för. Vad är B75?

## Comment 38
Author: dahlith

Tack clajo!

Jo, jag borde tänka så, men det är inte lätt ändå. vad det gäller b12 så är jag ju under sjukhusvård där och de ser till att jag får i mig tillräckligt. Dock är det lite konstigt att jag inte fått upp mina värden mer trots b12. Själv tror jag att det beror på att jag inte får i mig resten av b-vitaminerna. Det är därför som jag har börjat äta b75.

Blodtopp: Näää, jag har inte slutat med cipralexen ännu. Frågade min psykläkare om griffonia och han menade att det var så pass nytt på  marknaden att han varken kunde avfärda eller rekommendera den. Däremot rådde han mig till att börja äta rysk rot, rosenrot och ginseng.

Han var mycket intresserad av naturmedel men han ville helst att jag skulle ta beprövde medel.

Jag var inne på hälsokost och ville köpa griffonia. De hade inte det längre. Stressgard tror jag att hon sa att det hette. Det hade inte varit så många som köpte det så de hade inte tagit in det igen. Men de gav mig istället något som heter ZenBev. Det lät alldeles utmärkt. ända tills jag kom hem och läste på burken. det var massor av saker i som jag inte tror att man ska ha i sig.

Fast jag tillrede ett te med detta pulver ändå. Tog en klunk. Smakade bara sött. Så nu får det stå där. Tänker inte använda det. Tyvärr kostade det 319:-.

Din andra teori låter mer trolig faktiskt. Jag har inte ätit särskilt mycket på de sista 10-15 åren faktiskt. Men de sista 3 åren har det nog varit extremt lite.

Min kropp har varit på extrem sparlåga. Men när jag började med lchf så verkade den fatta att den åtminstone får fett. Alltså tappade jag kilon. Men för övrigt tror jag inte att kroppen mår så bra.  Minmat har ju visat mig att jag inte äter tillräckligt med någonting egentligen. Men med tips från er har jag börjat med lite tillskott så att jag inte ska kola vippen så där rätt av bara.

Och med lchf har jag ju dessutom börjat äta ägg, mer fisk och så lite kolhydrater som möjligt. Lite förbättring borde det ju bli då.

Det är bara så attans synd att jag ska få problem när jag börjar med detta. men det är nog som du säger blodtopp att det börjar någon gång. Tänker på tråden "kroppen reparerar sig".

Känner mig gladare och gladare för varje pepp jag får, så snälla fortsätt peppa mig.![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 39
Author: dahlith

#37 b75 är ett hälsokostpreparat som innehåller alla b-vitaminer som man behöver.

mmm. jag vet att äggen inte är befruktade, men när han sitter där och hånler med sitt pip pip pip så är det bara illamående jag får.

## Comment 40
Author: Tilda-T

Låter som att han skulle behöva befinna sig någon annanstans när du ska äta, det är inte mycke till hjälp du får där inte!

## Comment 41
Author: SvartKaffe

Ett förslag på röror som kanske kan vara till omväxling:

Blanda/mosa tonfisk på burk (i vatten) med majonäs. Hacka röd lök, ev nån liten klyfta vitlök och blanda i. Smaka av med citron, salt och peppar. Den här röran går bra till mycket, är lätt att göra och ha stående i kylen. Själv har jag den tex till acocado eller som fyllning i "salladsdolmar", dvs fyller ett salladsblad och rullar ihop ungefär som en kåldolme. God också som pålägg på ett finn crisp om du tillåter dig det.

En annan röra jag gillar är laxröra. Rökt lax strimlas och blandas med kokta ägg som jag kört på både korsen och tvärsen i äggskivaren. Majonäs i som håller ihop det hela, kanske smaksätta med dill eller nån annan krydda du gillar. Går också att ha i kylen några dagar och jag använder den ungefär som tonfiskröran.

Tycker man smaken av majonäs dominerar för mycket så kan man blanda majonäs och creme fraiche eller gräddfil tills det blir lagomt för de personliga smaklökarna. Just röror tycker jag själv är skönt att ha i kylen de dagar jag inte gitter laga nån ordentlig mat. Vill jag ha varm mat så funkar rörorna bra som fyllning i tex omelett också.

## Comment 42
Author: greensis

Lider med dig, Dahlith, i din oförmåga att äta fd levande varelser. Min bror var likadan hela uppväxten. Vi skämtade om att han inte åt likdelar. Däremot åt han gladeligen korv, hambrugare, köttfärs och ägg. Kycling med ben i var bara att glömma. Så länge det inte såg ut som om det suttit på ett djur gick det bra.

#38 Utifrån det du själv berättar om hur lite du har ätit de sista decennierna (?! - åter riktigt ruskigt när man formulerar det så) är det inte så konstigt om du dragit på dig brist på både det ena och det andra. Lite och begränsat, allt nog lite läbbigt i mina (matglada & köttätande) ögon. Har haft polare som varit semi-vegan som var extremt noga med böner, nötter och att blanda olika näringsämnen, men de åt ju stadiga portioner också. Hur är det med buljong? Får du i  dig det, även om det bara är en matsked eller två? (Hönsmamma, jag vet, säg åt mig så slutar jag![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif))

## Comment 43
Author: dahlith

greensis: Menar du att jag skulle välja köttbuljong istället för grönsaksbuljong? Skulle där vara proteiner i det?

För i en sås hade nog inte det spelat så stor roll, tror jag. Kanske det smakar för mycket, men jag skulle kunna testa det om det gör någon nytta för mig.

Jag har ju alltid varit dålig på mat till mig själv. Oftast har det bara blivit så att jag ätit det familjen ätit men uteslutet köttet. gör sällan något extra till mig. Nu för tiden finns det ju sojaprodukter och quorn i frysdisken vilket gör det hela mycket enklare. Men särskilt gott är det inte.

När jag började så fanns det ju inte mycket av den varan. Då var man glad ifall man hittade en konservburk med nutanakorvar.

Jag antar att det är galnakosjukan som gjorde att veggisar fick mer att äta. Efterfrågan blev större då.

Bönor och linser är inget jag har ätit heller, trots att jag vet att det borde ingått i mina måltider.

Lite roligt kan jag tycka är att på den lilla väg vi bor på, där finns det ca 8 hushåll. Varav 4 stycken som är vegetarianer. Vi umgås flitigt och det är alltid lika spännande att se vad man får för mat hemma hos andra vegetarianer. Har ju nu fått lära mig en hel del röror från ena hushållet och däribland med bönor också. och det kan faktiskt smaka helt okej.

Idag vaknada jag faktiskt och var hungrig. Händer mycket sällan. Ändå åt jag babybel ostar innan jag la mig i gårkväll.

