# Ny!
Author: MissH

**Hej allihopa!**

Har precis kommit i kontakt med LCHF-livet & det fungerar över förväntan. Har kämpat för ett sockerfritt liv under några år (men varit sockerberoende hela mitt liv). Tror att kanske kanske har jag funnit något som passar mig. Jag blir mätt & känner inte att kropp & sinne kräver något mer- känns konstigt & fantastiskt på samma gång! Nu vet jag inte om jag äter "helt rätt" enligt LCHF ännu, men med tiden kommer jag ju att kunna lära mig mer & ändra min kost allteftersom.

Det här verkar vara ett underbart forum för frågor, funderingar, tips & råd, så jag är glad att jag har hittat hit.

Tack för all hjälp så här långt! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 1
Author: magma

Välkommen hit, och lycka till!

## Comment 2
Author: MissH

**Tack!**

Har egentligen tusen frågor & funderingar om allt det här, men tar dom efterhand som dom poppar upp...

## Comment 3
Author: JohanBaltic

Välkommen.

## Comment 4
Author: kickelina66

Välkommen

## Comment 5
Author: Mervi

Välkommen från mig med. Och lycka till!

## Comment 6
Author: Adur

Välkommen hit.

Att slippa sockersuget, blodsockerdippar, panikhunger och humörkrascher är det absolut bästa med den här kosten enligt mig.

## Comment 7
Author: Wenn

Välkommem hit !

## Comment 8
Author: Kia

Hej MissH, Välkommen hit. Passar på att hälsa dig välkommen till systersajten [Beroenden.ifokus](http://www.beroenden.ifokus.se/ "http://www.beroenden.ifokus.se/") också :)

/Kia

## Comment 9
Author: Zolunia

Välkommen! :D

## Comment 10
Author: Jennix

Välkommen!

## Comment 11
Author: Margareta

Välkommen!

## Comment 12
Author: MissH

Tack alla för välkomnandet!

## Comment 13
Author: greensis

Välkommen hit!

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Välkommen och jag säger också som Kia, som är sajtvärd där, titta gärna in på [beroenden.ifokus.se](http://beroenden.ifokus.se "http://beroenden.ifokus.se") också!!!

## Comment 15
Author: Melindrea

Välkommen och lycka till. =)
