# Marschmat
Author: Mona63

Hej!

Jag ska gå Lax-marschen till helgen i Halmstad. Det är en tredagarsmarsch a 1 mil+3mil+3mil. Nu undrar jag vad jag ska med mig i ryggsäcken som är hållbart och energigivande. Senare i sommar ska jag gå Niemegen-marschen i Holland och då vet jag verkligen inte vad jag ska äta för att få tillräckligt med energi. Det är ju enkelt när man är på hemmaplan och kan steka och koka vad man vill men när man är på resande och gående fot så blir det lite knepigt känns det som.

Tacksam för tips

## Comment 1
Author: magma

Torkad mat??? Har för mig jag läst om någon här på forumet som torkat mat son han/han sedan tillredde under resans gång, prova att söka och se om det dyker upp något.

## Comment 2
Author: magma

Kolla [här:](../Default.aspx?ThreadId=9d1eed16-4c7f-415e-8101-29cefb99a3a3 "http://kolhydrater.ifokus.se/Default.aspx?ThreadId=9d1eed16-4c7f-415e-8101-29cefb99a3a3")

## Comment 3
Author: Tilda-T

Man kan torka kött /fågel/ fisk av många slag, råder dig att testa, det blir ofta gott och knaprigt!

## Comment 4
Author: Blenda01

[Här](Read.aspx?ThreadId=0a4dc025-5945-42a2-b51a-2b918866358f "http://www.kolhydrater.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=0a4dc025-5945-42a2-b51a-2b918866358f") kan du läsa tips som kanske kan funka!

## Comment 5
Author: reamdn

Pemmican, som enligt 'the bear' kan hålla sig i 30 år om den förvaras under 30 grader celcius, om den är rätt gjord. Tror det 'uppfanns' av indianerna, ej säker. Sök på forumet eller googla. Går ut på att man torkar färskt kött i väldigt låg temperatur, och skirar njurtalg. Sedan smular du ner köttet till ett pulver och blandar ut med talgen, 50/50 i vikt. Förvaras i fylld, lufttät behållare. Blandas ut med varmt (ej hett) vatten och ätes. Innehåller 80/20 E% fett/protein, och ska vara komplett näringsmässigt, dvs, du kan leva på det, utan att få några brister. Det är viktigt att köttet aldrig varit uppvärmt.  

Aldrig provat själv. Verkar lite krångligt att göra. Men ska definitivt prova någon gång. Är man inte emot en utmaning är det nog ett hett tips.

## Comment 6
Author: greensis

Fråga Bluegoose här på forumet, hon är fjällvandrare och fixar eget LCHF-käk att ta med sig.

## Comment 7
Author: Mona63

Tack tack för alla tips!

Jag ska prova att torka kött för det kan jag ha med mig i ryggsäcken under vandringen. På kvällen bor vi på hotell och där kan man säkert få bra mat!