Fast än har jag inte ätit något. Blev mätt på vattnet som jag sköljer ner min medicin med. Sen en kopp kaffe på det.

Men jag undras tro om jag inte skulle ta och göra den röran som du tipsar om "svart kaffe". Ser gott ut! Tack för tipset!

## Comment 44
Author: blodtopp

Du har sagt att du dricker vatten för att du tycker det är gott. Men kan det också vara så att du dricker mycket för att du inte vill äta och på så sätt döljer hungern? Att du blev hungrig idag för att du ätit ost igår är helt normalt, för din kropp skriker efter mat vid det här laget, men du dränker bokstavligen talat de känslorna med vattnet du dricker.

Du tror inte att du skulle kunna äta mer/bli hungrigare om du försöker äta lite och ofta? (Med tanke på att du var hungrig idag av osten) Om du blir hungrig kanske får lättare att äta? När jag kommer in i mina perioder av ingen aptit alls, så vet jag att jag måste tvinga i mig nåt bara för att få tillbaka både hungern och aptiten. Men jag äter bara sånt jag verkligen tycker om då, det är inget kul att tvinga i sig nåt man inte gillar vid såna tillfällen.  
  Hur mycket vatten sväljer du ner medicinen med? Och ska du ta den på fastande mage? När du tar d-vitaminet så är det mycket bättre att ta det med nåt att äta till, då d-vitamin är fettlösligt.  
  Kan du inte prova att ta tabletterna med mindre vatten och sen äta nåt litet efteråt istället för att dricka dig mätt på vatten.

Och nu ställer jag en fråga som _jag inte behöver ha svar_ på, utan jag ställer den för att _du kanske behöver ha svar på den_. Nu bortser jag från varför du inte vill äta kött, för det har du förklarat. Men min fråga är: Har du råkat ut för nåt tidigare som gör att du inte vill äta mat alls? Har det med nåt underliggande att göra?  
  **Ingen utom Du själv behöver veta svaret på detta!!!**

Så, när jag avklarat de djupa delarna kommer jag med några röror-tips jag också =)

Räkröra med ägg: Blanda creme fraiche med majonnäs i valfri mängd av båda. Finhacka valfri lök och blanda i. Krydda med dill, gräslök och persilja, salt och svartpeppar om du vill. Låt stå och dra till sig en stund. Koka ägg och finhacka och tina räkor om de är frysta. Blanda i röran och ät och NJUT! Godast är den med tomat och sallad till. Och tomater tycker jag du ska/kan äta utan dåligt samvete, för tomater är bra för tryptofanhalten i kroppen.  
  Och förresten. Det pulver du köpte verkar ju bra, förutom just det du klagade på. Det var ju mängder med socker och stärkelse i det! ![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif) Jag tycker du ska gå tillbaka och reklamera det faktiskt. Griffonia kan du beställa från nätet, så även Stressgard. Googla lite så hittar du direkt.

Och så tycker jag din karl kan gå och dra nåt gammalt över sig. Visst, han menar nog inget illa med sina 'pip pip' egentligen. MEN! Han borde väl vid det här laget veta att du har svårt nog att äta ändå, utan hans pikar, och då borde han _verkligen_ hjälpa dig istället för att hålla på så där. Bryr han sig inte om din hälsa??? Näe, klappa till honom nästa gång så han fattar ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif) ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 45
Author: andreas0

#43, Hemmagjord köttbuljong är det massor av proteiner i. Det är det som gör den till buljong. Den man kan köpa i affären är dock mest salt, kryddor och kemikalier, inga  större mängder proteiner där.

## Comment 46
Author: greensis

Vart tog mitt inlägg vägen??? #43 Jag menade att se om det blev någon matsked sky/spad/buljong över när du gör köttmat till resten av familjen. Skillnaden mellan proteinhalten i köpe-grönsaksbuljong och köpe-köttbuljong är hårfin.

## Comment 47
Author: [Borttaget]

De olika rörorna som beskrivs här skulle jag rekommendera och att du gör mera rätter på Quorn, inte bara till dig utan till hela familjen.Det verkar jättejobbigt att laga mat på 3 olika sätt. Du äter ju uppenbarligen alldeles för litet sedan flera år. Tror inte att en proteindrink dagligen skulle göra dig skada. När du hittat ett bra sätt att äta och åtefått naturliga hunger så kan du ju sluta.

Du skriver att dina värden i nte förbättrats trots att du nu fått B12. Det skulle kunna bero på en bristande förmåga att ta upp vitaminet. Då behövs i stället injektioner av B12.(inte helt ovanligt) Prata med din läkare om det! Yrsel och svaghet och fumlighet kan bero på brist.

## Comment 48
Author: dahlith

Hej på er och tack för ert intresse!

Blodtopp: Tack snälla du för engagemang och mycket vettiga tips! Förmodligen är det nog som du säger att jag tar vattnet för att glömma äta. Men jag känner mig faktiskt jättetörstig.

D-vitamin, B75 och magnesium tar jag när jag äter mat.

Till morgonrutinen tar jag inderal, cipralex och pulmicort. Det går ca 4 dl på morgonen.

Intressant fråga du ställde mig. Kan dock inte komma på något.

Ja, det var skit att det var så mycket socker i zenbev. Kostade 319:- också. Ska definitivt nämna det för tjejerna på hälsokost.

När det gäller min man så håller han ju inte på med pip pip pip nu. Det var kanske under våra första 10 år som han gjorde det. Men det blev rotat i mitt huvud. Han försöker faktiskt stötta mig lite nu. Han äter ju till och med lchf.

Greensis: jag har faktiskt börjat att använda stekskyn till såsen. STort steg för mig. Kan till och med steka en sojakorv i samma som köttet ligger i.

Dr. Anna: Vad skönt att höra en riktig läkare tala om för mig hur jag ska äta. Quorn ska jag se till att äta mer av. Proteindrinkar vet jag inte mycket om. Är det sojaprotein eller är det något annat man ska ta?

Mina b12 är ju injektioner. Tror att jag fick 10 sprutor de första 1,5 månaderna. Numera en gång i månaden. Behepan heter det. Blev testad för gluten också men det fanns inga sådan problem som förstörde upptaget. Så det är väl bara att vara envis.

Själv tänkte jag att det kanske är för att jag inte får i mig resten av b-vitaminerna som gör att det hämmas. Därför har jag börjat med B75.

Härligt väder idag. Solen skiner i skåne men det är minus 10 grader. Lite väl kallt. Ska ändå ta mig en promenad.

Ha det gott!

Ja, just jag. Glömde säga att jag igår fick världens dunderförkylning. Sonen var förkyld för 2 dagar sen så jag antar att jag tog emot hans basselusker.

