# myrkrypningar och magnesium
Author: apel

Hej! jag såg i en tråd att flera åt magnesium mot myrkrypningar. Jag har en vännina som äter stora mängder smärtstillande och även sömntabletter pga stora problem med myrkrypningar. Jag vill gärna hjälpa henne så vilka mängder behöver ni ta och är det något hon ska tänka på ? Jättetacksam för svar!

## Comment 1
Author: Wildrat

Myrkrypningar kan orsakas av brist på magnesium, kalcium, kalium och/eller järn. Äter hon lagom med kött och mjölkprodukter är det troligtvis inte varken järnbrist eller kalciumbrist.

Hon kan köpa magnesiumtabletter på hälsokostaffären. Jag använder Ledins magnesium som är på 250mg. Hon kan börja med en stor dos, 1000mg eller så, i ett par dagar för att sedan dra ner till en minsta dos som funkar. Jag behöver 500mg om dagen med lite extra nån gång ibland. Ta hela dosen magnesium på kvällen strax innan läggdax så borde det hjälpa mot myrkrypningarna.

Om magnesium inte hjälper så ska hon testa kalium. Det finns på Apoteket och är receptfritt men man kan behöva strida lite med personalen för att få köpa det. Stora mängder stör hjärtat så man får vara försiktig med detta. Har inte behövt ta det så jag vet inte hur stor dos man behöver.

Hjälper inte magnesium eller kalium får man kolla de andra två och om inga kosttillskott hjälper så kan man gå till en läkare och få medicin. Vet inte om den hjälper men det finns iaf.

Nåt annat som hjälper lite mot myrkrypningar är att ha kalla fötter, kan användas som komplement till mineralerna...

## Comment 2
Author: apel

Stort tack för ditt svar, ska genast meddela henne!

## Comment 3
Author: Margareta

Jag använder Twinlabs Magnesium 400mg tabletter och klarar mig bra på en om dagen. Om jag glömmer bort dem ett tag (händer när domningarna försvinner) tar jag 2tabl tills allt är ok igen.

## Comment 4
Author: piri-piri

Även E-vitamin kan hjälpa, speciellt om det även finns kramper

## Comment 5
Author: apel

TAck alla för er hjälp, jag har skickat dem till vännen och hoppas hon blir bättre snart!