Har efter att kollat in diverse trådar här kommit på att jag ska testa ingefärsthé. Vilken tur att jag hade färsk ingefära hemma. ;)

## Comment 49
Author: dahlith

Ingefäran verkar funka på förkylningen. Man liksom svettas ut den.

Någon hade skrivit att man max skulle dricka 0,5 dl av brygden men det kan väl inte vara farligt med ingefära och vatten???

Har inte fått i mig någon mat ännu. Men ska testa med blodtopps räkröra. Tror jag... fast ägg och räkor..

## Comment 50
Author: blodtopp

Skulle vara kul att höra om du vågade dig på röran =)

Tänkte på proteindrinkar. Du äter mjölkprodukter har jag för mig? CF i alla fall, och gräddfil. Och ost =)  

Det proteinpulver jag skulle rekommendera heter Whey-100, Det är i grunden vassleprotein, alltså ett protein som blir över vid osttillverkning.  
  Skillnaden på Whey-100 och Nutrilett är att Nutriletten innehåller kolhydrater och 12 gr protein per påse/portion. Whey innehåller inga kolhydrater alls och har 25 gram protein/portion. Skulle du blanda pulvret med mjölk blir det lite mer.

Pulver är väl egentligen inget bra alternativ, mat är bättre. **MEN!** Eftersom du har så pass svårt att lyckas få i dig det du behöver så tror jag personligen att pulver ändå kan vara till hjälp. Det har ju gått så pass långt nu att du verkar börja märka av brister i kroppen, och om du klarar av att dricka proteindrycker då så är det nog rätt bra.

Här brukar vi köpa proteinpulver från: [Gymgrossisten](http://www.gymgrossisten.com/cgi-bin/ibutik/AIR_ibutik.fcgi?Avd=1 "http://www.gymgrossisten.com/cgi-bin/ibutik/AIR_ibutik.fcgi?Avd=1"). Bra priser och ofta bra erbjudanden. Och så har de bra service. Härifrån köper vi våra omega-3-kapslar också. De har det bästa priset på den kvaliteten vi vill ha. [Här är en direktlänk](http://www.gymgrossisten.com/cgi-bin/ibutik/AIR_ibutik.fcgi?funk=visa_artikel&artnr=575r&artgrp=2&Avd=1&visa=37-71&Sort=Beskr&Visn=Std2 "http://www.gymgrossisten.com/cgi-bin/ibutik/AIR_ibutik.fcgi?funk=visa_artikel&artnr=575r&artgrp=2&Avd=1&visa=37-71&Sort=Beskr&Visn=Std2") till Whey-pulvret jag menar. Det finns flera olika med liknande namn (som säkert också är lika bra iofs) men det här är det vi har hemma.

## Comment 51
Author: blodtopp

Förresten. Ett litet tillägg.

På direktlänken till whey har du ju även innehållsförsteckningen. Inte särskilt lång precis ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)  
  [Kolla här](http://www.nutrilett.nu/sw3067.asp "http://www.nutrilett.nu/sw3067.asp") så har du innehållsförteckningen på Nutrilett. Skulle inte jag vilja dra i mig frivilligt i alla fall... ![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif)

## Comment 52
Author: dahlith

Så mycket nyttigt du kommer med. Tack!

Jodå, jag gjorde din röra. Den var helt okej. Fast jag blandade ned lite gröna ärtor också. Ville inte känna bara räkor och ägg i konsistensen.

Kommer från stan nu och jag hittade ett proteinpulver som heter Sportsmax glutamine. 100% L-glutamine. Lika mycket protein per gram som Whey-pulvret. Men i denna är det 0g fett och 0g kolhydrat. Står ingenting om aspartam eller annat sötningsmedel.

Köpte en påse askorbinsyra också. Någon tipsade ju om det och jag tänkte eftersom jag blivit förkyld också så kan det ju inte skada.

Förresten så proteinpulvret jag köpte smakar ju ingenting eller bara just pulver. Antar att det du rekommenderar är godare, med smak.

## Comment 53
Author: blodtopp

Jag har faktiskt inte smakat på nåt utan smak (och det är de med smak som har sötningsmedel i sig, inget sånt i den naturella) så jag har ingen aning om hur det smakar.

Kul att du gillade röran. Och mitt recept är ju bara en 'grund'. Det går ju egentligen att ha i vad som helst i en sån här röra som har CF och majonnäs som grund. Själv avskyr jag ärtor över allt annat i grönsaksväg, så det skulle jag inte ens tänka tanken på att ha i \*S\* Men om det fick dig att äta röran så är det perfekt!!!  
Jag hoppas verkligen att du fixar det här framöver, så att du får må bra. Du är värd att få må bra!

Du får gärna säga vad du tyckte om pulvret sen. Det vi har hemma är mintchoklad och vanilj blandat (av oss - vaniljen är lite unken i sig själv nämligen).  
  Nu skulle jag nog tycka den var fruktansvärt söt, men i somras när jag åt så här första gången var det väldigt skönt att ha det att ta till. Nu äter jag bättre än sist, inbillar jag mig i alla fall. Jag har inte skrivit in en enda gång i MinMat än. Det brukar börja så bra vid frukost att skriva upp vad, men sen upptäcker jag att jag har ätit upp lunchen utan att ha haft en tanke på att jag skulle väga det först... ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 54
Author: dahlith

Har mått lite bättre de sista dagarna. Men då har jag ju också ätit alla möjliga tillskott.

Proteinpulvret har jag tagit 15g av per dag.

Nu märker jag att jag inte går ner i vikt längre. Tvärtom har jag gått upp 1,5 kg. Är det möjligen så att proteinpulvret gör mig tjock igen?

Funderar allvarligt på att sluta med det.

## Comment 55
Author: blodtopp

Tjock tror jag knappast du kommer bli, men tänk på att du har svält ut kroppen så länge! Klart som tusan att den suger åt sig, och för den delen tror jag att det är musklerna som suger åt sig proteinet då de är uppbyggda av protein.  
  Du kommer bygga muskler istället, och fettvikt blir det **inte** så fort. Snarare är det vätska du bundit nu när du börjat med pulvret.

Krass fråga: Vill du hellre må dåligt och ha allvarliga brister i kroppen än att gå upp lite i vikt och må bra/bli frisk?

## Comment 56
Author: Johanna-Soderlund

Whey tycker jag är ett mycket dåligt val, vassleprotein ger hög insulininsöndring - det kan nog vara bra efter träning men annars är det inte så nyttigt. Det skulle mycket väl kunna leda till viktuppgång.

## Comment 57
Author: blodtopp

Vad skulle du rekommendera istället?

## Comment 58
Author: Anna82

Jag har holistic proteinpulver och jag är nöjd med det.

## Comment 59
Author: dahlith

Tack snälla ni!

Jag tänkte själv att det kanske är som det blir muskler istället, eller som du säger blodtopp, vätska. Men hur länge ska jag våga äta det om jag fortsätter att gå upp i vikt...

Men jag tror att du har rätt blodtopp... Bara så skönt att få bekräftelse från någon.

Nu är det ju inte vasslepulver jag har (tror jag iaf)

Mitt heter Sportsmax glutamine. 100% L-glutamine.

Står inget om vassle alls där. 0g fett och 0g kolhydrat

## Comment 60
Author: Johanna-Soderlund

#57:  
Äggproteinpulver borde vara bättre än mjölkpulver, fast jag har hört att  kolesterolet lätt härsknar i proteinpulver - så jag vet inte.

Jag känner mest till problematiken - inte om det finns någon som är hyfsat bra.

dahlith: Så mitt råd får bli att äta mer äggvita - det slinker lätt ner. Äggulorna kan du göra bearnaissås av någon annan gång.

## Comment 61
Author: blodtopp

Fast rå äggvita är inte bra. Kommer inte ihåg vad det var som var dåligt med det, men det var nåt den gjorde så att nåt annat inte kunde tas upp i kroppen. I såna fall bör du nog blanda i äggvitan i nåt som värms upp (typ äggmjölken) om du ska äta såna.  
  Det finns nån tråd här på forumet som tar upp det där med att man ska passa sig för rå äggvita, tror det är i Äggmjölkstråden nånstans faktiskt.  

När kroppen är i svält så behåller den gärna fettet men börjar äta på musklerna istället (jämför vanlig bantning). Och eftersom du nu har svultit ut kroppen på protein så pass länge så har nog musklerna tagit rätt mycket stryk av det. Därför tror jag att den största eventuella viktuppgången kommer bli av att du bygger upp musklerna igen.  
  Har du använt måttbandet nånting? Jag tycker i såna fall att du ska slänga ut vågen och istället börja mäta dig. Om du går upp i vikt för att musklerna blir större, då kommer dina mått inte att öka. Och i såna fall är vägen fruktansvärt missvisande. Strunta i vad du väger och känn istället efter Hur Du Mår!!!  

Jag kan tänka mig att du kommer må mycket bättre rent psykiskt också om du ökar på proteinet, särskilt nu när du även äter D-vitamin. B12-brist kan förresten också ge depressionsbesvär, så jag förstår verkligen om du har haft det jobbigt de senaste åren med alla möjliga brister. Det är först nu som bristerna börjar visa sig fysiskt.  

Så. Fortsätt med proteintillskott och d-vitaminet och SLÄNG UT VÅGEN!!! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Förresten så står det så [här](http://www.kosttillskott.org/l-glutamin.php "http://www.kosttillskott.org/l-glutamin.php") om L-glutamin på nätet. Och [här](http://www.gymgrossisten.com/cgi-bin/ibutik/AIR_ibutik.fcgi?funk=visa_artikel&artnr=7360r "http://www.gymgrossisten.com/cgi-bin/ibutik/AIR_ibutik.fcgi?funk=visa_artikel&artnr=7360r"). Och på andra länken står det om vattenbindande vid tillskott av pulvret.

## Comment 62
Author: dahlith

Det lät ju jättebra på dom länkarna blodtopp. Fast jag läste på wikipedia och där lät det inte lika bra. [http://sv.wikipedia.org/wiki/Glutamin](http://sv.wikipedia.org/wiki/Glutamin "http://sv.wikipedia.org/wiki/Glutamin")

Jag har väl inte brytt mig så där jättemycket om vågen, men visst blir man glad när man går nedåt hela tiden. Det gör ju att man vill fortsätta att väga sig också. Har ju läst det där massor med gånger med måttbandet... ja, jag vet ju att det är bara det som räknas. Ska gömma undan vågen ett tag nu så får jag kolla måtten istället.

Det där med äggvita hade jag aldrig fixat ändå. Men kommer det bara tillbaks ekologiska ägg till affären (har varit slut i flera dagar nu i påsk) så kommer jag att testa äggdrinken.![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

När man kom i kontakt med alla er här inne som kan så mycket om näring och kropp så är det precis som om allt klickar som ett pussel. Det ena ger det andra ger det tredje. Mina sista 10- 20 år förstår jag lite bättre. Tänk att så mycket kan bero på maten. Eller iaf bidra till... hmmm..

## Comment 63
Author: dahlith

Jag satte ihop alla mina kosttillskott på minmat. Alltså bara tabletter ingen mat.

Så här blev resultatet:

Energi kcal:

0,00

 

Energi kJ:

4,50

 

Proteiner:

22,00

 

Fiber:

0,00

 

Kolhydrater:

0,20

 

Vatten:

0,00

 

Alkohol:

0,00

 

 

 

Fetter:

 

Fett:

0,00

 

Kolesterol:

0,00

 

E-mättade:

0,00

 

Mättade:

0,00

 

F-mättade:

0,00

 

 

 

Vitaminer:

 

A:

800,00

 

B1:

76,40

 

B2:

83,60

 

B3:

78,00

 

B6:

84,00

 

B9:

950,00

 

B12:

76,00

 

C:

60,00

 

D:

25,00

 

E:

10,00

Mineraler:

 

Fosfor:

0,00

 

Järn:

10,00

 

Kalcium:

100,00

 

Kalium:

0,00

 

Magnesium:

750,00

 

Natrium:

0,00

 

Selen:

50,00

 

Zink:

15,00

![](http://www.minmat.net/pie.php?s1=1&s2=88&s3=0&s4=0&ix=150)

1Gram b75  
1Gram d-vitamin  
15Gram Glutamine  
1Gram magnesium  
1Gram stressgard  
1Gram gerimax  

 Blir lite rädd att det är för mycket b-vitaminer.

Vad tror ni?

## Comment 64
Author: helenahonk

Sojabönor innehåller inte så mycket kolisar,kanske ngt för dig.

## Comment 65
Author: blodtopp

B-vitamin är vattenlösliga, så de borde bete sig på samma sätt som c-vitamin gör. Det kroppen inte vill ha kissar man ut.

Du får gärna säga hur det går med stressgarden sen, om du känner att den gör nån skillnad =)

## Comment 66
Author: andreas0

#65, c vitamin är väl också vattenlösligt. Det är A, D och E som är fettlösliga.

## Comment 67
Author: Pasi

#66 ....och K-vitamin.

## Comment 68
Author: blodtopp

#66 Ja, skrev jag inte det? Näe, inte uttryckligen, men jag tyckte det framgick att c-vitamin är vattenlösligt.

## Comment 69
Author: dahlith

Okej, så jag ka ta både B75 och stressgard då tyder jag det som.

Finns inte risk att överdosera eftersom det kommer ut med kisseriet.

Fast jag har läst att man inte ska överdosera så att man kommer upp i över 800 i folsyra. [länk](http://www.niomanader.se/content.asp?id=215 "http://www.niomanader.se/content.asp?id=215"). Det gör ju jag här.

Det är ju mest b-vitaminerna som jag oroar mig för.

## Comment 70
Author: blodtopp

Och läser man [här](http://www.halsosidorna.se/B9Folsyra.htm "http://www.halsosidorna.se/B9Folsyra.htm") så är rekommendationen mellan 400-1200 microgram/dag ;o)

## Comment 71
Author: dahlith

Ja, jag ser det. Hmm... varför är ingen ense om detta. Suck..

Fast jag går ju och kollar mina värden varannan månad så det lär ju visa sig ifall det är för mycket.

Jag kör så här och så får vi se.

Tack än en gång blodtopp!

Ska förresten bli spännande att se ifall stressgarden gör någon nytta.

## Comment 72
Author: andreas0

#68, det gjorde du visst, jag som läste ditt inlägg fel. ![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)

## Comment 73
Author: blodtopp

#72 sånt som händer =)

Hur går det för dig dahlith?!?!  Jag är ju nyfiken jö![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 74
Author: clajo

Ja, jag är också nyfiken! Får du i dig nån mat? Har du hittat nåt som stimulerar aptiten?

Kom på att när jag jobbade på ålderdomshem, gav vi ett aptitstimulerande medel till en av våra boende.

Det heter [Malvitona](http://www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel_produkt.jsp?NplID=19660623000023&DocTypeID=7&UserTypeID=2 "http://www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel_produkt.jsp?NplID=19660623000023&DocTypeID=7&UserTypeID=2") och innehåller tydligen alkohol... Det luktade gott i alla fall och våran farbror fick en liten hutt innan varje måltid. Läs om det och se om det kunde vara något för dig! (Har själv inte läst så mycket om det...)

## Comment 75
Author: dahlith

Oh.. vad snälla ni är som bryr er!

Tja, jag äter väl inte så himla mycket bättre ännu.

Äggen kan jag inte äta alls nu efter att ha varit inne på Fettbomma och sett lite äckliga bilder. Tvi!

Det är nog mest ost jag äter. och sen blir det en okej middag på kvällen.

Jag hade köpt en massa vitaminer och kosttillskott innan och jag kämpade med att få i mig dom. Det var B75, D-pearls, Magnesium, och sen Gerimax (mulitvitamin med gingseng).

Det tog mig ca 1 timme och 8 dl vatten att försöka skölja ner dessa tabletter. VArför ska de göras så stora??? Jag klarar inte av att svälja sådana här stora tabletter. Får någon form av panik när de ska sväljas.

Blev så trött på det så jag åkte in till hälsokost igen och ville ha något som var flytande.

Så jag köpte då Mivitotal Plus, och ChiSan (för mitt psyke) och Ledins Omega3. Mina D-Pearls fortsatte jag med för de går att svälja någotsånär lätt.

Köpte också på mig en burk Whey som du rekommenderade Blodtopp. Smakar mycket mysko och inget jag gärna tar.

L-glutaminen tar jag dock.

Skrev en fråga i proteintråden också...

Jag har också börjat med att äta lite ost innan jag lägger mig. Detta gör att jag känner mig lite hungrig när jag vaknar på morgonen.

Sen jag bytte mina vitaminer till flytande så känns det faktiskt lite bättre. Kan ju hända att det var så att kroppen inte pallade att få tabletterna tuggade ner i magen. Det är ju långtidsverkande och ska lösas upp sakta i magen. Men jag som inte fixade att svälja dom brukade ge upp och tugga i mig dom istället. kan ju vara så att det är det som gjort att jag blev så yr och hade svårt med balansen. Eller är det L-glutaminen kanske eftersom jag får lite mer protein i mig?

Nåja, jag mår en hel del bättre iaf.

Cipralexen är jag nere på 1/4 tablett ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif) och det har gått jättebra! Har till och med gått igenom pms och mens utan några som helst känslostormar. Jag är nog gladare än på bra länge.

Clajo: jag kollade in malvitona men den verkar vara ungefär som Mivitotal så jag håller mig nog till den. Men tack för tipset! ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Tack än en gång för att ni är så omtänksamma!

## Comment 76
Author: greensis

Vad skönt att du känner dig lite bättre. Vi är här om du behöver oss

## Comment 77
Author: Torparmor

#57 + 61

Skulle inte rekommendera rå äggvita till någon och speciellt inte till någon med B-vitaminbrist. Har fått besked av veterinär att **absolut inte ge rå äggvita** till katter och hundar därför att **den tar upp B-vitaminerna**. Rå äggula är däremot bra för att deras päls skall må bra och bli blank och fin. Borde inte vara någon skillnad mellan katters B-vitamin och vår

## Comment 78
Author: Johanna-Soderlund

Förtydligande, jag menade inte rå äggvita.

## Comment 79
Author: blodtopp

Skönt att du mår bättre nu, dahlith! Vad gäller maten så är det nog nåt som ger sig så småningom. Nu är du i alla fall medveten om vari problemet ligger, och bara det gör ju saken lättare.

Mjo, Whey kan vara lite speciell i smaken. Vet inte om du tog nån med smak, men vaniljen smakar unket i alla fall... ![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif) Jag brukar blanda i så kall mjölk som möjligt och sen försöka svepa det. Tack och lov har jag inte behövt ta nån proteindrink än den här gången. Men det är bra att du tar glutaminet i alla fall. Det hjälper ju det också!  
  Skulle inte förvåna mig om du blev yr av att du tuggade på depottabletterna. Det blir kanske för stor dos på en gång. Men jag ska ärligt talat säga att jag inte vet vad som kan hända om man tuggar såna. Det står ju inte på burkarna till depottabletter vad som händer när man tuggar, bara att man inte ska det.  
   
Och det är ju super att du kunnat minska ner så mycket på cipralexen \*gör vågen för dig\* !!! Va skönt att äntligen kunna kanske slippa dem helt ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)  
  

**#77** Jag skrev ju det, att man **_inte_** ska äta rå äggvita. Men jag kom inte ihåg varför ;o)

**#78** Näe, det gjorde du nog inte. Men när du skrev att äggvita slinker ner lätt, så var det rå äggvita jag såg framför mig ;o) Men tillagad äggvita slinker ju faktiskt ner rätt lätt också =)

## Comment 80
Author: Wildrat

Avidinet i äggvitan binder B-vitaminet Biotin men det förstörs vid upphettning.

## Comment 81
Author: dahlith

precis som du blodtopp så trodde jag att jag skulle äta rå äggvita... och bara tanken på rått ägg blir blä för mig. Numera vill jag inte ens äta kokt, stekt eller ägg överhuvudtaget.

Mår fortfarande dåligt när jag tänker på ägg och ser bilderna från

fetbobba framför mig.

Visserligen är ju kokt äggvita lite aptitligare men det är inte för mig just nu. Kan nog äta ägg igen så småningom men just nu känns det omöjligt.

Tack wildrat för förklaringen till varför rå äggvita inte var bra!

Och än en gång... Tack blodtopp för att du alltid peppar mig när jag behöver det som mest! ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

För övrigt kan jag tillägga att whey var med smaken choklad. Jag hade ju lärt mig av dig att vaniljen inte alls var god.![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

Men vad det gäller proteinet är jag fortfarande helt virrig. Ska jag ta vassle/kassein/glutamine eller inget av det. Eller kombination... ?

jag antar att jag ska ta ett varierat intag av de olika proteinerna men är ändå osäker.

Tänk ifall jag kommer upp i för mycket protein... då blir det ju insulin av de proteinerna och istället går jag upp i vikt...

Vilket jag absolut inte behöver.

Just proteintillskottet känns lite onödigt på något vis. Känns mer som om det är något styrketränare äter. Men nu är det ju så att mitt dagsintag av protein bara hamnar på ca 35-40 g per dag och det kan ju inte var lämpligt...

Så jag försöker kämpa i mig de här proteintillbehören.

Men jag har en tanke... Jag kan ju äta mycket ost... älskar det!

hur mycket ost ska jag äta för att ersätta vassleproteinet?

eller det går kanske inte?

måste jag ta kasseinprotein också?

ska jag kasta L-glutamine?

Jag blev ju konstaterad att jag hade grav b12-brist för några månader sen.

Nu är det så att jag har en läkartid angående det snart.

Satt och försökte skriva ner frågor i form av stödord.

Detta blev mina ord:

synen (otroligt flimmer när jag tittar mot ljus, synfältsundersökning gjord och jag var inte ok på höger öga(ska göra nytt test nästa vecka))

balansen ?

yrseln?

dålig aptit?

håravfall?

naglarna (raserat totalt från att alltid vara i toppskick)

Äta mat ger toalettbesök genast

toalettbesöket är oftast med blodig avföring. Blodet ofta i droppande form (utan krystning)

dåligt humör/svängningar

deppression

social fobi/panikångest

Har inte satt mig ned och skrivit ned mina olika symptom innan men det blev lite av en aha-upplevelse för mig när jag hade lagt ihop allt.

Jag har b12-brist och det kan leda till perniciös anemi.

Det kan ta upp till ett år att komma till bukt med om man ens någonsin gör det... jag undrar om det inte har gått så långt så att det är just perniciös anemi jag har...![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

Min vegetariska och ensidiga kost lär ju inte ha gjort det bättre för mig iaf...

Nu häromleden så fick jag ju blindtarmsinflammation och innan det blev konstaterat så berättade jag ju om att jag jämt blödde ur tarmen. Just den dagen var det ännnu värre än vanligt. Kom ingen avföring alls, bara blod.

Läkaren sa bara att har du haft det så i 10 år så är det inget som är farligt iaf. Ingen som undrade varför det var så... hmmm...

men nu efter mina stödord så undrar jag ifall det ändå inte är så att jag lider fullständigt efter min b12-brist.

Får ju numera sprutor med b12 så jag hoppas att det kommer att bli bättre så småningom.

Men proteinet känner jag inte att jag har någon koll över.

Har läst att det kan ta upp till ett år innan man har kontroll över att man får i sig tillräckligt (om man nu lidit brist på det innan).

Behöver så mycket råd jag kan få om detta.

Och du blodtopp... och alla andra också förresten... D-vitamin är nog verkligen att rekommendera.

Jag tror att det är de tabletterna som fått mig att minska cipralexen.

(min psykläkare rekommenderade mig ryskrot och rosenrot, eventuellt ginseng) jag dricker istället chinsan för det han rekommenderade. (kan inte svälja tabletter och har inte hittat annat alternativ)

Har lagt till  omega3 i flytande form också (ledins) och jag har faktiskt mått mycket bättre på detta. Men jag kan ju inte avgöra om det är d-vitamin eller chinsan som gjort detta för mig.

Min känsla är att jag kan skippa cipralexen helt men jag vågar inte för jag är rädd för bakslag då, så jag väljer att trappa ned dom långsamt.

Oj, oj.... nu har jag skrivit så långt så ingen orkar läsa allt jag skrivit.

Men i vilket fall vill jag tacka er som orkat läsa så här långt ned och jag hoppas att ni kan ge mig lite råd.

Kram på er!

## Comment 82
Author: greensis

Oj, oj, Dahlith, det var en tuff situation du är i.  
B12, omega3 och d-vitamin låter som det är akut nödvändigt.  
Vad gäller proteintillskottet... det är kanske inte en optimal kombination, men med tanke på att du är vegetarian och får i dig på tok för lite protein tycker jag du ska fortsätta.

Googla lite på **kwashiorkor** - det är den bristsjukdomen man får om man inte äter protein, men fortfarande får i sig kalorier från kolhydrater (och kanske lite fett). Jag kollade i Per's tjocka bok _Pathology_ som han har sedan studietiden och flera av dina symptom dyker upp. Bland annat svullen buk och ödem (fejkad fetma), anemi, tillbakabildad tarm med diarréer och ev blödningar, förtvinade muskler... Jag menar inte att du har det så illa/fullt ut, men långvarig proteinbrist ger en hel del av de symptom du berättar för oss. **Jag tycker du ska fortsätta med proteintillskottet tills en doktor har fått titta på dig noga.**

Det du skriver gör mig väldigt orolig.![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif) Ta hand om dig!

## Comment 83
Author: clajo

Bra att du skall till läkare för b12-bristen. Hoppas att du berättar ordentligt om din bristande matlust och **alla** dina symptom!!

Det är bra att du tar vitamintillskott, men i längden kan det inte ersätta riktig mat och det måste du ta upp med din läkare! Det måste finnas hjälp till dig; en kombination av näringskontroll och kanske också tid hos kurator/psykolog. Det kanske kan hjälpa dig att ändra ditt tänkande kring mat och ge dig en annan utgångspunkt.

Jag håller tummarna för dig!

## Comment 84
Author: blodtopp

Jag tycker verkligen att du ska fortsätta med proteintillskotten, hur läbbiga de än må vara. Strunta fullkomligt i insulinpåslag och eventuell viktuppgång, för du har verkligen kört ner din kropp i botten \*nu är jag hård mot dig!\* Du är inte frisk! Då ska man inte bry sig om vikten, då ska man göra allt för att bli frisk!  
  Ta resten av tillskotten också, och skönt att du känner av fördelarna med d-vitamin =) (Du kanske ska skriva ut artikeln från läkartidningen och ta med till din läkare?)

  
Att du har perniciös anemi är jag inte ett dugg förvånad över, med tanke på hur länge du måste gått med b12-brist. Och att proteinbristen har tagit ut sin rätt är inte heller förvånande. Och det gör i alla fall inte mig förvånad att du mår dåligt rent psykiskt.

Dina andra brister kommer ur att du har haft tarmproblem så länge. Men jag blir fö¤%#(#/)ad på att din läkare inte tar blödningarna från tarmen på allvar. Att det har varit så länge är väl en ännu större orsak till att ta reda på vad det är för fel, inte att bara bortförklara det med att 'du har haft det så länge'... \*grrmorrfräs\* Försök få till en rejäl utredning av tarmen också, inte bara det andra som du skrivit upp. Får du inte ordning på blödningarna kommer du få svårt att nånsin kunna ta upp den näring du behöver.

Bristande matlust får jag när jag äter för lite. Tvingar jag i mig mat så brukar aptiten komma tillbaka. Men i ditt fall verkar det gått ett steg längre. Lever du ens?![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif)![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Om du är orolig för att du får i dig för mycket protein när du tar tillskotten (vilket jag iofs inte tror att du gör) fortsätt skriva in allt du får i dig i MinMat för att kolla. Strunta i att proteintillskotten ofta används av styrketränande människor, för du behöver verkligen få i dig mer. Googla runt lite på det Greensis skrev om (kwashiorkor) så du får lite klarhet om det, kolla även upp mer om perniciös anemi. Och berätta ALLT för din läkare. Du verkar ju i alla fall ha en vettig läkare, förutom det han sa om tarmblödingarna. Det **_måste_** ni ta på allvar!!!

Och du! Skriv hur långt och mycket du vill. Jag orkar läsa, för jag bryr mig innerligt om dig. Jag vill ju att du ska må BRA för sjutton gubbar!!!  
  Massa kramar till Dig! Och sköt om dig ordentligt!

## Comment 85
Author: blodtopp

Lite info från Sjukvårdsrådgivningen om B12-brister:

  

Andra orsaker till perniciös anemi
----------------------------------

Man kan få perniciös anemi av andra skäl än kronisk gastrit:

*   Brist på vitamin B12 i maten. Vegetarianer som inte äter kött, fisk, ägg eller mejeriprodukter och personer som inte äter tillräckligt varierat kan lättare få B12-brist.  
      
    
*   Sjukdomar i tarmen. Glutenintolerans och inflammatoriska tarmsjukdomar som Crohns sjukdom kan försämra upptaget av vitamin B12 i tunntarmen. Läs mer i Sjukvårdsrådgivningen.se om glutenintolerans och Crohns sjukdom. Länkar finns i kapitlet Fördjupning och länkar.

Sen blev det för mycket att kopiera in, så kolla här istället: [Sjukvårdsrådgivningen](http://www.sjukvardsradgivningen.se/artikel.asp?CategoryID=17535&Preview= "http://www.sjukvardsradgivningen.se/artikel.asp?CategoryID=17535&Preview=").

Min lilla slutsats är att det _verkligen_ är proteinbristen som gett dig problem med b12-bristen.

## Comment 86
Author: blodtopp

Lite till, från engelska Wikipedia (och översatt):

 - blekhet  
 - trötthet  
 - andfåddhet  
 - hjärtklappning  
 - röd och sårig tunga  
 - orolig mage  
 - viktminskning  
 - aptitlöshet  
 - diarré  
 - förstoppning  
 - magsmärtor  
 - gulfärgat skinn (vet inte om det är gulsot i det här fallet, kanske, kanske inte)  
 - feber  
 - allmänna obehagskänslor  
 - bortdomningar/pirrande i fingrarna  
 - muskelkramper  
 - ostadighet  
 - problem med rörslesapparaten  
 - svaghet  
 - personlighetsförändringar  
 - bröstsmärtor

## Comment 87
Author: dahlith

Tack snälla ni för att ni bryr er så mycket! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Känns så mycket bättre när man får lite stöd och någon som kan rätta upp en lite när man är på väg åt fel håll.

Har fått lägga till 2 stödord till på min lista:

blåmärken (räcker att peta på mig)

muskelvärk (ständigt inflammationer i axlar och arm)

Hade faktiskt glömt bort det lite för sen jag började med lchf och började äta vitaminer och hela det köret, så har faktiskt det blivit mycket bättre. Får inte lika lätt blåmärken längre.

Men jag lägger till det till listan ändå för jag kan tänka mig att det också kan vara symptom som är bra att ta med i beräkningarna.

Blodtopp: det är bra att du är hård mot mig! Kan tänka mig att jag behöver det. ;)

Länkarna  som du lagt in var just dom som jag läste och det var det som fick mig att tro att jag redan hade kommit till perniciös anemi.

Visst har jag en bra psykläkare, men jag har inte lika bra husläkare om man säger så. Eller rättare sagt, man får aldrig träffa samma läkare och när man är där för en åkomma så ser de aldrig till helheten. (Inte så att jag springer ner dörrarna på VC).

Fast i och med  att det blev klart att jag hade b12-brist så får jag ju iaf något bättre kontroll.

Det har ju t.ex blivit kollat om jag hade någon glutenintolerans och det var helt okej där.

Förresten kan man begära att få sina resultat utskrivna? Alltså blodproverna som jag har tagit de sista månaderna?

Jag ska fortsätta med proteinet tillsvidare. Men jag vill verkligen inte gå upp i vikt. Jag mår så himla dåligt över att vara överviktig. Den sociala fobin blir ju inte bättre av att vara tjock.

Jag har gått ned 10 kg nu på lchf och självförtroendet har blivit otroligt mycket starkare.

Man kan ju undra hur långt det hade gått ifall jag inte kommit i kontakt med lchf? Då hade jag överhuvudtaget inte ätit vitamintillskott, magnesium, d-vitamin eller protein. 

Jag har lärt mig så oerhört mycket om min kropp och vad den behöver sen jag kom i kontakt med er. TACK FÖR DET!

Jag måste ju vara på rätt väg nu iaf...

\-----------------------------------------------------------------------

Blodtopp: _Och du! Skriv hur långt och mycket du vill. Jag orkar läsa, för jag bryr mig innerligt om dig. Jag vill ju att du ska må BRA för sjutton gubbar!!!  
  Massa kramar till Dig! Och sköt om dig ordentligt!  
_

Greensis: _Det du skriver gör mig väldigt orolig.![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif) Ta hand om dig!_

Clajo: _Jag håller tummarna för dig!_

_\--------------------------------------------------------------------_

Vad glad man blir när man läser sånt här!!! ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Ni är för goa!

## Comment 88
Author: krambanan

dalith: Du kan behöva få sprutor oftare och ev byta till Mekobalamin. Om du går in på thyroid.se och letar reda på deras mailinglista och skriver till Katarinaa på mailinglistan så vet hon allt man behöver veta om b vit. brist. B-vitaminer räddade livet på henne! Tror hennes historia finns med på thyroid.se också.

## Comment 89
Author: dahlith

Oh tack krambanan! Ska genast ge mig dit och titta.

## Comment 90
Author: [Borttaget]

Det går utmärkt att få sina blodvärden utskrivna, det är bara att säga till!

Du **måste** be om en ordentlig utrdning av tarmbesvären!  man ska inte blöda i flera år.Inflammatoriska tarmsjukdomar kan bete sig just så och de ska behandlas!

## Comment 91
Author: dahlith

Tack DrAnna!

Usch det lät inte alls bra med inflammatoriska tarmsjukdomar...

Blir ju rädd när jag läser om det.

Jag som trodde att de inte brydde sig om det hela för att det bara var insidiga hemorojder eller något sånt...

Men tvi för undersökningarna! Jag fixar inte att ta ner en sån där slang i svalget. De försökte en gång för länge sen. Vet inte året men det var iaf när volvo 740 var nya. De sa nämligen att jag inte fick bita i slangen för den var värd en 740 då.

Det slutade med att det inte blev någon undersökning. De röntgade väl bara mig har jag för mig och då visade det sig att jag hade lite småsår i magen. Fast det är ingenting jag känner av nu längre. Tack och lov...

## Comment 92
Author: [Borttaget]

Jag tycker inte du ska vara rädd. Det är viktigt med undersökning, just för att du inte ska vara rädd, och få den behandling som krävs.Hemorroider tex är ju lätt att behandla så att du slutar blöda.

## Comment 93
Author: Wildrat

**dahlith**\- hade du kollat sköldkörtelvärdena? Underfunktion (hypotyreios) kan ge flera av dina besvär bla B12-brist, [kolla här](http://thyroid.se/content.php?ArtID=94&CatID=3 "http://thyroid.se/content.php?ArtID=94&CatID=3").

## Comment 94
Author: dahlith

#93 Jag har kollat upp sköldkörteln vid ett flertal tillfällen men värdena är normala.

Men när man läser listan där så är det ju skrämmande vad mycket som stämmer in på mig. Såg något om borrelia också kunde ge b12-brist.

Jisses, jag som får ca 20 fästingar på mig varje säsong. Fattar inte varför dom gillar mig så mycket. Myggorna däremot ratar mig.

## Comment 95
Author: dahlith

Måste nog ta mig ett ordentligt snack med doktorn om vad som verkligen är mina problem.

Men hur ska jag få till det när jag ringer? Jag har ju en enorm telefonskräck och vågar inte ringa så där bara.

Gjorde för 2 veckor sen nya tester men jag har inte fått reda på något om dom ännu. Såg däremot när jag gjorde testerna att det var inte alla prov i kryssade som det varit förut. var bara 2 i  kryssade. b12 och något mer... vet inte vad

## Comment 96
Author: greensis

#95 Jag håller verkligen tummarna för att proven ser bättre ut.

Telefonavresion: Telefoner bits inte. Gör en lista med det du vill säga (Hur lång kan den bli?)  
\*Du vill ha en läkartid  
\*Du har en massa åkommor och symptom som pekar på svåra besvär, inkl anemi och proteinbrist  
\*Därför vill du ha en läkare som är kompetent nog att analysera din situation och inte bara ler och nickar.

I värsta fall får du säga till receptionisten _\- Jag har svår läkar- och telefonskräck, kan du lyssna på det jag skrivit ned innan du kommenterar?_ (Den metoden använder jag när jag bokar tandläkartid.)

För hundan, Dahlith, vi vill inte att du äter ihjäl dig!![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif) **Det är där du hamnar om du fortsätter  så här - i ett litet hål i marken.**  Nu pratar jag klartext och ren svenska. Ja, jag är tuff mot dig, men jag såg min mamma passivt ta livet av sig själv på 7 månader i akut sorg, devis genom att inte äta, delvis genom att vansköta sin medicinering.

Inte en till, säger jag bara!

## Comment 97
Author: blodtopp

Hej hallå! Hur går det för dig, dahlith? =)

## Comment 98
Author: dahlith

Tack för att du frågar blodtopp!

vet inte om det går så värst bra egentligen. Men jag kämpar på iaf.

får ta till proteintillskott varje dag och en massa andra tillskott också.

Hur har du själv det? såg väldigt fina bilder på din hemsida. Hoppas att du njutit ordentligt nu på semestern!

Många kramar till dig blodtopp!

## Comment 99
Author: Pasi

dahlith - Liten kommentar till tidigare inlägg - Provtagning för glutenintolerans kan bara hitta ca 30% (enl en kunnig läkare) av de intoleranta, vilket innebär att man kan vara intolerant även om inte dessa prover visar nåt.  
Proverna kan bara visa **att** man är intolerant, inget annat.![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Hur har det gått med tarmproblemen?

## Comment 100
Author: dahlith

Pasi - finns det något sätt att med säkerhet får reda på att man har glutenintolerans? Kan jag begära att andra prover tas på mig tro?

Jag har fortfarande tarmproblem, fast jag måste säga att det är mycket bättre ändå. Men det är ju å andra sidan inte så mycket gluten man får i sig på denna kosten. ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 101
Author: blodtopp

#98 Jag har det bara bra =) Flummar mest runt \*S\* Just nu njuter jag av att det regnar ute.

#99 Men borde inte tarmarna läkt vid det här laget om de från början var retade av gluten? Nu har ju mjölprodukterna varit bortplockade så pass länge att läkningen borde vara nästan fullkomlig. Eller kan tarmarna vara så skadade fortfarande av gluten att de inte blivit bra trots avsaknaden av nytt gluten varje dag.

## Comment 102
Author: Pasi

#100 Enda säkra sättet är nog att plocka bort allt gluten i 2 veckor, tillsätta dem i 2 och slutligen åter plocka bort dem och försöka analysera hur kroppen fungerat.  
Fast det bästa är att ta det säkra före det osäkra och aldrig äta spannmål/frön.![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

#101 Jag har ingen aning om hur lång tid en ev läkning kan ta![Obestämd](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd"), men kan tänka mig att det varierar friskt.![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 103
Author: dahlith

Tack för svar pasi!

Men jag kan säga att jag hållt mig väck från gluten i fler en två veckor och ändå haft samma bekymmer. så antagligen är det inte gluten som har skuld för det hela då.
